Lidé se do věže kostela sv. Jakuba, nejvyšší v Brně, dostanou jen výjimečně. Farníci usilují, aby byla celoročně přístupná. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nová atrakce Brna, lidé by se jednou mohli rozhlížet z nejvyšší věže

  • 1
Unikátní věž brněnského kostela sv. Jakuba chtějí zpřístupnit tamní farníci. Se čtyřiadevadesáti metry je nevyšší věží ve městě. Zájemci po ní mohou vystoupat jen jednou ročně, při Noci kostelů. Pro svůj plán se autoři nápadu pokouší sehnat peníze.

"Taková dvojitě šroubovaná kamenná věž je pro Brno unikátní. Co víc, jsou jen tři ve střední Evropě, v Olomouci u svatého Mořice a ve Štýrském Hradci v Rakousku. Ta naše je navíc celá původní, ze 16. století," řekl technický administrátor kostela sv. Jakuba Jiří Novák.

Při pohledu vzhůru na točité schodiště člověk spatří labyrint, ze kterého se tají dech. Je až k neuvěření, že se do jedné věže dvoje schody vejdou. Svatojakubská farnost nechala vloni unikátní věž zaměřit a zpracovat projekt na její zpřístupnění. Studie počítá i s místností, kde mohou být výstavy.

"Expozice se bude věnovat farnosti a svatojakubskému kostelu. Část kůru kostela bude věnována i hudbě, mohou tu být i sochy na výstavním molu," uvádí studie Atelieru Štěpán architekta Marka Štěpána.

"Schodiště samo o sobě je opravdu krásné. Ty další místnosti, které projekt upravuje, už jsou jen takové bonbonky. Práce je velice choulostivá, protože jde o památku," doplnil spolupracovník Marka Štěpána, architekt Jakub Staněk.

Lidé se podívají do krovu i do zvonice

Točité schodiště návštěvníky kromě kůru zavede i do gotické místnosti, která svými rozměry a umístěním štíhlých lomenných oken připomíná kapli. V budoucnu tu bude pracovna kustoda se vstupenkami. "Tady by mohly být nějaké sochy a kamenické umění," popsal Novák. Studie pamatuje i na umístění kopie nejslavnější jakubské sošky, dvouhlavého andělíčka z fasády věže.

Ocelovými vraty se lidé mají jednou podívat i do zachovalého krovu kostela. "Tohle je normální jedlový les, cítíte to? Vezměte si, že kostel měří čtyřiašedesát metrů, kolik na krov padlo stromů. A je to dřevo z poloviny osmnáctého století," doplnil Novák.

Poslední zastávkou návštěvníků bude zvonice, která umožní pohled na Brno ze 66 metrů. Po druhé šroubovici schodiště pak lidé sejdou zpět dolů, přičemž cestou budou míjet na protější straně věže ty, kdo stoupají nahoru. Celý projekt vyčíslili architekti na zhruba tři a půl milionu.

"Teď jsme ve fázi stagnace. Chtěli jsme využít evropské fondy, ale teď není vypsaný takový titul, abychom mohli o dotace požádat. Byl vloni, ale tam jsme zase nesplňovali některé požadavky. Otevření dnes nevypadá reálně," uzavřel Novák. Pokud by se ale farníkům povedlo příští rok dotace získat, mohla by se věž v roce 2013 otevřít.