Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hudební smršť pod větrníky. Po Nova Rocku už české festivaly nezaujmou

  17:37aktualizováno  17:37
Rakouskou vesnici Nickelsdorf obvykle uspává tlumený hukot desítek větrníků. Na čtyři dny v roce klid přeruší monstrakce pro rockové nadšence, letos jich z celé Evropy přijelo rekordních 225 tisíc. Kdo atmosféru festivalu Nova Rock okusí, už ho neuspokojí žádný český festival.

Festival Nova Rock 2017, na který k rakouskému Nickelsdorfu dorazilo v druhé polovině minulého týdne 225 tisíc lidí. | foto: Martina Vyroubalová, iDNES.cz

Když zaprší, bahno ve stanovém městečku i před vstupem do areálu má velmi silný pivní odér. Zatímco Čech by skoro truchlil, kdyby byť jen polovina plechovky měla přijít na zmar, mladí Rakušané se pivními hrami baví. Letošní rockové radovánky se konaly od minulé středy do neděle.

„To to jako budou chlemtat teplý?“ udiví našince, když spatří výbavu většiny přijíždějících v podobě vozíku či rudlu naloženého klidně čtyřmi balíky pivních plechovek po čtyřiadvaceti kusech. Část možná nedopatřením v žaludku skončí – s oblibou se tu zkouší zadusit vypitím půllitru na ex, kdy pijan klečí na kolenou s rourkou u pusy a jeho kamarád obrací plechovku do objemného trychtýře na jejím druhém konci.

Fotogalerie

Další část výbavy je obvykle využita k jiné zábavě – třeba jen obyčejnému vrhu o zem ve snaze o co největší „pivotrysk“ či hře, při níž se dvě proti sobě stojící řady lidí trefují míčkem (botou, konzervou, zmuchlanou lepicí páskou) do plechovky uprostřed.

Pro toho, kdo chce pivo skutečně pít, je ve stanovém městečku k dispozici obchod, kde za půldruhého eura pořídí vychlazený kus rakouského moku ve speciálním festivalovém designu. Kompletně bez mincí a bankovek už fungují i některé české festivaly, na Nova Rocku se však platí předem nabitou kartou vše od jídla, kolotoče, festivalového trika až po „lepší“ záchod. Stav svého účtu si také člověk kdykoli může zkontrolovat s pomocí festivalové aplikace.

Nutno však podotknout, že komu nevadí chvíli počkat, dostane se na porcelánovou toaletu i bez příplatku, což na českých festivalech zdaleka není standard. U záchodových hnízd navíc neustále stojí uklízeči, kteří mísy čistí a doplňují toaletní papír. Stejně tak se nepřiplácí za sprchu ani parkování, za které pořadatelé českých vícedenních akcí také mnohdy rádi kasírují zvlášť.

Vstupné za více než čtyři tisíce, peněz ale nelze litovat

Přichystaným programem, na němž letos nechyběly hvězdy typu Green Day, Linkin Park, System of a Down nebo Prophets of Rage, letos organizátoři přilákali rekordních 225 tisíc návštěvníků, jak potvrdil iDNES.cz zástupce festivalového týmu. „Z tohoto množství bylo nutné ošetřit 2 720 lidí,“ podotkl.

Rakouský tisk citoval jednoho z pořadatelů, který uvedl, že o festivalu se psalo až ve Spojených státech. „Způsobili jsme celosvětovou senzaci,“ řekl. Loni do areálu na samém východě Rakouska, blízko slovenských i maďarských hranic a dvě hodiny autem z Brna, přijelo o 40 tisíc lidí méně. Vedle německého festivalu Rock am Ring, který se koná na závodním okruhu Nürburgring, jde zřejmě o největší evropský rockový festival.

Faktem zůstává, že ačkoli může cena vstupenky přes 4 tisíce korun připadat našinci přemrštěná, kdyby měl koncerty svých oblíbenců platit jednotlivě, musel by z peněženky vytáhnout mnohem víc. Peněz vynaložených za precizně organizovanou akci však litovat nelze. Blikající stožáry větrných elektráren navíc festivalu po setmění dodávají jedinečnou atmosféru.

Zaujme věkově velmi pestré složení návštěvníků. Akce se účastní teenageři i hudební nadšenci nemající daleko k seniorskému věku.

Co může ekologicky smýšlejícího člověka zamrzet, jsou stany na jedno použití, které si vozí velká část nejen Rakušanů. Po jejich odjezdu zůstávají na místě spolu s bílými party stany proti slunci, rozbitými židlemi na kempování a haldou dalších - zdaleka ne pouze nepoužitelných věcí. Náklady na úklid musí být astronomické.

Festival se každoročně koná u rakouského Nickelsdorfu.

Festival se každoročně koná u rakouského Nickelsdorfu.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Jeep Wrangler 2.8 CRD 2012 ·...
Jeep Wrangler 2.8 CRD 2012 ·...

r.v. 2012, naj. 64 249 km, diesel
780 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz