Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Nová chráněná oblast nás zabrzdí,“ bojí se starostové na Břeclavsku

  15:01aktualizováno  15:01
K Chráněné krajinné oblasti Pálava zřejmě přibude další. Ministerstvo životního prostředí už kreslí plány. Starostové obcí na Břeclavsku ale další chráněnou lokalitu nechtějí. Bojí se, že ekologická omezení zastaví rozvoj v regionech.

Pálava | foto: WWW.CZECHTOURISM.CZ

Ruku pro zřízení navrhované chráněné oblasti Soutok Podluží v jižním cípu kraje nezvedl ani jeden z padesátky starostů a podnikatelů, kteří přijeli na diskuzi v břeclavské radnici.

"Zřízení každého chráněného území ovlivní život obcí a měst, které zasáhne. Musíme reagovat včas, aby byl v přípravách brán ohled na hospodářské, sociální, kulturní i rekreační požadavky místních lidí," upozornil senátor z Břeclavska Jan Hajda.

Zástupci ministerstva ale zdůrazňují výhody CHKO. "Zdejší příroda je mimořádná. Jsou tu zachované pestré mozaiky lesů a mokřady, vzácné druhy rostlin i ptáků," zdůvodnil návrh ekologů na zřízení CHKO Martin Bílý z ministerstva.

Upozornil také, že nová chráněná lokalita bude jednodušeji získávat dotace. "Města v chráněném území mají totiž vždy přednost," uvedl.

Jen zákazy Starostové a vlastníci pozemků mají ale jiné zkušenosti. "V chráněném území nelze nic stavět, o každou maličkost, třeba o vstup do chráněné lokality, musíme žádat a na povolení čekat," varoval starosta Bulhar Pavel Lebloch.

Také místostarostka Břeclavi Dagmar Adámková se obává, že by to mohlo region zabrzdit. "Je třeba řešit silniční síť a v nově chráněných územích to nepůjde," řekla.

Do chráněné krajinné oblasti Soutok Podluží spadnou i přírodní rezervace na sever od Břeclavi a tři a půl tisíce hektarů lesa v katastru Lanžhota. Podle starosty Františka Hrnčíře by do něj lidé už nesměli vstoupit bez povolení. ´

"Zastavil by se tím rozvoj turistiky a na té si postavila řada podnikatelů své živobytí," řekl Hrnčíř. Svazek obcí regionu Podluží navrhuje, aby místo CHKO vznikl národní park. "Ekonomicky je to výhodnější," řekl Hrnčíř.

Podle starostů chtějí místní přírodu chránit, ale chtějí v ní také žít. "Nejde jednoduše říct, že něco nechceme. Máme tady evropsky významné lokality, diskutujme o způsobu jejich ochrany kultivovaně," vyzval k oboustrannému jednání starosta Lednice Libor Kabát.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Ať pacienti z venkova dál nepřetěžují Brno, plánuje ministerstvo

(Ilustrační snímek)

Jihomoravané dostanou jasně nalajnováno, do které nemocnice mají zamířit. Kontroverzní plán státu vyvolává značné...

I vesnice musejí mít strategii sportu, starostům vadí další papírování

(Ilustrační snímek)

Je to nadbytečná administrativní zátěž, papíry pro papíry. Tak většinou reagují starostové z jižní Moravy na nařízení...

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Najdete na iDNES.cz