Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová sbírka „plachého milionáře“ začíná tryznou za fotbalové Lužánky

  8:00aktualizováno  8:00
Za 54 fejetonů otištěných v MF DNES a publikovaných v Okýncích milionáře na iDNES.cz si básník, prozaik, publicista a nakladatel Martin Reiner odnesl přídomek "plachý milionář". V pořadí sedmé sbírce Hubená stehna Twiggy se Reiner hlasitě přihlásil k Brnu. Věnoval mu úvodní oddíl Pravěké město.

Martin Reiner už stačil na živém čtení své básně z nové sbírky Hubená stehna Twiggy pozměnit. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výbor ze 140 textů, které Reiner napsal za poslední čtyři roky, zahájil melancholickými verši s titulem Poslední zápas za Lužánkami. Zrovna tato báseň si cestu do nové sbírky našla pod novým názvem spolu s jiným, také už dříve vydaným textem.

"Oba texty jsou ovšem upravené do nové podoby, která, jak doufám, má zase o něco blíž k definitivnímu tvaru básně. Je to Poslední zápas spolu (nově Poslední zápas za Lužánkami - pozn.red) a text Del Mar z oddílu Zprávy ze světa," uvedl Reiner.

Jeden text je o brněnské redakci MF DNES, kde Reiner na konci básně Noční vydání připsal věnovaní "lidem z MF DNES".

noční vydání

Prší a je to tvoje vina.
Nikdo se nestará, co dnes dítě způsobí.
Nahoře v redakci
lakují si vlasy bleskem.

Neprší!
To jenom bratři předstírají déšť.
Škrabal a Bass.
Špetka střelného prachu do každé
nosní dírky, plachty napjaty.
Historie venkovských námořních bitev;
nestihli to do uzávěrky,
noc vyhodila kotvu, to je dost!

Jde mi z toho hlava
po České...

(lidem z MF DNES)

Obal v pořadí sedmé sbírky Martina Reinera Hubená stehna Twiggy. Vydalo brněnské nakladatelství Host v roce 2010.

"Verše do sbírky mi pomáhal vybrat Martin Stöhr z Hosta, kde kniha vyšla, a také muž, jehož jméno si nechám pro sebe. Potěšilo mě, že se Stöhr a ´tajemný editor´, který je jinak básnicky téměř jeho antipodem, na mnoha básních shodli," přiblížil Reiner.

Na knize autor se svými redaktory pracoval od června do října.

Reiner přiznal, že pod stolem přitom skončily spíše artistní, umělecké básně, tedy texty plné archaismů, pracných rýmů a klasické poetiky.

Nové věci čte Reiner naživo už jinak

"V té sbírce jsou tři čtyři texty, které jsem pustil ven, ačkoli je mám za dopsané tak z devadesáti procent. V jednom konkrétním případě jsem už při křtu četl báseň s pozměněným veršem proti knižní podobě," poznamenal básník.

Twiggy je Reinerovou nejtlustší sbírkou poezie; je rozdělená do čtyř bloků. První tři oddíly přitom Reiner sám lapidárně označuje jako "Brno, Česko a svět".

"První tři bloky spojují zejména místa (a data) vzniku básnických textů, poslední blok je svázaný spíše atmosférou. Hubená stehna Twiggy jsou výsledkem činnosti básníka, který by se možná už raději věnoval próze, ale kterého si poezie přesto čas od času povolá k raportu," uvádí anonční text vydavatele.

Poezie a pravda

První reakce na novou sbírku jsou přívětivé, alespoň podle ohlasů, které již autor od svých známých získal . Zdá se, že jeho nové verše dokáží oslovit širší okruh lidí, než tomu bývalo v minulosti.

Ubylo dříve občas poněkud iritující artistnosti, přibylo "příběhů" a konkrétních záznamů. "Pro mě ta kniha zdárně završuje dekádu básnického přerodu, započatého sbírkou Staré a jiné časy," naznačil autor.

Tři tatínci a maminka (zleva Pavel Šrut, Michal Viewegh, Martin Reiner, Galina Miklínová)Měsíc autorského čtení zahajuje každoročně plavbou po Brněnské přehradě Loď literátů. Mezi účastníky byli i Martin Reiner (vpravo) a Miroslav Balaštík20. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě - Michal Viewegh a Martin Reiner

"Vždycky jsem patřil k tomu typu básníků, kteří ´tvoří poezii ze slov´ a příliš nevěří velkým myšlenkám. Což pochopitelně nenacházelo velkou odezvu u kolegů ´pravdistů´, v jejichž verších jsem zase já nacházel sice spoustu pravdy, ale jen velmi málo poezie. Takový přístup jistě může probudit můj zájem lidský, ale ne zájem básníka," promluvil o své metodě Reiner.

"Jenže je evidentní, že jak člověk stárne, tak se mu myšlenky i do té poezie nějak tlačí víc a víc. Doufám, že to, co píšu, je pořád především poezie, nicméně ten obsah pořádně houstne," prozradil Reiner.

Martin reiner

Vydal básnické sbírky:
Relata refero (1991), Poslední rok (1995), Decimy (1997), Tání chůze (1998), Staré a jiné časy (2002), Where is the Urn? (USA, 2005), Pohled z kavárny v Bath (2007), No Through Road (USA, 2007), Hubená stehna Twiggy (2010)

Literární akce:
Škola poezie (cyklus přednášek, 1990–1991), Loď literátů (každoroční plavba po Brněnské přehradě, od roku 1993), První čtení (cyklus inscenované poezie na Malé scéně Mahenova divadla, 1993–1994), Bítov (básnická setkání, 1996–2000, 2005), Poezie bez hranic (mezinárodní básnický festival, 2001–2004), Slam poetry (soutěž v přednesu poezie, od roku 2003)

Od července 2007 do dubna 2008 psal na iDNES.cz fejetony - Okýnko milionáře. Ty vydalo nakladatelství Druhé město v dubnu 2008 pod titulem Plachý milionář přichází.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz