Méně strachu, víc kolon. Nové semafory na Staré dálnici v Brně budí vášně

  7:19aktualizováno  7:19
Semafory na obávané brněnské křižovatce měly zajistit plynulejší provoz, místo toho se na Staré dálnici tvoří kolony. Nespokojení jsou hlavně řidiči mířící na Bystrc. Jiní oceňují, že nebezpečným místem už jezdí beze strachu.

Frekventovaná křižovatka Staré dálnice s ulicemi Kohoutovická a Žebětínská patřila k nejnebezpečnějším v Brně. Nehody na ní nebyly výjimkou, dokonce ani ty smrtelné. Město ji proto zhruba před půl rokem nechalo za 25 milionů korun upravit a nainstalovalo na ni semafory. Kromě větší bezpečnosti si od změn slibovalo také zajištění plynulejšího provozu.

Fotogalerie

Jenže místem denně projedou tisíce aut, v případě problémů na dálnici D1 řidiči silnici využívají jako objízdnou trasu a v době konání veletrhů na výstavišti se její vytíženost ještě zvyšuje. A když je navíc nově zbrzdí červená na semaforu, místo plynulého provozu se tu pravidelně tvoří dlouhé kolony.

Křižovatka tak znovu dráždí nervy řidičů. „Štosování aut v hlavním směru se dalo čekat, protože zatímco na zelenou projede pět aut, za dobu červené jich dvacet přijede. Dříve to byla jedna z nejrychlejších silnic, kdy jsem neměl nejmenší problém odbočit ani na Kohoutovice, ani jet z Bystrce na Veselku. Teď je to noční můra,“ postěžoval si třeba Petr Pajer na Facebooku.

Pomalejší průjezd vadí hlavně řidičům jedoucím po hlavním tahu do Bystrce či opačným směrem. Vedení městské části už dostalo tolik připomínek, že před dvěma týdny zaslalo dopis na magistrát, aby řešení křižovatky přehodnotil – například zda by nešlo upravit interval mezi zelenými a červenými fázemi na semaforech.

V Bystrci si stěžují, v Žebětíně jásají

„Současný stav je nevyhovující. Řidiči si stěžují, že musejí na světlech dlouho čekat, a navíc tam je velmi krátký připojovací pruh. Trváme na tom, aby dopravní inženýři udělali revizi a zjistili, jestli lze udělat ještě jiné kroky, které by situaci nějakým způsobem vyřešily,“ sdělil bystrcký místostarosta Jaroslav Petr (ANO).

Nadšení nejsou ani v Kohoutovicích. „Ve směru z Kohoutovic do Brna zrušili připojovací pruh, ten tam hodně chybí. A obecně bych řekla, že kvůli semaforům trvá cesta dvakrát tak dlouho,“ posteskla si tamní obyvatelka Marcela, která si nepřála zveřejnit příjmení.

Současné nastavení semaforů má přednostně dávat zelenou městské hromadné dopravě. Také autobusy se ale v kolonách zasekávají.

„Pokud je hustý provoz, stojí logicky v zácpách i naše vozy, které do křižovatky přijíždí hned ze tří směrů,“ upozornila mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová. Nejčastěji se autobusy zpožďují v době ranních a odpoledních špiček – před osmou hodinou ráno a mezi čtvrtou a pátou odpoledne.

Křižovatka se nachází na katastrálním území městské části Žebětín. Právě ta na popud místních zavedení semaforů vyjednala. Na rozdíl od bystrcké radnice, které se schází pouze negativní ohlasy, ta žebětínská prý na opatření slyší jen samou chválu.

„Dostal jsem od lidí ze Žebětína tolik děkovných e-mailů jako nikdy za celou dvacetiletou kariéru,“ pousmál se starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL).

Na řešení pracujeme, vzkazuje město

Silnice má šest pruhů a místní tak velkou křižovatku neradi přejížděli. Podle starosty především matky s dětmi v autosedačkách na zadním sedadle raději volily cestu přes Bystrc či Veselku, jen aby se hlavnímu tahu vyhnuly.

„Od té doby, co jsou tam semafory, počet aut najíždějících na křižovatku od Žebětína stoupl o 20 až 30 procent. Lidé už se nebojí ji přejet,“ zhodnotil Beran. Zároveň ale připustil, že by bylo vhodné křižovatku do budoucna znovu upravit. Sami ji chtěli rozšířit ještě o další pruh, v rozpočtu na to ale neměli dostatek peněz.

Vedení Brna se na základě podnětu z Bystrce začalo problematickým místem opravdu zabývat a zvažuje přenastavení semaforů. „Situaci momentálně analyzujeme. Potřebujeme vyhodnotit, v jaké denní době se kolony tvoří. Pokud se to v nějaký konkrétní čas potvrdí, světelné plány upravíme,“ přislíbil náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO), jenž má dopravu na starosti.

Městská firma Brněnské komunikace do křižovatky navíc předminulý čtvrtek nainstalovala zelenou šipku umožňující lidem z Kohoutovic častěji odbočit na Bystrc.

„Na dopravním řešení uzlu nadále pracujeme,“ ujistila také mluvčí městské společnosti Vladimíra Navrátilová. „V případě jakékoliv světelně řízené křižovatky však logicky dochází k omezení průjezdnosti v hlavním směru a naproti tomu k násobně zvýšenému bezpečnému výjezdu vozidel z vedlejších směrů,“ poznamenala.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Když koalice nepovede Brno dobře, někdo jako my ji zase sejme, říká Hollan

Matěj Hollan, jehož Žít Brno neobhájilo místo v brněnském zastupitelstvu.

Před čtyřmi lety zažilo oslnivý úspěch, nyní aktivistické hnutí Žít Brno vstřebává volební porážku, když se nedostalo...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Piráti si proklepnou partnery v Brně, řadu otazníků mají u Vaňkové

Jednačtyřicetiletá Markéta Vaňková (ODS) je už 16 let zastupitelkou největší...

Analytický tým Pirátské strany prověřuje, zda nemají potenciální členové nového vedení Brna korupční minulost nebo...

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Najdete na iDNES.cz