Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Taxametr v limuzíně a málem i v sanitce. Brno mírní nový silniční zákon

  7:56aktualizováno  7:56
Přísná pravidla pro provozovatele soukromé přepravy nastavila čerstvá novela zákona o silniční dopravě. Například svatební limuzína má mít podle ní zapnutý taxametr, řidič sanitky má zase podepsat smlouvu o přepravě s pacientem. Brno tvrdá pravidla mírní.
Nezbývalo mnoho a řidiči soukromých sanitek dostali do vozů taxametry. (Ilustrační snímek)

Nezbývalo mnoho a řidiči soukromých sanitek dostali do vozů taxametry. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Novela zákona o silniční dopravě přinesla inovativní a pro mnohé nečekané zjištění – veškeré osobní přepravní služby do devíti osob transformuje na taxislužbu.

Moc nechybělo a soukromí řidiči sanitek, provozovatelé služby Drink and Drive, řidiči na svatbách či soukromí přepravci osob dostali dostali taxametr i maják.

Brněnští zastupitelé v úterý uznali novelu za tolik kontroverzní, že dali osobním přepravcům do konce roku čas. Aby se vzpamatovali.

Hlavní novinkou je nutnost složení takzvané "taxikářské" zkoušky. Při té musí například řidiči sanitek dokázat znalost při ovládání taxametru. Ten však nebudou nikdy potřebovat.

Osm set přepravců musí ke zkoušce

"Všichni přepravci musí složit zkoušku odborné způsobilosti, stejně jako většina ostatních se musí i řidiči ve svém zaměstnání vzdělávat," vysvětluje vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

V Brně je nyní asi osm set soukromých přepravců, kteří budou muset zkoušku zdolat. Brňané však mají ještě čas. Brněnští zastupitelé jim v úterý dali vyhláškou nutný prostor, taxikářskou prověrku musí zdolat do konce roku.

V jiných městech tak shovívaví nebyli, novela začala od května prostě platit. Bez "taxikářské" zkoušky už žádný řidič svatební limuzíny, soukromé sanitky či luxusního vozu k převozu manažerů nesmí na silnice.

Ještě donedávna to vypadalo, že raněného povezou řidiči soukromých sanitek s puštěným taxametrem. Výsledkem jednání je nakonec nutnost zvláštní dohody, nebo dokonce smlouvy, kterou musí každý řidič se svým zákazníkem, tedy i nemocným uzavřít.

"Zajímalo by mě, kdo to bude za takto ztížených podmínek dále dělat. Veškerá omezení včetně speciálních zkoušek jsou nepochopitelná," říká rozhořčený provozovatel soukromé sanitní služby Sanit plus Otakar Hačka.

"Ptát se na jména zákazníků je neprofesionální"

I pro smluvní přepravce s luxusními auty, kteří pravidelně vozí zaměstnance velkých firem třeba na letiště v Čechách i v zahraničí, představuje novela nepřekonatelný problém.

"Měli bychom u sebe mít vždy vytištěnou objednávku s počtem a jmény pasažérů. To je absolutně nepřípustné, ve chvíli, kdy dlouhodobě spolupracujeme s velkými společnostmi, nemůžeme se jich ptát na jména lidí. Je to naprosto neprofesionální," vysvětluje jen jednu z novinek, které zákon přináší, Pavel Šimek, jenž provozuje smluvní přepravu osob luxusními vozy.

Novinkou je i maximální cena 28 korun, kterou si přepravci smí účtovat. "My nejsme žádné taxi. Vozíme zákazníky z ciziny, firemní klienty na letiště. S firmami máme dlouhodobé smlouvy o cenách. Ty, které vozíme pravidelně, mají jiné ceny než příležitostní zákazníci," vysvětluje další ze soukromých přepravců Petr Šebek, majitel společnosti Drink Taxtrans Brno.

S tím souhlasí i Václav Fibich, provozovatel luxusní osobní přepravy. "Naše auta nečekají nikde na chodníku, vše se domlouvá přes e-mail. Dnes jsme byli šestkrát ve Vídni. S každým však za jinou cenu – podle toho, jak s námi firmy často jezdí," dodává Fibich.

Naštvanost soukromých osobních přepravců v dubnu vyvrcholila peticí "Proti transformaci příležitostné osobní dopravy na taxislužbu". Pod tu se v současnosti podepsalo téměř 400 řidičů a provozovatelů, kteří s novelou zákona nesouhlasí. "Nový zákon má zvýhodnit velké taxislužby a naopak znevýhodnit ty malé," dodává Šimek.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Najdete na iDNES.cz