Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádná odtahová velmoc. Řidiče v Brně upozorní na čištění aplikace

  17:30aktualizováno  17:30
Loni v Brně odtáhli 7 120 aut kvůli blokovému čištění, což je víc než dvojnásobné číslo oproti Praze. Snížit počet pokut má pomoci nová mobilní aplikace, která řidiče včas upozorní. Strážníci přes ni navíc budou řešit také špatné parkování.

Pracovníci Brněnských komunikací čistí Švermovu ulici. Brzy lidi na tyto akce upozorní nová aplikace. (25.4.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Méně nespokojených řidičů, kteří platí bezmála dva tisíce korun za odtah svého auta. To je hlavní cíl nové mobilní aplikace Brněnských komunikací.

Je určená pro chytré telefony s operačními systémy iOS a Android, po testovacím provozu své budoucí uživatele zdarma a s dostatečným předstihem upozorní na bloková čištění, která jsou nejčastějším důvodem odtahů ve městě.

Odtahy aut v roce 2015

Brno

celkově odtahů 12 299

při blokovém čištění 7 120

za špatné parkování 5 179

pokuta za odtah 1 920 Kč

(za opětovné přivezení 3 720 Kč)

Praha

celkově odtahů 29 010

při blokovém čištění 2 791

za špatné parkování 26 219

pokuta za odtah 1 900 Kč

(pouze nadzvednutí auta 1 300 Kč)

„Na web se lidé dostanou bez registrace. Na mapě Brna tam vidí, kde je plánované čištění, i s konkrétními časy. Jsou barevně rozlišené podle toho, jaká doba do nich zbývá,“ vysvětlil Jaroslav Škrabálek, jeden z vývojářů aplikace.

Zaregistrovaní uživatelé si zvolí konkrétní ulice, kde parkují, a dostanou poté tři upozornění přímo ve formě e-mailů či připomenutí, jež se jim objeví na telefonu vždy týden, den a hodinu před úklidem.

Každý má také možnost zadat do osobního profilu v aplikaci registrační značku svého auta. „Když zaparkuje špatně, strážníci si podle ní v systému zjistí jeho telefonní číslo, na něž zavolají, a dají mu třeba patnáct minut na přeparkování,“ přiblížil další novinku člen představenstva Brněnských komunikací a místostarosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Služba vyjde maximálně na půl milionu

Řidič tak místo odtahu zaplatí jen pokutu za špatné parkování, která se v Brně loni v průměru pohybovala okolo 400 korun.

Problém s odtahy se podle Škrabálka snažili vyřešit i soukromníci, jejich řešení jsou prý ale kvůli spravování dobrovolnými nadšenci často plná neaktuálních a nepřesných informací.

To chce nová aplikace od městské firmy změnit. První oficiální službu Brněnské komunikace plánují poskytovat zdarma, i proto se omezuje pouze na počítače a chytré telefony.

Počet blokových čištění za rok

Brno-střed 5-6x

Židenice 4x

Královo Pole 4x

Brno-jih 4x

Bystrc 3x

Pro srovnání:

Praha 2x

Plzeň 1x

„Jednáme s mobilními operátory, zatím je však nad naše finanční možnosti rozšířit upozornění i na SMS. Ročně bychom se dostávali do milionových částek,“ řekl ředitel společnosti Luděk Borový.

Dodal, že bez toho služba vyjde maximálně na půl milionu. Lidem, kteří chytrý telefon nevlastní, navíc stále zbývá možnost nechat si informace o čištění posílat na e-mail.

Podporu nové aplikaci vyjádřili i starostové některých městských částí. „Systém se mi moc líbí, důležité je zapojení SPZ. Když se rozhodneme někde pokácet strom a bude tam překážet auto, můžeme dát jeho vlastníkovi vědět. Chtěli jsme si podobný systém nechat vytvořit, teď už to není třeba,“ poznamenal například starosta Bohunic Antonín Crha (KDU-ČSL).

Pokud aplikace selže, pokuta nebude vymáhána

Protože systém budou informacemi plnit samotné městské části, ale technicky jej nespravují, je podle Borového předem těžké určit, kdo ponese plnou odpovědnost za případné chyby v upozorňování uživatelů.

„Pokud člověk pošle písemně stížnost, že mu kvůli chybě v aplikaci bylo odtaženo auto, budeme se tím zabývat a snažit se vyřešit věc ke spokojenosti obou stran,“ podotkl ředitel.

Náměstek brněnského primátora a předseda představenstva společnosti Richard Mrázek (ANO) dodal, že v systému lze zjistit, zda byla zpráva uživateli odeslána. Pokud se tak nestane, na poškozeném by podle něj pokuta neměla být vymáhána.

„Český národ je vynalézavý, to je takový náš evergreen,“ podotkl k možnostem zneužití aplikace k odmítnutí zaplacení.

Zkušební verze nové aplikace se rozjede už v květnu ve Slatině, Žabovřeskách a Bohunicích. Za měsíc testování se její autoři pokusí podle zpětné vazby týmu odborníků objevit chyby, které se v ní vyskytnou, a opravit je. Čas využijí také městské části, konkrétně na zaškolení lidí vybraných pro práci se systémem. V červnu by pak měla být spuštěna plná verze pro všechny zájemce.

V porovnání s dalšími velkými městy je Brno pravou baštou odtahů. Zatímco třeba v Praze, kde auta při blokovém čištění většinou jen speciálním jeřábem zvedají, se číslo udělených pokut kvůli úklidu ulic za minulý rok pohybuje kolem 2 800, v Brně se vyšplhalo na 7 120.

To je většina z celkového počtu 12 299 odtahů. Brněnské městské části navíc organizují čištění v průměru čtyřikrát častěji než například Praha nebo Plzeň.

Autoři:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz