Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Méně strachu, víc kolon. Nové semafory na Staré dálnici v Brně budí vášně

  7:19aktualizováno  7:19
Semafory na obávané brněnské křižovatce měly zajistit plynulejší provoz, místo toho se na Staré dálnici tvoří kolony. Nespokojení jsou hlavně řidiči mířící na Bystrc. Jiní oceňují, že nebezpečným místem už jezdí beze strachu.

Frekventovaná křižovatka Staré dálnice s ulicemi Kohoutovická a Žebětínská patřila k nejnebezpečnějším v Brně. Nehody na ní nebyly výjimkou, dokonce ani ty smrtelné. Město ji proto zhruba před půl rokem nechalo za 25 milionů korun upravit a nainstalovalo na ni semafory. Kromě větší bezpečnosti si od změn slibovalo také zajištění plynulejšího provozu.

Fotogalerie

Jenže místem denně projedou tisíce aut, v případě problémů na dálnici D1 řidiči silnici využívají jako objízdnou trasu a v době konání veletrhů na výstavišti se její vytíženost ještě zvyšuje. A když je navíc nově zbrzdí červená na semaforu, místo plynulého provozu se tu pravidelně tvoří dlouhé kolony.

Křižovatka tak znovu dráždí nervy řidičů. „Štosování aut v hlavním směru se dalo čekat, protože zatímco na zelenou projede pět aut, za dobu červené jich dvacet přijede. Dříve to byla jedna z nejrychlejších silnic, kdy jsem neměl nejmenší problém odbočit ani na Kohoutovice, ani jet z Bystrce na Veselku. Teď je to noční můra,“ postěžoval si třeba Petr Pajer na Facebooku.

Pomalejší průjezd vadí hlavně řidičům jedoucím po hlavním tahu do Bystrce či opačným směrem. Vedení městské části už dostalo tolik připomínek, že před dvěma týdny zaslalo dopis na magistrát, aby řešení křižovatky přehodnotil – například zda by nešlo upravit interval mezi zelenými a červenými fázemi na semaforech.

V Bystrci si stěžují, v Žebětíně jásají

„Současný stav je nevyhovující. Řidiči si stěžují, že musejí na světlech dlouho čekat, a navíc tam je velmi krátký připojovací pruh. Trváme na tom, aby dopravní inženýři udělali revizi a zjistili, jestli lze udělat ještě jiné kroky, které by situaci nějakým způsobem vyřešily,“ sdělil bystrcký místostarosta Jaroslav Petr (ANO).

Nadšení nejsou ani v Kohoutovicích. „Ve směru z Kohoutovic do Brna zrušili připojovací pruh, ten tam hodně chybí. A obecně bych řekla, že kvůli semaforům trvá cesta dvakrát tak dlouho,“ posteskla si tamní obyvatelka Marcela, která si nepřála zveřejnit příjmení.

Současné nastavení semaforů má přednostně dávat zelenou městské hromadné dopravě. Také autobusy se ale v kolonách zasekávají.

„Pokud je hustý provoz, stojí logicky v zácpách i naše vozy, které do křižovatky přijíždí hned ze tří směrů,“ upozornila mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová. Nejčastěji se autobusy zpožďují v době ranních a odpoledních špiček – před osmou hodinou ráno a mezi čtvrtou a pátou odpoledne.

Křižovatka se nachází na katastrálním území městské části Žebětín. Právě ta na popud místních zavedení semaforů vyjednala. Na rozdíl od bystrcké radnice, které se schází pouze negativní ohlasy, ta žebětínská prý na opatření slyší jen samou chválu.

„Dostal jsem od lidí ze Žebětína tolik děkovných e-mailů jako nikdy za celou dvacetiletou kariéru,“ pousmál se starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL).

Na řešení pracujeme, vzkazuje město

Silnice má šest pruhů a místní tak velkou křižovatku neradi přejížděli. Podle starosty především matky s dětmi v autosedačkách na zadním sedadle raději volily cestu přes Bystrc či Veselku, jen aby se hlavnímu tahu vyhnuly.

„Od té doby, co jsou tam semafory, počet aut najíždějících na křižovatku od Žebětína stoupl o 20 až 30 procent. Lidé už se nebojí ji přejet,“ zhodnotil Beran. Zároveň ale připustil, že by bylo vhodné křižovatku do budoucna znovu upravit. Sami ji chtěli rozšířit ještě o další pruh, v rozpočtu na to ale neměli dostatek peněz.

Vedení Brna se na základě podnětu z Bystrce začalo problematickým místem opravdu zabývat a zvažuje přenastavení semaforů. „Situaci momentálně analyzujeme. Potřebujeme vyhodnotit, v jaké denní době se kolony tvoří. Pokud se to v nějaký konkrétní čas potvrdí, světelné plány upravíme,“ přislíbil náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO), jenž má dopravu na starosti.

Městská firma Brněnské komunikace do křižovatky navíc předminulý čtvrtek nainstalovala zelenou šipku umožňující lidem z Kohoutovic častěji odbočit na Bystrc.

„Na dopravním řešení uzlu nadále pracujeme,“ ujistila také mluvčí městské společnosti Vladimíra Navrátilová. „V případě jakékoliv světelně řízené křižovatky však logicky dochází k omezení průjezdnosti v hlavním směru a naproti tomu k násobně zvýšenému bezpečnému výjezdu vozidel z vedlejších směrů,“ poznamenala.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Najdete na iDNES.cz