Hudební smršť pod větrníky. Po Nova Rocku už české festivaly nezaujmou

  17:37aktualizováno  17:37
Rakouskou vesnici Nickelsdorf obvykle uspává tlumený hukot desítek větrníků. Na čtyři dny v roce klid přeruší monstrakce pro rockové nadšence, letos jich z celé Evropy přijelo rekordních 225 tisíc. Kdo atmosféru festivalu Nova Rock okusí, už ho neuspokojí žádný český festival.

Festival Nova Rock 2017, na který k rakouskému Nickelsdorfu dorazilo v druhé polovině minulého týdne 225 tisíc lidí. | foto: Martina Vyroubalová, iDNES.cz

Když zaprší, bahno ve stanovém městečku i před vstupem do areálu má velmi silný pivní odér. Zatímco Čech by skoro truchlil, kdyby byť jen polovina plechovky měla přijít na zmar, mladí Rakušané se pivními hrami baví. Letošní rockové radovánky se konaly od minulé středy do neděle.

„To to jako budou chlemtat teplý?“ udiví našince, když spatří výbavu většiny přijíždějících v podobě vozíku či rudlu naloženého klidně čtyřmi balíky pivních plechovek po čtyřiadvaceti kusech. Část možná nedopatřením v žaludku skončí – s oblibou se tu zkouší zadusit vypitím půllitru na ex, kdy pijan klečí na kolenou s rourkou u pusy a jeho kamarád obrací plechovku do objemného trychtýře na jejím druhém konci.

Fotogalerie

Další část výbavy je obvykle využita k jiné zábavě – třeba jen obyčejnému vrhu o zem ve snaze o co největší „pivotrysk“ či hře, při níž se dvě proti sobě stojící řady lidí trefují míčkem (botou, konzervou, zmuchlanou lepicí páskou) do plechovky uprostřed.

Pro toho, kdo chce pivo skutečně pít, je ve stanovém městečku k dispozici obchod, kde za půldruhého eura pořídí vychlazený kus rakouského moku ve speciálním festivalovém designu. Kompletně bez mincí a bankovek už fungují i některé české festivaly, na Nova Rocku se však platí předem nabitou kartou vše od jídla, kolotoče, festivalového trika až po „lepší“ záchod. Stav svého účtu si také člověk kdykoli může zkontrolovat s pomocí festivalové aplikace.

Nutno však podotknout, že komu nevadí chvíli počkat, dostane se na porcelánovou toaletu i bez příplatku, což na českých festivalech zdaleka není standard. U záchodových hnízd navíc neustále stojí uklízeči, kteří mísy čistí a doplňují toaletní papír. Stejně tak se nepřiplácí za sprchu ani parkování, za které pořadatelé českých vícedenních akcí také mnohdy rádi kasírují zvlášť.

Vstupné za více než čtyři tisíce, peněz ale nelze litovat

Přichystaným programem, na němž letos nechyběly hvězdy typu Green Day, Linkin Park, System of a Down nebo Prophets of Rage, letos organizátoři přilákali rekordních 225 tisíc návštěvníků, jak potvrdil iDNES.cz zástupce festivalového týmu. „Z tohoto množství bylo nutné ošetřit 2 720 lidí,“ podotkl.

Rakouský tisk citoval jednoho z pořadatelů, který uvedl, že o festivalu se psalo až ve Spojených státech. „Způsobili jsme celosvětovou senzaci,“ řekl. Loni do areálu na samém východě Rakouska, blízko slovenských i maďarských hranic a dvě hodiny autem z Brna, přijelo o 40 tisíc lidí méně. Vedle německého festivalu Rock am Ring, který se koná na závodním okruhu Nürburgring, jde zřejmě o největší evropský rockový festival.

Faktem zůstává, že ačkoli může cena vstupenky přes 4 tisíce korun připadat našinci přemrštěná, kdyby měl koncerty svých oblíbenců platit jednotlivě, musel by z peněženky vytáhnout mnohem víc. Peněz vynaložených za precizně organizovanou akci však litovat nelze. Blikající stožáry větrných elektráren navíc festivalu po setmění dodávají jedinečnou atmosféru.

Zaujme věkově velmi pestré složení návštěvníků. Akce se účastní teenageři i hudební nadšenci nemající daleko k seniorskému věku.

Co může ekologicky smýšlejícího člověka zamrzet, jsou stany na jedno použití, které si vozí velká část nejen Rakušanů. Po jejich odjezdu zůstávají na místě spolu s bílými party stany proti slunci, rozbitými židlemi na kempování a haldou dalších - zdaleka ne pouze nepoužitelných věcí. Náklady na úklid musí být astronomické.

Festival se každoročně koná u rakouského Nickelsdorfu.

Festival se každoročně koná u rakouského Nickelsdorfu.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Dáte mi čaj? Ovocný! Domácí kamera natočila ženu okrádající seniory

Žena se vetřela k seniorce do bytu a kradla jí peníze

Policie dopadla pětapadesátiletou ženu, kterou viní z opakovaných krádeží a podvodů v bytech seniorů. V jednom z nich...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

Do skladu vánočních stromků v Úněticích naveze firma Baobab před Vánocemi...

Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout...

Najdete na iDNES.cz