Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Areál bývalé Zbrojovky začnou na jaře opravovat, zboří desítky objektů

  7:50aktualizováno  7:50
První etapa rekonstrukce areálu někdejší slavné továrny Zbrojovka v brněnských Zábrdovicích má začít na jaře. K zemi půjdou tři velké haly a desítky drobných objektů. Na podobu bývalé nářaďovny a jejího okolí developer CPI architektonickou soutěž nevypíše, zatím se totiž nepodařilo změnit územní plán.

Zachovaná zůstane i devítipatrová budova bývalé nářaďovny, v níž investor nabídne k pronájmu kanceláře. | foto: CPI Property Group

„První etapa prací bude na jaře příštího roku zahájena rekonstrukcí objektu bývalé nářaďovny a úpravou okolí rekonstruovaného objektu,“ sdělil iDNES.cz Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, jejíž většinovým vlastníkem je realitní magnát Radovan Vítek.

Podle dokumentace zpracované pro účely řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA bude předprostor tvořen náměstím, které naváže na hlavní vstup do objektu nářaďovny. Parkování bude možné v garážích uvnitř budoucí kancelářské budovy nebo na venkovním parkovišti.

Přibližný vzhled budov, které zůstanou zachovány

V první etapě projektu Nová Zbrojovka buldozery zbourají tří větší výrobní haly a desítky skladů, ramp, přístřešků a dalších menších objektů. „Pro první etapu byly dosavadním nájemcům dány výpovědi již na jaře, a to s ohledem na délku a typ nájemních smluv,“ doplnil Burian.

Další nájemci, kteří v jiných částech areálu stále mají dílny, sklady či ateliéry, budou dostávat výpovědi postupně spolu s blížícími se dalšími etapami. Ještě před rokem si jich tam pronajímalo prostory celkem 160. 

V současnosti lze do areálu vjet pouze z ulice Lazaretní. Během první fáze rekonstrukce chce majitel bývalý tovární areál napojit i z druhé strany na ulici Markéty Kuncové u židenických kasáren a na velký městský okruh. V budoucnu přibude ještě vjezd z Husovic.

Zatím se nepodařilo změnit územní plán

V areálu o rozloze dvaadvacet hektarů chce developer v nadcházejících deseti letech nabídnout vedle výrobních prostor a kanceláří také obchody a bydlení. Do revitalizace lokality, kde kvůli zachování industriálního ducha převlečou třetinu původních zachovalých a staticky nenarušených budov do nového kabátu, investuje zhruba čtyři miliardy korun.

Projekt Nová Zbrojovka

  • Investice do celého území přesáhne 4 miliardy korun.
  • V blízkosti řeky vyroste 800 bytů.
  • Vznikne 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 40 tisíc metrů čtverečních ve výrobních halách. Přibližně 3,6 tisíce metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod.
  • Předpokládaný rok dokončení projektu je 2027.

O stavební povolení pro práce v první etapě již společnost CPI Property Group požádala. Veřejné architektonické soutěže v první etapě vypisovat nebude, zatím se totiž nepodařilo prosadit změnu územního plánu. Podle toho současného mohou pozemky sloužit pouze pro výrobu a sklady.

„Bez změny územního plánu to bohužel není možné, oslovíme však vybrané architekty a urbanisty, kteří se specializují na jednotlivé typy zástavby. K tomuto aktuálně pracujeme na zadání, výsledky očekáváme na jaře 2018,“ doplnil mluvčí CPI Jan Burian.

Zda práce v areálu zkomplikuje skoro rok a půl trvající uzavírka Zábrdovické ulice a mostu přes řeku Svitavu, která začne příští rok v dubnu (o chystané opravě jsme psali zde), nebo se pro příjezd stavební techniky už bude využívat nový vjezd, developer neupřesnil.

Podél nábřeží řeky Svitavy společnost hodlá v budoucnu postavit osm set bytů. Pro jejich vznik i pro zřízení nákupní zóny je však už změna územního plánu nezbytná.

Kromě devítipatrové někdejší nářaďovny zůstane z původních staveb zachován třeba i komín s výtopnou či kancelářská budova s věží hned u vstupu do areálu opatřená logem dříve slavné fabriky – modrým písmenem Z v kruhu (více můžete číst zde).

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz