Nezaměstnanost na Hodonínsku klesá. (Ilustrační snímek)

Nezaměstnanost na Hodonínsku klesá. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Region bez práce? Na Hodonínsku se karta prudce obrací

  • 4
Takový zvrat nikdo nečekal. Zatímco až dosud na Hodonínsku nezaměstnaní hledali práci marně, nyní se situace začíná obracet, zaměstnavatelé zoufale hledají stovky lidí. Jedná se přitom o klasické trvalé pracovní poměry, nikoliv takzvaně sezonní práce.

„Je to marné, ať hledám, jak chci, kromě nabídky na obchodní cestující a pojišťovací agenty nemůžu nic najít,“ komentoval situaci na trhu práce před pár lety Petr Blaha z Hodonína.

Situaci nakonec vyřešil tak, že se odstěhoval do Brna, kde nastoupil do jedné z expedičních firem. Podobně reagovaly i tisíce dalších lidí z Hodonína, Kyjova a Veselí nad Moravou.

Nyní se situace obrací. Regionální zaměstnavatelé hlásí dobré ekonomické výsledky, přibírají zaměstnance a vzniká množství nových míst. Hodonínsko je už potřebovalo jako sůl, dlouhodobě totiž patří mezi deset regionů v republice nejvíce postižených nezaměstnaností. Paradoxně se mnohé z nabídek zaměstnavatelům nedaří obsazovat.

Nezaměstnanost v březnu

  • Blansko 6,5 %
  • Brno-město 8,4 %
  • Brno-venkov 6,1 %
  • Břeclavsko 7,4 %
  • Hodonínsko 9,8 %
  • Vyškovsko 5,7 %

„Je to pro nás opravdu nezvyklá situace. Tolik volných pracovních míst jako nyní si nepamatuji. Zatímco běžně jsme jich v předchozích letech měli vždy celoročně kolem 300 až 400, nyní jich máme 687 a na stole nám leží stovky žádostí od zaměstnavatelů,“ uvedl ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Hodoníně Radek Hořák.

Jedná se přitom o klasické trvalé pracovní poměry, nikoliv takzvaně sezonní práce. „Počet volných míst nám stoupá už od listopadu, což svědčí o ekonomickém oživení regionu. Pro toho, kdo dosud nenašel práci, nastala ideální doba k tomu, aby ji získal,“ doplnil Hořák.

Nové zaměstnanecké pozice vznikají hlavně v dělnických profesích.

„K prvnímu březnu jsme zaměstnávali 599 lidí, přibližně sedmdesát dalších chceme nabrat ještě do konce letošního roku,“ uvedla například personální manažerka Kordárny Plus z Velké nad Veličkou Jana Lejsková.

Firma přitom láká zaměstnance i na zajímavé finanční ohodnocení. Zatímco loni byla u ní průměrná dělnická výplata 18 tisíc korun, letos by měla být přibližně 20 tisíc hrubého.

O vysokoškoláky má pro změnu zájem firma DataSpring, která otevřela v pátek nové datové centrum v Lužicích.

„Chceme zaměstnat hlavně mladé inženýry a dát příležitost i studentům bez praxe formou stáží a zkrácených úvazků. Plánujeme proto spolupráci s vybranými univerzitami,“ řekl generální ředitel společnosti Martin Smekal.

O desítky žen do šicí výroby stojí veselská firma Stival Automotive, muže bude pro změnu již brzy potřebovat nově vznikající firma na kovové výrobky v Sudoměřicích. Záměr vytvořit až tři sta nových míst v Ratíškovicích ohlásila společnost Taneco, zaměřující se hlavně na chov ryb a raků.

Pozitivní trend z Hodonínska dělá radost Josefu Bürgerovi, který je pověřen řízením krajského pracoviště Úřadu práce v Brně. „V ostatních regionech sice také evidujeme určité oživení, ale to je způsobeno hlavně sezonními pracemi,“ říká.

Podle statistik připadalo ještě donedávna na jedno volné pracovní místo na Hodonínsku 24 uchazečů. Nyní tento počet klesl na 15.