Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Změna na brněnském infekčním. Nakažené děti už ty zdravé neohrozí

  16:14aktualizováno  16:14
Nakazí se, nebo se nenakazí? S touto obavou mířily ročně tisíce rodičů a jejich dětí na Kliniku dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ambulance, jež slouží pro pacienty z celého Jihomoravského kraje, ale i širokého okolí, totiž sídlily v nevyhovujících podmínkách v Dětské nemocnici v Černých Polích.

Děti, které lékaři pozvali jen kvůli očkování nebo na kontrolu po uzdravení, se v čekárně potkávaly s malými pacienty, kteří do nemocnice dorazili s infekční chorobou, chyběl samostatný vchod i čekárny nebo třeba bezbariérový přístup. To už je ale nyní minulostí.

Ambulance Kliniky dětských infekčních nemocí, která ročně ošetří na dvacet tisíc dětských pacientů, se přestěhovaly do zmodernizovaných prostor. V nich se infekční pacienti s těmi zdravými už nepotkají.

„Čekali jsme na to dlouhé roky. Původní prostory byly zcela nevyhovující, nebyly vlastně určené ani pro ambulance, vše přes deset let fungovalo v jakémsi provizoriu,“ podotýká primář infekční kliniky Tomáš Habanec.

„Teď splňujeme všechny evropské hygienickoepidemiologické normy, nekříží se zde provoz, ambulance mají samostatné vnější vstupy i hygienické zázemí a infekční pacienti nepřijdou vůbec do styku s těmi, kteří chodí na kontroly nebo očkování,“ pochvaluje Habanec.

Místo pacientů se přemisťuje lékař

Cestu do nových ambulancí, na jejichž vybudování fakultní nemocnice uvolnila z vlastních prostředků 7,5 milionu korun, nemusejí stávající pacienti nijak složitě hledat. Stejně jako původní prostory jsou v pavilonu R, který je od hlavního areálu Dětské nemocnice oddělen Černopolní ulicí, leží ale v jiném křídle budovy.

Zcela nový je systém, jenž v trojici nových ambulancí pro infekční pacienty, dalších třech ambulancích pro neinfekční pacienty a samostatné ambulanci sloužící jako izolace funguje. Všechny prostory jsou navíc bezbariérové. Který pacient kam patří, určuje už při příchodu zdravotnický personál, všechny děti na vyšetření čekají odděleně.

„Otočili jsme to, pacienti teď nově nečekají v čekárně, ale přímo v ordinaci. Kdo se přemisťuje, je totiž lékař, který přechází mezi jednotlivými ambulancemi,“ popisuje primář infekční kliniky.

„Navíc máme i jednu super izolační ambulanci pro hodně přenosné nákazy nebo třeba pro případ, kdyby přišlo dítě s podezřením na ptačí chřipku, ta má i svůj další, zcela samostatný vchod,“ dodal Habanec.

Dříve rodiče s dětmi čekali venku

Klinika tak podle něj nově nabízí důstojné zázemí například pro pacienty s cystickou fibrózou, kteří jsou mnohdy nositeli rezistentních bakterií nebezpečných pro okolí.

Přísné oddělení dětí s nakažlivými nemocemi, mezi něž patří třeba i neštovice, nyní na klinice garantují, i kdyby byly všechny nově vybudované ambulance zaplněné. V minulosti přitom museli rodiče s dětmi postávat venku.

„Nebylo tam vůbec příjemné prostředí. Bezvládného syna, o kterém nikdo nevěděl, co mu vlastně je, jsme museli vynést v náručí k ambulancím po dlouhém schodišti,“ líčí návštěvu se sedmiletým synem z letošního roku jedenačtyřicetiletá matka z Brněnska. Jméno si nepřála zveřejnit, redakce jej ale zná.

„Pak jsme čekali na chodbě, po které prochází všichni ostatní, včetně infekčních dětí. Až po nějaké době nás umístili do uzavřené místnosti. Celkově to prostředí působilo hrozivě,“ popisuje matka.

Vstoupili jsme do 21. století, těší primáře

Sami lékaři přitom připouštějí, že stížností na zázemí Kliniky dětských infekčních nemocí v poslední době přibývalo. I to byl jeden z důvodů, proč se Fakultní nemocnice Brno, pod kterou Dětská nemocnice spadá, rozhodla k přestavbě bez ohledu na to, že akci nezaplatí žádná dotace či grant.

„Medicínská potřeba byla tak vysoká, že bylo nutné to udělat,“ potvrdil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Spokojený teď může být i personál, sestřičky i lékaři mají nové hygienické zázemí, samostatné evidence, úklidové i denní místnosti či úložné prostory, vše je nové včetně podlah, omítek, rozvodů či topení a vzduchotechniky.

„Jsem moc rád, že se to konečně podařilo, vstoupili jsme tím do 21. století,“ dodává primář kliniky, do níž spádově patří asi jeden a půl milionu dětských pacientů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Najdete na iDNES.cz