Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové byty v Brně musí zlevňovat, v poslední době jich hodně přibylo

  8:23aktualizováno  8:23
Ve druhém čtvrtletí letošního roku zlevnily nabízené byty v brněnských novostavbách v průměru o šest tisíc korun za metr čtvereční. Na trhu přibylo velké množství levnějších bytů v okrajových částech města, developeři musí jít s cenou dolů.

Byty v novostavbách musely jít s cenou dolů. Je jich hodně. (Ilustrační snímek) | foto: Manhattan Real Estate

Nový byt v Brně-Bystrci kupovala letos v lednu sedmatřicetiletá Alena Truhlářová. Měla raději počkat. Podle analytiků ceny novostaveb v Brně ve druhém čtvrtletí letošního roku výrazně klesaly. Oproti začátku roku se průměrná cena za metr čtvereční snížila z 55 tisíc na 49 tisíc korun.

"Kdybych to věděla dopředu, tak ještě chvíli vydržím. Škoda," posteskla si Truhlářová.

Ceny netlačí dolů slabá poptávka, ale rostoucí nabídka. Do prodeje se totiž dostalo více než 200 nových bytů. Na konci června tak nabízeli brněnští developeři 785 neprodaných bytů v novostavbách. "Je to hlavně tím, že se na trhu objevilo velké množství levnějšího bydlení v okrajových částech města," podotkl Alexej Veselý ze společnosti Trikaya, která se zabývá prodejem a pronájmem bytů.

Průměrné ceny nových bytů v Brně

1+kk: 1 500 000 Kč

2+kk: 1 900 000 Kč

3+kk: 2 600 000 Kč

Zdroj: Trikaya

Průměrná cena nových bytů je 3,2 milionu korun. Lidé přitom častěji volí levnější a menší bydlení. Průměrná velikost prodaných míst v novostavbách je 60 metrů čtverečních.

Nejvíc táhne 2+kk, Komín a centrum města

Nejvíce se i v minulém čtvrtletí prodávaly tradičně byty 2+kk, které tvořily dvě pětiny všech prodaných nových bytů. Druhým nejoblíbenějším typem je 3+kk (29 %) a dále 1+kk (25 %).

Stávajícímu trendu se snaží přizpůsobit také developeři. V novostavbách, které dokončili, tvoří byty 2+kk více než tři pětiny nabídky. Mezi brněnské lokality, kde se prodalo nejvíce bytů, patří městské části Komín, Černovice, Brno-střed a Bystrc. Nejde přitom o místa s největším počtem volných bytů ani s nejnižší cenou. V Brně-střed, který je dlouhodobě žádanou lokalitou, stál například nový byt průměrně 5,3 milionu korun. Na opačném konci je Žebětín a Slatina s průměrnou cenou 1,9 milionu korun.

"Částečně stojí za poklesem cen i zlevnění některých velmi drahých bytů v centru, protože o ně nebyl příliš zájem," komentoval aktuální vývoj cen Veselý. Developeři podle něj v centru města zpravidla nasadí vyšší ceny, a když je lidé nekupují, začnou zlevňovat.

Ceny jdou dolů také u starších bytů

Bydlení v Brně a potažmo v celém Jihomoravském kraji zlevňuje, i pokud se započítají starší stavby. A to při srovnání stávající situace s loňským červencem a prvním čtvrtletím letošního roku.

Podle serveru Reality.iDNES.cz průměrná cena za metr čtvereční u bytů v Brně poklesla oproti prvnímu čtvrtletí roku o 3,9 procenta na 34 tisíc korun. V celém kraji spadly ceny o půl procenta na 21 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny nemovitostí dlouhodobě klesají už několik let.

"Nad průměrem jsou nemovitosti v Brně-město a Brně-venkov. Ve všech zbývajících okresech Jihomoravského kraje jsou ceny výrazně nižší," uvedl Jaroslav Hůrka z Reality.iDNES.cz.

Podle odborníků je pravděpodobné, že poptávka po nových bytech bude v následujících měsících růst. Lidé budou zřejmě kupovat hlavně levnější byty na okraji Brna.

Důvodem jsou kromě klesajících cen a větší nabídky nových bytů i nízké sazby hypotečních úvěrů.

"To je faktor, který zde zůstane ještě minimálně rok. Zde vycházíme z výroků bankéřů České národní banky, které se stále nesou v duchu podpory nízkoúrokového ekonomického prostředí," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Najdete na iDNES.cz