Areál bývalé Zbrojovky začnou na jaře opravovat, zboří desítky objektů

  7:50aktualizováno  7:50
První etapa rekonstrukce areálu někdejší slavné továrny Zbrojovka v brněnských Zábrdovicích má začít na jaře. K zemi půjdou tři velké haly a desítky drobných objektů. Na podobu bývalé nářaďovny a jejího okolí developer CPI architektonickou soutěž nevypíše, zatím se totiž nepodařilo změnit územní plán.

Zachovaná zůstane i devítipatrová budova bývalé nářaďovny, v níž investor nabídne k pronájmu kanceláře. | foto: CPI Property Group

„První etapa prací bude na jaře příštího roku zahájena rekonstrukcí objektu bývalé nářaďovny a úpravou okolí rekonstruovaného objektu,“ sdělil iDNES.cz Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, jejíž většinovým vlastníkem je realitní magnát Radovan Vítek.

Podle dokumentace zpracované pro účely řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA bude předprostor tvořen náměstím, které naváže na hlavní vstup do objektu nářaďovny. Parkování bude možné v garážích uvnitř budoucí kancelářské budovy nebo na venkovním parkovišti.

Přibližný vzhled budov, které zůstanou zachovány

V první etapě projektu Nová Zbrojovka buldozery zbourají tří větší výrobní haly a desítky skladů, ramp, přístřešků a dalších menších objektů. „Pro první etapu byly dosavadním nájemcům dány výpovědi již na jaře, a to s ohledem na délku a typ nájemních smluv,“ doplnil Burian.

Další nájemci, kteří v jiných částech areálu stále mají dílny, sklady či ateliéry, budou dostávat výpovědi postupně spolu s blížícími se dalšími etapami. Ještě před rokem si jich tam pronajímalo prostory celkem 160. 

V současnosti lze do areálu vjet pouze z ulice Lazaretní. Během první fáze rekonstrukce chce majitel bývalý tovární areál napojit i z druhé strany na ulici Markéty Kuncové u židenických kasáren a na velký městský okruh. V budoucnu přibude ještě vjezd z Husovic.

Zatím se nepodařilo změnit územní plán

V areálu o rozloze dvaadvacet hektarů chce developer v nadcházejících deseti letech nabídnout vedle výrobních prostor a kanceláří také obchody a bydlení. Do revitalizace lokality, kde kvůli zachování industriálního ducha převlečou třetinu původních zachovalých a staticky nenarušených budov do nového kabátu, investuje zhruba čtyři miliardy korun.

Projekt Nová Zbrojovka

  • Investice do celého území přesáhne 4 miliardy korun.
  • V blízkosti řeky vyroste 800 bytů.
  • Vznikne 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 40 tisíc metrů čtverečních ve výrobních halách. Přibližně 3,6 tisíce metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod.
  • Předpokládaný rok dokončení projektu je 2027.

O stavební povolení pro práce v první etapě již společnost CPI Property Group požádala. Veřejné architektonické soutěže v první etapě vypisovat nebude, zatím se totiž nepodařilo prosadit změnu územního plánu. Podle toho současného mohou pozemky sloužit pouze pro výrobu a sklady.

„Bez změny územního plánu to bohužel není možné, oslovíme však vybrané architekty a urbanisty, kteří se specializují na jednotlivé typy zástavby. K tomuto aktuálně pracujeme na zadání, výsledky očekáváme na jaře 2018,“ doplnil mluvčí CPI Jan Burian.

Zda práce v areálu zkomplikuje skoro rok a půl trvající uzavírka Zábrdovické ulice a mostu přes řeku Svitavu, která začne příští rok v dubnu (o chystané opravě jsme psali zde), nebo se pro příjezd stavební techniky už bude využívat nový vjezd, developer neupřesnil.

Podél nábřeží řeky Svitavy společnost hodlá v budoucnu postavit osm set bytů. Pro jejich vznik i pro zřízení nákupní zóny je však už změna územního plánu nezbytná.

Kromě devítipatrové někdejší nářaďovny zůstane z původních staveb zachován třeba i komín s výtopnou či kancelářská budova s věží hned u vstupu do areálu opatřená logem dříve slavné fabriky – modrým písmenem Z v kruhu (více můžete číst zde).

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Další z rubriky

Ve městech se dnes už nedá žít, říká budovatel zelených staveb

Slavkovskou firmu Liko-s budoval Libor Musil od začátku 90. let. Teď se...

Mezi průmyslovými budovami poblíž vlakového nádraží ve Slavkově u Brna se jedna výrazně vymyká. U umělého jezírka stojí...

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR VÝVOJÁŘ C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz