Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové buddhistické centrum v Brně poskytne zázemí i rodinám s dětmi

  7:15aktualizováno  7:15
Knihovna buddhistické literatury, přednášky pro zájemce, exkurze pro školy i vlastní nakladatelství nabídne nové buddhistické centrum v Divišově čtvrti v brně s názvem Dům Diamantové cesty. Buddhisté na jeho stavbě pracují sami a hotovo má být již do konce roku.

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty | foto: Vizualizace architektů Martina Sladkého a Radka Hály

Společnost Diamantové cesty, která je největším buddhistickým sdružením v Brně, si v roce 2003 od města koupila starou školku v Trtílkově ulici. Po pěti letech však přestala její velikost stačit a buddhisté se rozhodli postavit nové centrum za 24 milionů korun.

"Školka byla nevyhovující hlavně kapacitně. Buddhistická centra u nás bývají často v bývalých školkách, protože mívají velkou místnost, dětskou hernu. Ale nám už se tam lidé prostě nevešli," popsala mluvčí sdružení Markéta Blažejovská. Nové centrum má pojmout až dvě stovky členů komunity.

Dnes buddhisté sídlí v pronajímaném patře činžáku na ulici Špitálka. V provizorních prostorách pořádají jednou týdně přednášky o buddhismu a každý den tam přicházejí lidé meditovat.

Zaměřeno na děti

Nové centrum nabídne hlavně více místa a také lepší zázemí pro rodiče s dětmi, kteří dnes tvoří jádro komunity. "Budou tam mít hernu, rodiče mohou přijít na meditace a děti si mohou pohrát. Na Špitálce jsou prostory pro děti naprosto nevyhovující," zmínila Blažejovská.

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty

"Budova je podsklepená. V přízemí budou probíhat aktivity spojené s běžným provozem centra. Tam bude společenská místnost, kanceláře, pokoje na spaní. V patře pak bude velká meditační místnost a také knihovna. Dům zkrátka spojí mnoho různých aktivit, v tom je zvláštní," vylíčil spoluautor projektu Radek Hála.

Na rozdíl od křesťanských kostelů či muslimských mešit buddhistická centra v architektuře neodkazují k žádné tradici. "Je to atypická stavba. Buddhisté se snaží dokázat, že mohou být přínosní v každé době. Chtěli jsme tedy něco moderního. Stavba bude trošku odkazovat na brněnský funkcionalismus," přiblížil Hála.

Dvanáct milionů na stavbu získalo sdružení jako grant od soukromé společnosti, zbylých dvanáct bude splácet v budoucnu.

Buddhisté hodně ušetří tím, že na stavbě sami brigádničí. "Místo brigádníků tam chodí naši lidé, kteří pracují zadarmo. Centrum tak staví spousta studentů a také mladých rodičů. Každý den na stavbě pracuje šest až deset členů sdružení, o víkendech až třicet lidí," přiblížila Blažejovská.

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty

Dnes stojí na místě bývalé školky hotová hrubá stavba. Vevnitř je již omítnutá a jsou dokončené i rozvody elektřiny. Nažluto omítnutá novostavba má být hotová do konce roku.

Kromě pondělních přednášek o buddhismu a každodenních meditací se v novém centru budou konat i meditační víkendy. Hosté z různých měst budou moci v centru i přespat.

V novém centru rozšíří svoje služby knihovna buddhistické literatury i nakladatelství Bílý deštník, které překládá zahraniční knihy a vydává půlročník Buddhismus dnes.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz