Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Areál bývalé Zbrojovky začnou na jaře opravovat, zboří desítky objektů

  7:50aktualizováno  7:50
První etapa rekonstrukce areálu někdejší slavné továrny Zbrojovka v brněnských Zábrdovicích má začít na jaře. K zemi půjdou tři velké haly a desítky drobných objektů. Na podobu bývalé nářaďovny a jejího okolí developer CPI architektonickou soutěž nevypíše, zatím se totiž nepodařilo změnit územní plán.

Zachovaná zůstane i devítipatrová budova bývalé nářaďovny, v níž investor nabídne k pronájmu kanceláře. | foto: CPI Property Group

„První etapa prací bude na jaře příštího roku zahájena rekonstrukcí objektu bývalé nářaďovny a úpravou okolí rekonstruovaného objektu,“ sdělil iDNES.cz Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, jejíž většinovým vlastníkem je realitní magnát Radovan Vítek.

Podle dokumentace zpracované pro účely řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA bude předprostor tvořen náměstím, které naváže na hlavní vstup do objektu nářaďovny. Parkování bude možné v garážích uvnitř budoucí kancelářské budovy nebo na venkovním parkovišti.

Přibližný vzhled budov, které zůstanou zachovány

V první etapě projektu Nová Zbrojovka buldozery zbourají tří větší výrobní haly a desítky skladů, ramp, přístřešků a dalších menších objektů. „Pro první etapu byly dosavadním nájemcům dány výpovědi již na jaře, a to s ohledem na délku a typ nájemních smluv,“ doplnil Burian.

Další nájemci, kteří v jiných částech areálu stále mají dílny, sklady či ateliéry, budou dostávat výpovědi postupně spolu s blížícími se dalšími etapami. Ještě před rokem si jich tam pronajímalo prostory celkem 160. 

V současnosti lze do areálu vjet pouze z ulice Lazaretní. Během první fáze rekonstrukce chce majitel bývalý tovární areál napojit i z druhé strany na ulici Markéty Kuncové u židenických kasáren a na velký městský okruh. V budoucnu přibude ještě vjezd z Husovic.

Zatím se nepodařilo změnit územní plán

V areálu o rozloze dvaadvacet hektarů chce developer v nadcházejících deseti letech nabídnout vedle výrobních prostor a kanceláří také obchody a bydlení. Do revitalizace lokality, kde kvůli zachování industriálního ducha převlečou třetinu původních zachovalých a staticky nenarušených budov do nového kabátu, investuje zhruba čtyři miliardy korun.

Projekt Nová Zbrojovka

  • Investice do celého území přesáhne 4 miliardy korun.
  • V blízkosti řeky vyroste 800 bytů.
  • Vznikne 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 40 tisíc metrů čtverečních ve výrobních halách. Přibližně 3,6 tisíce metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod.
  • Předpokládaný rok dokončení projektu je 2027.

O stavební povolení pro práce v první etapě již společnost CPI Property Group požádala. Veřejné architektonické soutěže v první etapě vypisovat nebude, zatím se totiž nepodařilo prosadit změnu územního plánu. Podle toho současného mohou pozemky sloužit pouze pro výrobu a sklady.

„Bez změny územního plánu to bohužel není možné, oslovíme však vybrané architekty a urbanisty, kteří se specializují na jednotlivé typy zástavby. K tomuto aktuálně pracujeme na zadání, výsledky očekáváme na jaře 2018,“ doplnil mluvčí CPI Jan Burian.

Zda práce v areálu zkomplikuje skoro rok a půl trvající uzavírka Zábrdovické ulice a mostu přes řeku Svitavu, která začne příští rok v dubnu (o chystané opravě jsme psali zde), nebo se pro příjezd stavební techniky už bude využívat nový vjezd, developer neupřesnil.

Podél nábřeží řeky Svitavy společnost hodlá v budoucnu postavit osm set bytů. Pro jejich vznik i pro zřízení nákupní zóny je však už změna územního plánu nezbytná.

Kromě devítipatrové někdejší nářaďovny zůstane z původních staveb zachován třeba i komín s výtopnou či kancelářská budova s věží hned u vstupu do areálu opatřená logem dříve slavné fabriky – modrým písmenem Z v kruhu (více můžete číst zde).

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Exsenátor napsal na kandidátku muže bez jeho vědomí, má platit odškodné

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v roce 2008 vysvětluje

Hnutí Sportovci exsenátora Vlastimila Sehnala vyslalo do voleb muže, který o to nestál. Soud nařídil Sehnalovi omluvu a...

Díly karoserie škodovek lisují podle forem z blanenské slévárny

Slavnostní tavba při příležitosti 100. výročí vzniku slévárny Alfe Brno

Blanenská slévárna Ernst Leopold začala loni spolupracovat s německou automobilkou Volkswagen. Nově je výhradním...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz