Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nokia není Lokia. Světová firma se pře s brněnskou o název značky

  7:01aktualizováno  7:01
Světoznámý výrobce mobilních telefonů Nokia podal stížnost k Úřadu průmyslového vlastnictví na brněnskou firmu CCV Informační systémy. Nadnárodní společnosti původem z Finska vadí, že brněnská nazvala jeden ze svých softwarů Lokia WMS.

Firmě Nokia vadí podobnost se značkou Lokia. | foto: CCV Informační systémy, Nokia

Nokia se domnívá, že kvůli podobnosti názvů by si mohli spotřebitelé produkty obou firem plést. Případně by mohli věřit, že obě značky jsou propojené.

„Značka Nokia je uznávaná a důvěryhodná po celém světě. Pokud se kdokoliv pokouší dát své značce ochranou známku, o níž se domníváme, že by mohla být zaměnitelná s naší, pak podnikneme kroky k ochraně našeho cenného majetku,“ napsal iDnes.cz mluvčí firmy Mark Durrant.

Nokia vznesla námitku prostřednictvím svého právního zástupce Vladimíra Rotta. Ten v odůvodnění, které má redakce k dispozici, poukazuje na fonetickou, vizuální i významovou podobnost slov Lokia a Nokia. „Slovo Nokia nebude mít pro spotřebitele konkrétní význam, stejně tak tomu bude i u slova Lokia,“ stojí například v námitce.

Brněnská společnost ale výtky odmítá. Názvem Lokia WMS označila software určený pro řízení skladů. „Lokia“ pochází z latiny a specifikuje rod vážky z rodiny Libellulidae. Toto označení zvolila, protože vážka se podle jejího vedení umí podobně jako skladníci ve skladu rychle pohybovat. Navíc má blízko k anglickému slovu „locate“, tedy lokalizovat, což má evokovat funkci skladového systému.

„Na českém trhu je možnost záměny málo pravděpodobná. Prodáváme moderní cloudový software, kterým firmy vybavují své skladové provozy, a do oblasti výroby mobilních telefonů opravdu nemíříme,“ ohradil se produktový manažer brněnské firmy Tomáš Kormaňák, který si přitom neodpustil rýpnutí do Nokie.  „Nestojíme o přirovnání k brandu, kterému v jeho oboru možná ujíždí vlak,“ poznamenal.    

CCV Informační systémy navíc zdůrazňuje, že v logu má ještě slova „Warehouse Management System“, čímž se od původem finské značky taktéž odlišuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz