Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská hvězdárna vezme návštěvníky do vesmíru v novém digitáriu

  18:48aktualizováno  18:48
Brněnská hvězdárna začíná od soboty promítat pořady zcela novou technologií - takzvaným digitáriem. Lidé si díky němu ocitnou přímo uprostřed vesmíru či lidského mozku. Zařízení stálo 50 milionů korun.

Digitárium Brno | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na první pohled je zřejmé, že sál velkého planetária se za posledního půl roku změnil. Je zde nové jeviště, návštěvníci se mohou zabořit do nových pohodlných sedaček a nad jejich hlavami přibyla projekční plocha o průměru 17 metrů ve tvaru kopule od americké firmy Spitz.

Uprostřed sálu je jeho nejdůležitější část, nový projektor z Japonska. Aby byl obraz dokonalý, jsou po sále rozesety další menší projektory.

Fotogalerie

"Další důležitá část celého zařízení je ukrytá za zdmi sálu. Jde o dvacet jedna počítačů, které generují obraz," řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Počítače zajistí, aby se obraz z několika projektorů nepřekrýval, ale dával ucelený dojem. "Výkon počítačů je třicetkrát až čtyřicetkrát vyšší než u klasických osobních počítačů," podotkl technik z hvězdárny Tomáš Hladík.

Digitárium dokáže vykouzlit mimořádně realisticky a plasticky model noční oblohy, lidského těla či dna oceánu. Diváci se tak octnou přímo uprostřed vesmíru nebo mozku člověka. Další podobné zařízení je nejblíže ve Varšavě či Hamburku.

Vedení hvězdárny plánuje v sále promítat nakoupené pořady i vlastní tvorbu. Od soboty jsou na programu dva pořady. První se jmenuje Astronaut a je určený pro dospělé. Lidé se v něm dozví o tréninku kosmonautů, vyletí do vesmíru, zatočí se na centrifuze, a pak na názorných příkladech uvidí, jak náročným podmínkám astronauti v kosmu čelí.

Druhý pořad je pro děti a má název Kouzelný útes - Kaluoka’hina. Vypráví příběh útesu, jehož pestrobarevní obyvatelé žili poklidným životem až do okamžiku, kdy došlo k výbuchu nedaleké sopky.

Celé digitárium stálo zhruba padesát milionů korun, které zaplatilo převážně ministerstvo školství. Menšími částkami přispělo i město Brno a hvězdárna ze svého rozpočtu. "Projekční plocha stála deset milionů korun, projektor dvanáct milionů. Zbytek spolkla audiovizuální technika a počítače," vysvětlil Dušek.

Instalace digitária následovala po rekonstrukci celé budovy, kterou hvězdárna prošla před dvěma lety. Podle ředitele Duška by ještě do konce roku mohlo přijít 25 až 30 tisíc návštěvníků.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz