Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novinář Ivan Brezina neuspěl se žalobou proti ekologickým aktivistům

  11:38aktualizováno  11:38
Pomluvili ekologičtí aktivisté novináře, nebo žurnalista Přátele Země? Novinář Ivan Brezina je přesvědčený o první verzi a s Hnutím Duha se proto už desátý rok soudí. Podle Krajského soudu v Brně, který se kauzou dnes zabýval, jsou ale nároky Breziny neopodstatněné. Jeho žalobu na ochranu osobnosti dnes soudce Michal Ryška zamítl.

Novinář Ivan Brezina před soudem. | foto: Dan MaternaMF DNES

Brezina požadoval sto tisíc a písemnou omluvu za výroky ekologického hnutí, že ve svém článku z roku 1998 s názvem "Kdo se bojí jádra" použil "odborně směšné argumenty" a "lživě se vyjádřil o bývalém poradci ministra životního prostředí Davidu Stráském".

"Žalobce sám používá zlehčování svých názorových odpůrců a musí počítat s tím, že i oni použijí stejných prostředků," vysvětlil soudce v odůvodnění rozsudku.

Brezina podle jeho verdiktu také musí zaplatit Hnutí Duha náklady řízení, ty se zřejmě vyšplhají nejméně na několik desítek tisíc korun.

Novinář a publicista známý svou kritikou radikálně ekologických organizací doplatil na délku sporu. Ten se už dvakrát objevil u Vrchního soudu, rozhodovali o něm i soudci Nejvyššího soudu. Hlavně se ale v mezičase změnil názor soudů na ochranu osobnosti.

"Judikatury je jiná než v době, kdy byla podána žaloba, podle názoru Evropského soudu pro lidská práva a Ústavního soudu používá novinář jako všechny osoby veřejně činné snížené ochrany osobnostních práv a musí akceptovat větší míru veřejné kritiky," vysvětlil soudce Ryška.

Obě strany se ještě před vynesením rozsudku pokusil usmířit, marně.
"Můj klient by dnes už takovou žalobu nepodal a byl by ochoten ji stáhnout, kdyby se Hnutí Duha vzdalo práva na náhradu nákladů řízení, uvedla Brezinova právní zástupkyně Petra Pospíšilová.

Ředitel Hnutí Duha, který na rozdíl od Breziny k soudu přišel osobně, to ale odmítl. "Jsme občanské sdružení a na zřejmě i stotisícové náklady řízení nemáme prostředky. Proto to chceme dotáhnout do konce," uvedl Petr Machálek.

Soudce tedy věc rozhodoval. Jednotlivé výroky z článku, který ve sporu hrál klíčovou roli, ale ve svém rozhodnutí nerozebíral. "Posouzení směšnosti výroků není úkolem soudu, musejí to posoudit sami čtenáři," vysvětlil Ryška.

Snahu ekologických aktivistů přirovnával k náboženství
Brezina v textu Kdo se bojí jádra přirovnával tažení ekologických aktivistů proti jaderné elektrárně Temelín k protiatomovému náboženství, mluvil o každoročním zaříkávání jádra a zmínil i to, že podle studie 200 vědců z 25 zemí ani pět let po havárii jaderné elektrárny v Černobylu nezjistili nárůst leukémie.

O Davidu Stráském zase tvrdil, byť nejmenovitě, že proti elektrárně začal brojit až poté a kvůli tomu, že jej nepřijali na pozici operátora v elektrárně. Hnutí Duha pak jeho výroky označilo za odborně směšné a lživé. A Brezina podal obžalobu.

"Od začátku je žaloba jen důkaz ješitnosti žalobce. Sám si pohrál se slovy, odborníci tvrdili, že ani pět let nestačí na to, aby se plně projevily všechny následky výbuchu v počtu onemocnění leukémií a dalších forem rakoviny, on to obrátil, že za pět let se nic nezjistilo. Navíc dává dva pravdivé výroky, že Stráský nebyl přijat na operátora a že bojuje proti Temelínu do souvislosti, která mezi nimi není, v tom je nepravda," zlobil se navíc u soudu právní zástupce Hnutí Duha Jiří Machourek.

I když jeho klient vyhrál, spor ještě nekončí. "Od začátku jsme v kauze střídavě vyhrávali, zkusíme se po poradě s klientem zřejmě znovu obrátit na Vrchní soud. I když je ochrana novináře snížena, nelze o jeho výrocích beztrestně tvrdit, že jsou lživé," uvedla Brezinova advokátka Pospíšilová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz