Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová sbírka „plachého milionáře“ začíná tryznou za fotbalové Lužánky

  8:00aktualizováno  8:00
Za 54 fejetonů otištěných v MF DNES a publikovaných v Okýncích milionáře na iDNES.cz si básník, prozaik, publicista a nakladatel Martin Reiner odnesl přídomek "plachý milionář". V pořadí sedmé sbírce Hubená stehna Twiggy se Reiner hlasitě přihlásil k Brnu. Věnoval mu úvodní oddíl Pravěké město.

Martin Reiner už stačil na živém čtení své básně z nové sbírky Hubená stehna Twiggy pozměnit. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výbor ze 140 textů, které Reiner napsal za poslední čtyři roky, zahájil melancholickými verši s titulem Poslední zápas za Lužánkami. Zrovna tato báseň si cestu do nové sbírky našla pod novým názvem spolu s jiným, také už dříve vydaným textem.

"Oba texty jsou ovšem upravené do nové podoby, která, jak doufám, má zase o něco blíž k definitivnímu tvaru básně. Je to Poslední zápas spolu (nově Poslední zápas za Lužánkami - pozn.red) a text Del Mar z oddílu Zprávy ze světa," uvedl Reiner.

Jeden text je o brněnské redakci MF DNES, kde Reiner na konci básně Noční vydání připsal věnovaní "lidem z MF DNES".

noční vydání

Prší a je to tvoje vina.
Nikdo se nestará, co dnes dítě způsobí.
Nahoře v redakci
lakují si vlasy bleskem.

Neprší!
To jenom bratři předstírají déšť.
Škrabal a Bass.
Špetka střelného prachu do každé
nosní dírky, plachty napjaty.
Historie venkovských námořních bitev;
nestihli to do uzávěrky,
noc vyhodila kotvu, to je dost!

Jde mi z toho hlava
po České...

(lidem z MF DNES)

Obal v pořadí sedmé sbírky Martina Reinera Hubená stehna Twiggy. Vydalo brněnské nakladatelství Host v roce 2010.

"Verše do sbírky mi pomáhal vybrat Martin Stöhr z Hosta, kde kniha vyšla, a také muž, jehož jméno si nechám pro sebe. Potěšilo mě, že se Stöhr a ´tajemný editor´, který je jinak básnicky téměř jeho antipodem, na mnoha básních shodli," přiblížil Reiner.

Na knize autor se svými redaktory pracoval od června do října.

Reiner přiznal, že pod stolem přitom skončily spíše artistní, umělecké básně, tedy texty plné archaismů, pracných rýmů a klasické poetiky.

Nové věci čte Reiner naživo už jinak

"V té sbírce jsou tři čtyři texty, které jsem pustil ven, ačkoli je mám za dopsané tak z devadesáti procent. V jednom konkrétním případě jsem už při křtu četl báseň s pozměněným veršem proti knižní podobě," poznamenal básník.

Twiggy je Reinerovou nejtlustší sbírkou poezie; je rozdělená do čtyř bloků. První tři oddíly přitom Reiner sám lapidárně označuje jako "Brno, Česko a svět".

"První tři bloky spojují zejména místa (a data) vzniku básnických textů, poslední blok je svázaný spíše atmosférou. Hubená stehna Twiggy jsou výsledkem činnosti básníka, který by se možná už raději věnoval próze, ale kterého si poezie přesto čas od času povolá k raportu," uvádí anonční text vydavatele.

Poezie a pravda

První reakce na novou sbírku jsou přívětivé, alespoň podle ohlasů, které již autor od svých známých získal . Zdá se, že jeho nové verše dokáží oslovit širší okruh lidí, než tomu bývalo v minulosti.

Ubylo dříve občas poněkud iritující artistnosti, přibylo "příběhů" a konkrétních záznamů. "Pro mě ta kniha zdárně završuje dekádu básnického přerodu, započatého sbírkou Staré a jiné časy," naznačil autor.

Tři tatínci a maminka (zleva Pavel Šrut, Michal Viewegh, Martin Reiner, Galina Miklínová)Měsíc autorského čtení zahajuje každoročně plavbou po Brněnské přehradě Loď literátů. Mezi účastníky byli i Martin Reiner (vpravo) a Miroslav Balaštík20. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě - Michal Viewegh a Martin Reiner

"Vždycky jsem patřil k tomu typu básníků, kteří ´tvoří poezii ze slov´ a příliš nevěří velkým myšlenkám. Což pochopitelně nenacházelo velkou odezvu u kolegů ´pravdistů´, v jejichž verších jsem zase já nacházel sice spoustu pravdy, ale jen velmi málo poezie. Takový přístup jistě může probudit můj zájem lidský, ale ne zájem básníka," promluvil o své metodě Reiner.

"Jenže je evidentní, že jak člověk stárne, tak se mu myšlenky i do té poezie nějak tlačí víc a víc. Doufám, že to, co píšu, je pořád především poezie, nicméně ten obsah pořádně houstne," prozradil Reiner.

Martin reiner

Vydal básnické sbírky:
Relata refero (1991), Poslední rok (1995), Decimy (1997), Tání chůze (1998), Staré a jiné časy (2002), Where is the Urn? (USA, 2005), Pohled z kavárny v Bath (2007), No Through Road (USA, 2007), Hubená stehna Twiggy (2010)

Literární akce:
Škola poezie (cyklus přednášek, 1990–1991), Loď literátů (každoroční plavba po Brněnské přehradě, od roku 1993), První čtení (cyklus inscenované poezie na Malé scéně Mahenova divadla, 1993–1994), Bítov (básnická setkání, 1996–2000, 2005), Poezie bez hranic (mezinárodní básnický festival, 2001–2004), Slam poetry (soutěž v přednesu poezie, od roku 2003)

Od července 2007 do dubna 2008 psal na iDNES.cz fejetony - Okýnko milionáře. Ty vydalo nakladatelství Druhé město v dubnu 2008 pod titulem Plachý milionář přichází.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz