Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novinář Ivan Brezina neuspěl se žalobou proti ekologickým aktivistům

  11:38aktualizováno  11:38
Pomluvili ekologičtí aktivisté novináře, nebo žurnalista Přátele Země? Novinář Ivan Brezina je přesvědčený o první verzi a s Hnutím Duha se proto už desátý rok soudí. Podle Krajského soudu v Brně, který se kauzou dnes zabýval, jsou ale nároky Breziny neopodstatněné. Jeho žalobu na ochranu osobnosti dnes soudce Michal Ryška zamítl.

Novinář Ivan Brezina před soudem. | foto: Dan MaternaMF DNES

Brezina požadoval sto tisíc a písemnou omluvu za výroky ekologického hnutí, že ve svém článku z roku 1998 s názvem "Kdo se bojí jádra" použil "odborně směšné argumenty" a "lživě se vyjádřil o bývalém poradci ministra životního prostředí Davidu Stráském".

"Žalobce sám používá zlehčování svých názorových odpůrců a musí počítat s tím, že i oni použijí stejných prostředků," vysvětlil soudce v odůvodnění rozsudku.

Brezina podle jeho verdiktu také musí zaplatit Hnutí Duha náklady řízení, ty se zřejmě vyšplhají nejméně na několik desítek tisíc korun.

Novinář a publicista známý svou kritikou radikálně ekologických organizací doplatil na délku sporu. Ten se už dvakrát objevil u Vrchního soudu, rozhodovali o něm i soudci Nejvyššího soudu. Hlavně se ale v mezičase změnil názor soudů na ochranu osobnosti.

"Judikatury je jiná než v době, kdy byla podána žaloba, podle názoru Evropského soudu pro lidská práva a Ústavního soudu používá novinář jako všechny osoby veřejně činné snížené ochrany osobnostních práv a musí akceptovat větší míru veřejné kritiky," vysvětlil soudce Ryška.

Obě strany se ještě před vynesením rozsudku pokusil usmířit, marně.
"Můj klient by dnes už takovou žalobu nepodal a byl by ochoten ji stáhnout, kdyby se Hnutí Duha vzdalo práva na náhradu nákladů řízení, uvedla Brezinova právní zástupkyně Petra Pospíšilová.

Ředitel Hnutí Duha, který na rozdíl od Breziny k soudu přišel osobně, to ale odmítl. "Jsme občanské sdružení a na zřejmě i stotisícové náklady řízení nemáme prostředky. Proto to chceme dotáhnout do konce," uvedl Petr Machálek.

Soudce tedy věc rozhodoval. Jednotlivé výroky z článku, který ve sporu hrál klíčovou roli, ale ve svém rozhodnutí nerozebíral. "Posouzení směšnosti výroků není úkolem soudu, musejí to posoudit sami čtenáři," vysvětlil Ryška.

Snahu ekologických aktivistů přirovnával k náboženství
Brezina v textu Kdo se bojí jádra přirovnával tažení ekologických aktivistů proti jaderné elektrárně Temelín k protiatomovému náboženství, mluvil o každoročním zaříkávání jádra a zmínil i to, že podle studie 200 vědců z 25 zemí ani pět let po havárii jaderné elektrárny v Černobylu nezjistili nárůst leukémie.

O Davidu Stráském zase tvrdil, byť nejmenovitě, že proti elektrárně začal brojit až poté a kvůli tomu, že jej nepřijali na pozici operátora v elektrárně. Hnutí Duha pak jeho výroky označilo za odborně směšné a lživé. A Brezina podal obžalobu.

"Od začátku je žaloba jen důkaz ješitnosti žalobce. Sám si pohrál se slovy, odborníci tvrdili, že ani pět let nestačí na to, aby se plně projevily všechny následky výbuchu v počtu onemocnění leukémií a dalších forem rakoviny, on to obrátil, že za pět let se nic nezjistilo. Navíc dává dva pravdivé výroky, že Stráský nebyl přijat na operátora a že bojuje proti Temelínu do souvislosti, která mezi nimi není, v tom je nepravda," zlobil se navíc u soudu právní zástupce Hnutí Duha Jiří Machourek.

I když jeho klient vyhrál, spor ještě nekončí. "Od začátku jsme v kauze střídavě vyhrávali, zkusíme se po poradě s klientem zřejmě znovu obrátit na Vrchní soud. I když je ochrana novináře snížena, nelze o jeho výrocích beztrestně tvrdit, že jsou lživé," uvedla Brezinova advokátka Pospíšilová.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Ať pacienti z venkova dál nepřetěžují Brno, plánuje ministerstvo

(Ilustrační snímek)

Jihomoravané dostanou jasně nalajnováno, do které nemocnice mají zamířit. Kontroverzní plán státu vyvolává značné...

Radši arénu na výstavišti než iluzi Lužánek, říká brněnský šéf Zábranský

Libor Zábranský, trenér Komety Brno

Před finále prohlásil, že má s hokejovou Kometou jeden sen. Ve středu, tři dny po obhajobě mistrovského titulu, se o...

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

Najdete na iDNES.cz