Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Region bez práce? Na Hodonínsku se karta prudce obrací

  7:41aktualizováno  7:41
Takový zvrat nikdo nečekal. Zatímco až dosud na Hodonínsku nezaměstnaní hledali práci marně, nyní se situace začíná obracet, zaměstnavatelé zoufale hledají stovky lidí. Jedná se přitom o klasické trvalé pracovní poměry, nikoliv takzvaně sezonní práce.

Nezaměstnanost na Hodonínsku klesá. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Je to marné, ať hledám, jak chci, kromě nabídky na obchodní cestující a pojišťovací agenty nemůžu nic najít,“ komentoval situaci na trhu práce před pár lety Petr Blaha z Hodonína.

Situaci nakonec vyřešil tak, že se odstěhoval do Brna, kde nastoupil do jedné z expedičních firem. Podobně reagovaly i tisíce dalších lidí z Hodonína, Kyjova a Veselí nad Moravou.

Nyní se situace obrací. Regionální zaměstnavatelé hlásí dobré ekonomické výsledky, přibírají zaměstnance a vzniká množství nových míst. Hodonínsko je už potřebovalo jako sůl, dlouhodobě totiž patří mezi deset regionů v republice nejvíce postižených nezaměstnaností. Paradoxně se mnohé z nabídek zaměstnavatelům nedaří obsazovat.

Nezaměstnanost v březnu

  • Blansko 6,5 %
  • Brno-město 8,4 %
  • Brno-venkov 6,1 %
  • Břeclavsko 7,4 %
  • Hodonínsko 9,8 %
  • Vyškovsko 5,7 %

„Je to pro nás opravdu nezvyklá situace. Tolik volných pracovních míst jako nyní si nepamatuji. Zatímco běžně jsme jich v předchozích letech měli vždy celoročně kolem 300 až 400, nyní jich máme 687 a na stole nám leží stovky žádostí od zaměstnavatelů,“ uvedl ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Hodoníně Radek Hořák.

Jedná se přitom o klasické trvalé pracovní poměry, nikoliv takzvaně sezonní práce. „Počet volných míst nám stoupá už od listopadu, což svědčí o ekonomickém oživení regionu. Pro toho, kdo dosud nenašel práci, nastala ideální doba k tomu, aby ji získal,“ doplnil Hořák.

Nové zaměstnanecké pozice vznikají hlavně v dělnických profesích.

„K prvnímu březnu jsme zaměstnávali 599 lidí, přibližně sedmdesát dalších chceme nabrat ještě do konce letošního roku,“ uvedla například personální manažerka Kordárny Plus z Velké nad Veličkou Jana Lejsková.

Firma přitom láká zaměstnance i na zajímavé finanční ohodnocení. Zatímco loni byla u ní průměrná dělnická výplata 18 tisíc korun, letos by měla být přibližně 20 tisíc hrubého.

O vysokoškoláky má pro změnu zájem firma DataSpring, která otevřela v pátek nové datové centrum v Lužicích.

„Chceme zaměstnat hlavně mladé inženýry a dát příležitost i studentům bez praxe formou stáží a zkrácených úvazků. Plánujeme proto spolupráci s vybranými univerzitami,“ řekl generální ředitel společnosti Martin Smekal.

O desítky žen do šicí výroby stojí veselská firma Stival Automotive, muže bude pro změnu již brzy potřebovat nově vznikající firma na kovové výrobky v Sudoměřicích. Záměr vytvořit až tři sta nových míst v Ratíškovicích ohlásila společnost Taneco, zaměřující se hlavně na chov ryb a raků.

Pozitivní trend z Hodonínska dělá radost Josefu Bürgerovi, který je pověřen řízením krajského pracoviště Úřadu práce v Brně. „V ostatních regionech sice také evidujeme určité oživení, ale to je způsobeno hlavně sezonními pracemi,“ říká.

Podle statistik připadalo ještě donedávna na jedno volné pracovní místo na Hodonínsku 24 uchazečů. Nyní tento počet klesl na 15.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Najdete na iDNES.cz