Komáři přenáší žlutou zimnici, horečku dengue a západonylskou horečku.

Komáři přenáší žlutou zimnici, horečku dengue a západonylskou horečku. | foto: AP

Nová komáří vlna potrápí jih Moravy. Nejhůř je v lesích u Břeclavi

  • 0
Na jihu Moravy bude v nejbližších dnech přibývat komárů. Červnové deště zaplavily lesy a nivy hlavně na Břeclavsku. Lesníci proti komárům bojují postřikem larev i dospělců, stoprocentně úspěšní však nebudou.

Zejména v dolním Podyjí se nyní začínají líhnout noví komáři. Hodně larev je v rezervaci Křivé jezero a v oboře Soutok u Břeclavi.

Právě tam byly červnové záplavy rozsáhlé a terén je tam členitý. Velké množství komárů se podle Oldřicha Šebesty z Krajské hygienické stanice v Brně objeví hlavně u hranic s Rakouskem.

"Jde převážně o druh ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Není však známo, že by u nás přenášel nějakou chorobu. Za několik dnů bude výskyt komárů kulminovat," uvedl Šebesta.

Odlišný druh komárů podle něj bude v okolí rybníků u Lednice. "Začíná tam vrcholit výskyt druhu culex modestus. Tento druh rovněž člověka napadá. Z rákosu však vyletuje jen na krátkou vzdálenost a je významný spíše pro rybáře," dodal Šebesta.

Komáři se dají nejúčinněji zlikvidovat zvláštním bacilem ještě před vylíhnutím. Tehdy je to nejšetrnější i k okolní přírodě. Lesníci vyrazili do boje už koncem června. Začali s postřikem larev komárů v Kančí oboře a pokračovali na Soutok.

"Město Břeclav objednalo 30 litrů postřiku proti komářím larvám, který se použije na okrajové části města," vypočítala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Do lesa jen s repelentem

Na některých místech však postřik bacilem kvůli nepřístupnému terénu nebo ochraně krajiny nebyl možný. Proto se komárů vylíhne i tak dost.

Nástup nepříjemných bodavců přidělal starosti už před víkendem také organizátorům Cyrilometodějského dne na Pohansku. Celou oblast, kde se odehrávaly oslavy, museli nechat ošetřit postřikem proti už dospělým jedincům. Ten je však účinný jen omezenou dobu, a navíc je jedovatý.

Při návštěvě lužních lesů je proto podle Šebesty potřeba použít repelent, nezdržovat se tam příliš dlouho a neustále se pohybovat. "Obyvatelům přilehlých obcí se doporučuje v případě potřeby použít prostorové repelenty," podotkl hygienik.

Letošní počasí komárům svědčí. Od roku 2010, kdy byla komáří kalamita, je v přírodě uloženo ještě mnoho vajíček, která čekají na zaplavení. V minulých letech totiž nebylo dost vlhko na to, aby vajíčka dostala příležitost se vylíhnout.

Za letošní vysoký výskyt komárů na jihu Moravy může vedle záplav zřejmě také střídání horka a dešťů. To napomáhá vývoji komářích larev.

,