Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová atrakce Brna, lidé by se jednou mohli rozhlížet z nejvyšší věže

  19:50aktualizováno  19:50
Unikátní věž brněnského kostela sv. Jakuba chtějí zpřístupnit tamní farníci. Se čtyřiadevadesáti metry je nevyšší věží ve městě. Zájemci po ní mohou vystoupat jen jednou ročně, při Noci kostelů. Pro svůj plán se autoři nápadu pokouší sehnat peníze.

Lidé se do věže kostela sv. Jakuba, nejvyšší v Brně, dostanou jen výjimečně. Farníci usilují, aby byla celoročně přístupná. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Taková dvojitě šroubovaná kamenná věž je pro Brno unikátní. Co víc, jsou jen tři ve střední Evropě, v Olomouci u svatého Mořice a ve Štýrském Hradci v Rakousku. Ta naše je navíc celá původní, ze 16. století," řekl technický administrátor kostela sv. Jakuba Jiří Novák.

Při pohledu vzhůru na točité schodiště člověk spatří labyrint, ze kterého se tají dech. Je až k neuvěření, že se do jedné věže dvoje schody vejdou. Svatojakubská farnost nechala vloni unikátní věž zaměřit a zpracovat projekt na její zpřístupnění. Studie počítá i s místností, kde mohou být výstavy.

"Expozice se bude věnovat farnosti a svatojakubskému kostelu. Část kůru kostela bude věnována i hudbě, mohou tu být i sochy na výstavním molu," uvádí studie Atelieru Štěpán architekta Marka Štěpána.

"Schodiště samo o sobě je opravdu krásné. Ty další místnosti, které projekt upravuje, už jsou jen takové bonbonky. Práce je velice choulostivá, protože jde o památku," doplnil spolupracovník Marka Štěpána, architekt Jakub Staněk.

Lidé se podívají do krovu i do zvonice

Točité schodiště návštěvníky kromě kůru zavede i do gotické místnosti, která svými rozměry a umístěním štíhlých lomenných oken připomíná kapli. V budoucnu tu bude pracovna kustoda se vstupenkami. "Tady by mohly být nějaké sochy a kamenické umění," popsal Novák. Studie pamatuje i na umístění kopie nejslavnější jakubské sošky, dvouhlavého andělíčka z fasády věže.

Ocelovými vraty se lidé mají jednou podívat i do zachovalého krovu kostela. "Tohle je normální jedlový les, cítíte to? Vezměte si, že kostel měří čtyřiašedesát metrů, kolik na krov padlo stromů. A je to dřevo z poloviny osmnáctého století," doplnil Novák.

Poslední zastávkou návštěvníků bude zvonice, která umožní pohled na Brno ze 66 metrů. Po druhé šroubovici schodiště pak lidé sejdou zpět dolů, přičemž cestou budou míjet na protější straně věže ty, kdo stoupají nahoru. Celý projekt vyčíslili architekti na zhruba tři a půl milionu.

"Teď jsme ve fázi stagnace. Chtěli jsme využít evropské fondy, ale teď není vypsaný takový titul, abychom mohli o dotace požádat. Byl vloni, ale tam jsme zase nesplňovali některé požadavky. Otevření dnes nevypadá reálně," uzavřel Novák. Pokud by se ale farníkům povedlo příští rok dotace získat, mohla by se věž v roce 2013 otevřít.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

BMW X5 M50d
BMW X5 M50d

r.v. 2015, naj. 59 487 km, diesel
1 659 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz