Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Areál bývalé Zbrojovky začnou na jaře opravovat, zboří desítky objektů

  7:50aktualizováno  7:50
První etapa rekonstrukce areálu někdejší slavné továrny Zbrojovka v brněnských Zábrdovicích má začít na jaře. K zemi půjdou tři velké haly a desítky drobných objektů. Na podobu bývalé nářaďovny a jejího okolí developer CPI architektonickou soutěž nevypíše, zatím se totiž nepodařilo změnit územní plán.

Zachovaná zůstane i devítipatrová budova bývalé nářaďovny, v níž investor nabídne k pronájmu kanceláře. | foto: CPI Property Group

„První etapa prací bude na jaře příštího roku zahájena rekonstrukcí objektu bývalé nářaďovny a úpravou okolí rekonstruovaného objektu,“ sdělil iDNES.cz Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, jejíž většinovým vlastníkem je realitní magnát Radovan Vítek.

Podle dokumentace zpracované pro účely řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA bude předprostor tvořen náměstím, které naváže na hlavní vstup do objektu nářaďovny. Parkování bude možné v garážích uvnitř budoucí kancelářské budovy nebo na venkovním parkovišti.

Přibližný vzhled budov, které zůstanou zachovány

V první etapě projektu Nová Zbrojovka buldozery zbourají tří větší výrobní haly a desítky skladů, ramp, přístřešků a dalších menších objektů. „Pro první etapu byly dosavadním nájemcům dány výpovědi již na jaře, a to s ohledem na délku a typ nájemních smluv,“ doplnil Burian.

Další nájemci, kteří v jiných částech areálu stále mají dílny, sklady či ateliéry, budou dostávat výpovědi postupně spolu s blížícími se dalšími etapami. Ještě před rokem si jich tam pronajímalo prostory celkem 160. 

V současnosti lze do areálu vjet pouze z ulice Lazaretní. Během první fáze rekonstrukce chce majitel bývalý tovární areál napojit i z druhé strany na ulici Markéty Kuncové u židenických kasáren a na velký městský okruh. V budoucnu přibude ještě vjezd z Husovic.

Zatím se nepodařilo změnit územní plán

V areálu o rozloze dvaadvacet hektarů chce developer v nadcházejících deseti letech nabídnout vedle výrobních prostor a kanceláří také obchody a bydlení. Do revitalizace lokality, kde kvůli zachování industriálního ducha převlečou třetinu původních zachovalých a staticky nenarušených budov do nového kabátu, investuje zhruba čtyři miliardy korun.

Projekt Nová Zbrojovka

  • Investice do celého území přesáhne 4 miliardy korun.
  • V blízkosti řeky vyroste 800 bytů.
  • Vznikne 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 40 tisíc metrů čtverečních ve výrobních halách. Přibližně 3,6 tisíce metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod.
  • Předpokládaný rok dokončení projektu je 2027.

O stavební povolení pro práce v první etapě již společnost CPI Property Group požádala. Veřejné architektonické soutěže v první etapě vypisovat nebude, zatím se totiž nepodařilo prosadit změnu územního plánu. Podle toho současného mohou pozemky sloužit pouze pro výrobu a sklady.

„Bez změny územního plánu to bohužel není možné, oslovíme však vybrané architekty a urbanisty, kteří se specializují na jednotlivé typy zástavby. K tomuto aktuálně pracujeme na zadání, výsledky očekáváme na jaře 2018,“ doplnil mluvčí CPI Jan Burian.

Zda práce v areálu zkomplikuje skoro rok a půl trvající uzavírka Zábrdovické ulice a mostu přes řeku Svitavu, která začne příští rok v dubnu (o chystané opravě jsme psali zde), nebo se pro příjezd stavební techniky už bude využívat nový vjezd, developer neupřesnil.

Podél nábřeží řeky Svitavy společnost hodlá v budoucnu postavit osm set bytů. Pro jejich vznik i pro zřízení nákupní zóny je však už změna územního plánu nezbytná.

Kromě devítipatrové někdejší nářaďovny zůstane z původních staveb zachován třeba i komín s výtopnou či kancelářská budova s věží hned u vstupu do areálu opatřená logem dříve slavné fabriky – modrým písmenem Z v kruhu (více můžete číst zde).

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Najdete na iDNES.cz