Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Plány na největší porodnici v Česku váznou. O stavbě rozhodne nová vláda

  • 11
Stavba brněnské moderní kliniky, v níž by ročně rodilo až šest tisíc žen, se dál zpožďuje. Stavět se nezačne ani v příštím roce a celkově je budoucnost projektu nejistá. Pro dosluhující porodnici na Obilním trhu je to problém.

Každý měsíc musí vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) řešit v porodnici na Obilním trhu nějakou havárii nebo problémy s nefungujícím přístrojem. Situace na klinice, kde ročně rodí tisíce žen, je vážná. Přes 120 let stará budova nezadržitelně dosluhuje.

Záchranou mělo být supermoderní oddělení v Bohunicích v areálu fakultní nemocnice, jež by se stalo největší porodnicí v Česku. Mělo být, ale stále není.

Zatímco loni v létě, když vláda po letech dohadů stavbu podpořila, padaly optimistické výroky o brzkém začátku stavby a jejím dokončení v roce 2019, teď už se stavba obří porodnice za bezmála dvě miliardy korun tak jasně nerýsuje (více jsme psali zde). Za rok a půl projekt téměř nepokročil a je jasné, že se minimálně výrazně zdrží. A podle některých náznaků by nakonec mohl jít k ledu i úplně.

Obě dvě varianty znamenají problémy. „Nové zařízení se postavit musí. Jinak hrozí, že budeme muset omezit provoz,“ upozornil přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno Pavel Ventruba, který jí šéfuje přes dvacet let.

Vláda tento týden sice deklarovala, že na novou porodnici chce v budoucnu dát 1,4 miliardy korun, nevyplývá z toho však konkrétní závazek. „Uskutečnění plánovaných investic v nemocnicích bude záviset na finančních možnostech státního rozpočtu v příštích letech,“ uvedla totiž zároveň mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Vše tak má po loňských nadějných krocích podobu, na jakou už jsou ve fakultní nemocnici zvyklí. Tedy že se více méně pouze mluví o důležitosti stavby. Což se dělo už za úřadování ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (tehdy ODS) a následně i za jeho nástupce Leoše Hegera (TOP 09). Projekt ale tenkrát pohřbila ekonomická krize.

Příští rok jen dokumentace

Tentokrát Ventruba věřil, že se stavbou se začne už letos. Situace však směřuje k tomu, že investici bude znovu řešit až nová vláda, která vzejde z parlamentních voleb na podzim příštího roku. Jak bude projektu nakloněná, není vůbec jasné.

Samotná stavba bude podle odhadu Ventruby trvat jeden až jeden a půl roku. „Zatím ale nejsou vyhlášená potřebná výběrová řízení, není vybrán dodavatel stavby,“ poznamenal Ventruba. Původní přání ministerstva, které vloni avizovalo, že porodnice bude stát v Bohunicích do konce roku 2019, je tak prakticky nereálné.

Ministerstvo tvrdí, že letos se nemohlo začít stavět také kvůli rozsáhlé projektové dokumentaci, kterou je potřeba řádně připravit. „A to nejen pro hlavní objekt, ale také například pro příjezdové komunikace, bourání stávajících technických objektů či přeložky sítí. Teprve následně bude možné zahájit vlastní stavbu,“ zdůvodnila Čechová.

Projektová dokumentace bude podle ředitele FN Brno Romana Krause stát 40 až 50 milionů korun. „Pokud vše půjde dobře, mohla by stavba začít v roce 2018,“ věří Kraus. Zároveň doufá, že projekt nová vláda nepotopí. „Novou porodnici potřebujeme. Myslím, že je to už apolitická věc, a také nová vláda bude muset uznat, že se bez ní neobejdeme,“ podotkl.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár je ovšem skeptičtější. Tvrdí, že se v Praze vyčkává, jaká bude v Brně porodnost. Tedy zda se vůbec vyplatí kliniku stavět. A na rozdíl od Krause má z nové vlády obavy. „Aby to neskončilo podobně jako třeba plánovaná výstavba velkého traumacentra v nemocnici v Praze-Vinohradech. Také tam čekají, zda se ve státním rozpočtu najdou peníze, a projekt je nyní u ledu,“ poznamenal Olejár.

Šest tisíc dětí, dvě budovy

Na Obilním trhu se ročně narodí asi tři tisíce dětí. Funguje už od roku 1888, tehdy toto zařízení neslo název Zemská porodnice. Patřila k nejlepším ústavům v tehdejším Rakousku-Uhersku. Prostory ale chátrají, stejně jako vybavení.

Druhá část Gynekologicko-porodnické kliniky se navíc nachází v Bohunicích, kam například musí lékaři převážet rodičky kvůli vyšetření na počítačové tomografii (CT) či magnetické rezonanci. Cestovat musí kvůli službám i samotní lékaři. A právě obě dvě zařízení – v Bohunicích a na Obilním trhu – by se měla sestěhovat do jedné velké kliniky v Bohunicích.