Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Taxametr v limuzíně a málem i v sanitce. Brno mírní nový silniční zákon

  7:56aktualizováno  7:56
Přísná pravidla pro provozovatele soukromé přepravy nastavila čerstvá novela zákona o silniční dopravě. Například svatební limuzína má mít podle ní zapnutý taxametr, řidič sanitky má zase podepsat smlouvu o přepravě s pacientem. Brno tvrdá pravidla mírní.
Nezbývalo mnoho a řidiči soukromých sanitek dostali do vozů taxametry. (Ilustrační snímek)

Nezbývalo mnoho a řidiči soukromých sanitek dostali do vozů taxametry. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Novela zákona o silniční dopravě přinesla inovativní a pro mnohé nečekané zjištění – veškeré osobní přepravní služby do devíti osob transformuje na taxislužbu.

Moc nechybělo a soukromí řidiči sanitek, provozovatelé služby Drink and Drive, řidiči na svatbách či soukromí přepravci osob dostali dostali taxametr i maják.

Brněnští zastupitelé v úterý uznali novelu za tolik kontroverzní, že dali osobním přepravcům do konce roku čas. Aby se vzpamatovali.

Hlavní novinkou je nutnost složení takzvané "taxikářské" zkoušky. Při té musí například řidiči sanitek dokázat znalost při ovládání taxametru. Ten však nebudou nikdy potřebovat.

Osm set přepravců musí ke zkoušce

"Všichni přepravci musí složit zkoušku odborné způsobilosti, stejně jako většina ostatních se musí i řidiči ve svém zaměstnání vzdělávat," vysvětluje vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

V Brně je nyní asi osm set soukromých přepravců, kteří budou muset zkoušku zdolat. Brňané však mají ještě čas. Brněnští zastupitelé jim v úterý dali vyhláškou nutný prostor, taxikářskou prověrku musí zdolat do konce roku.

V jiných městech tak shovívaví nebyli, novela začala od května prostě platit. Bez "taxikářské" zkoušky už žádný řidič svatební limuzíny, soukromé sanitky či luxusního vozu k převozu manažerů nesmí na silnice.

Ještě donedávna to vypadalo, že raněného povezou řidiči soukromých sanitek s puštěným taxametrem. Výsledkem jednání je nakonec nutnost zvláštní dohody, nebo dokonce smlouvy, kterou musí každý řidič se svým zákazníkem, tedy i nemocným uzavřít.

"Zajímalo by mě, kdo to bude za takto ztížených podmínek dále dělat. Veškerá omezení včetně speciálních zkoušek jsou nepochopitelná," říká rozhořčený provozovatel soukromé sanitní služby Sanit plus Otakar Hačka.

"Ptát se na jména zákazníků je neprofesionální"

I pro smluvní přepravce s luxusními auty, kteří pravidelně vozí zaměstnance velkých firem třeba na letiště v Čechách i v zahraničí, představuje novela nepřekonatelný problém.

"Měli bychom u sebe mít vždy vytištěnou objednávku s počtem a jmény pasažérů. To je absolutně nepřípustné, ve chvíli, kdy dlouhodobě spolupracujeme s velkými společnostmi, nemůžeme se jich ptát na jména lidí. Je to naprosto neprofesionální," vysvětluje jen jednu z novinek, které zákon přináší, Pavel Šimek, jenž provozuje smluvní přepravu osob luxusními vozy.

Novinkou je i maximální cena 28 korun, kterou si přepravci smí účtovat. "My nejsme žádné taxi. Vozíme zákazníky z ciziny, firemní klienty na letiště. S firmami máme dlouhodobé smlouvy o cenách. Ty, které vozíme pravidelně, mají jiné ceny než příležitostní zákazníci," vysvětluje další ze soukromých přepravců Petr Šebek, majitel společnosti Drink Taxtrans Brno.

S tím souhlasí i Václav Fibich, provozovatel luxusní osobní přepravy. "Naše auta nečekají nikde na chodníku, vše se domlouvá přes e-mail. Dnes jsme byli šestkrát ve Vídni. S každým však za jinou cenu – podle toho, jak s námi firmy často jezdí," dodává Fibich.

Naštvanost soukromých osobních přepravců v dubnu vyvrcholila peticí "Proti transformaci příležitostné osobní dopravy na taxislužbu". Pod tu se v současnosti podepsalo téměř 400 řidičů a provozovatelů, kteří s novelou zákona nesouhlasí. "Nový zákon má zvýhodnit velké taxislužby a naopak znevýhodnit ty malé," dodává Šimek.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Najdete na iDNES.cz