U Lednických rybníků se usadil norek. Stále loví a škodí jiným zvířatům

  10:31aktualizováno  10:31
Zvíře chované na farmách pro kožešinu, ale také hubitel vzácných živočichů. Norek americký se na jihu Moravy přemnožil a ohrožuje národní přírodní rezervaci Lednické rybníky.

Mláďata norka evropského, kterého z přírody v tuzemsku vytlačuje norek americký. | foto: Jan Čejka, Stanice Pavlov

Norek americký vytlačil v tuzemsku svého evropského kolegu, který dnes figuruje na seznamu kriticky ohrožených druhů. A u rybníků Nesyt, Prostřední, Mlýnský a na potoce Včelínek dělá pěknou paseku - norek americký totiž pořád loví. I když nemá hlad a dělá si velké zásoby.

„To může být například dvacet malých kaprů, pět kachen a několik vajec. A to není málo, pokud jsou norků v přírodě stovky. Doslova plýtvá. Různé studie ukázaly, že hnízdiště kachen jsou limitovaná právě tím, jestli je v oblasti norek,“ uvádí Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

Nepůvodní šelma hubí vzácné druhy ptáků a ničí také místa, kde se rozmnožují chránění raci. Na jižní Moravě se norek velmi čiperně rozmnožuje, rychle se šíří a nemá přirozeného nepřítele.

Na pohled roztomilé zvíře se do Česka z Ameriky dostalo společně s farmami, kde byl chován na kožešinu. „To, že jsou norci ve volné přírodě, souvisí s rozšířením kožešinových chovů v první polovině dvacátého století a jejich rušením po roce 1989,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z oddělení ochrany přírody CHKO Pálava.

Gašpar Čamlík ze společnosti ALKA Wildlife říká, že podle některých zdrojů se u nás stále chová až jedenáct tisíc zvířat pro kožešinu v jedenácti chovech. Kromě norků to jsou lišky, fretky nebo činčily.

Čas od času se některému zvířeti podařilo utéct, jindy zase aktivisté do volné přírody nezodpovědně vypustili stovky těchto zvířat. „To je důkaz, že ochrana přírody se někdy může dělat pěkně hloupě. Nový zákon, který platí od roku 2001, navíc říká, že norka může lovit pouze myslivecká stráž. Z nějakých sto tisíc myslivců má tak toto oprávnění pouze asi pět tisíc. A ti mají i jiné starosti,“ pozastavuje se nad situací Luděk Králíček.

Noční hledání a hlídání

Z norka amerického v české přírodě není nadšen nikdo. „Je opravdu poznat, když se najednou v místě vyskytne nějaká škodná. V případě norka pak skutečně ubývá množství kachen, ryb a ptactva. Bohužel jsou v tom i ohrožené druhy,“ tvrdí rybář Martin Krosnář.

V přírodní rezervaci Lednické rybníky se tento problém rozhodli řešit. „Nabízelo se udělat systematický průzkum v rezervaci Lednické rybníky ke zjištění skutečného stavu. Rezervace je významnou ornitologickou a botanickou lokalitou, kterou norek může negativně ovlivnit,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt.

Monitoring populace norků začal již loni, bude pokračovat do jara příštího roku. Projektu se ujala společnost ALKA Wildlife, která se monitoringu invazivních šelem věnuje od roku 2008.

„Norek americký je noční živočich žijící u vody, v minulosti bylo proto sledování tohoto druhu velmi obtížné. V Německu pak vynalezli plovoucí zařízení na zachycování stop, do kterého norci velice rádi lezou. Norek je rychlé a hbité zvíře, proto je například obtížné jej zaznamenat fotopastmi,“ vypráví Čamlík.

Norek americký se vyskytuje asi na polovině území České republiky. „Pokud náš přístup nebude aktivní, přijdeme o jiné druhy živočichů. V případě takové hrozby bude na místě jejich odchyt a usmrcování,“ popisuje Vlastimil Sajfrt.

Podle Králíčka je to vhodné řešení. „Není rozumné zvíře chytit, dát mu nějaký čip a opět pustit. O problému přemnožení nepůvodních druhů se mluví už dlouho. Málokdo s tím ale něco dělá,“ zoufá Králíček.

V zahraničí prý spolupráce státu, ochranářů a lovců funguje skvěle. „Například ve Skotsku se podařilo populaci norka amerického dostat pod kontrolu,“ říká Králíček.

Přítomnost dalších nepůvodních druhů, jako je mýval severní a psík mývalovitý, se přímo na Lednických rybnících zatím nepotvrdila. „V současnosti máme v terénu 16 fotopastí, které pracují 24 hodin denně. Umístili jsme je na potenciální lokality výskytu psíka a mývala. Je jen otázka času, kdy je zaznamenáme, bohužel,“ dodává Čamlík.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Piráti si proklepnou partnery v Brně, řadu otazníků mají u Vaňkové

Jednačtyřicetiletá Markéta Vaňková (ODS) je už 16 let zastupitelkou největší...

Analytický tým Pirátské strany prověřuje, zda nemají potenciální členové nového vedení Brna korupční minulost nebo...

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Najdete na iDNES.cz