Novinář Ivan Brezina před soudem.

Novinář Ivan Brezina před soudem. | foto: Dan Materna, MF DNES

Novinář Ivan Brezina neuspěl se žalobou proti ekologickým aktivistům

Pomluvili ekologičtí aktivisté novináře, nebo žurnalista Přátele Země? Novinář Ivan Brezina je přesvědčený o první verzi a s Hnutím Duha se proto už desátý rok soudí. Podle Krajského soudu v Brně, který se kauzou dnes zabýval, jsou ale nároky Breziny neopodstatněné. Jeho žalobu na ochranu osobnosti dnes soudce Michal Ryška zamítl.

Brezina požadoval sto tisíc a písemnou omluvu za výroky ekologického hnutí, že ve svém článku z roku 1998 s názvem "Kdo se bojí jádra" použil "odborně směšné argumenty" a "lživě se vyjádřil o bývalém poradci ministra životního prostředí Davidu Stráském".

"Žalobce sám používá zlehčování svých názorových odpůrců a musí počítat s tím, že i oni použijí stejných prostředků," vysvětlil soudce v odůvodnění rozsudku.

Brezina podle jeho verdiktu také musí zaplatit Hnutí Duha náklady řízení, ty se zřejmě vyšplhají nejméně na několik desítek tisíc korun.

Novinář a publicista známý svou kritikou radikálně ekologických organizací doplatil na délku sporu. Ten se už dvakrát objevil u Vrchního soudu, rozhodovali o něm i soudci Nejvyššího soudu. Hlavně se ale v mezičase změnil názor soudů na ochranu osobnosti.

"Judikatury je jiná než v době, kdy byla podána žaloba, podle názoru Evropského soudu pro lidská práva a Ústavního soudu používá novinář jako všechny osoby veřejně činné snížené ochrany osobnostních práv a musí akceptovat větší míru veřejné kritiky," vysvětlil soudce Ryška.

Obě strany se ještě před vynesením rozsudku pokusil usmířit, marně.
"Můj klient by dnes už takovou žalobu nepodal a byl by ochoten ji stáhnout, kdyby se Hnutí Duha vzdalo práva na náhradu nákladů řízení, uvedla Brezinova právní zástupkyně Petra Pospíšilová.

Ředitel Hnutí Duha, který na rozdíl od Breziny k soudu přišel osobně, to ale odmítl. "Jsme občanské sdružení a na zřejmě i stotisícové náklady řízení nemáme prostředky. Proto to chceme dotáhnout do konce," uvedl Petr Machálek.

Soudce tedy věc rozhodoval. Jednotlivé výroky z článku, který ve sporu hrál klíčovou roli, ale ve svém rozhodnutí nerozebíral. "Posouzení směšnosti výroků není úkolem soudu, musejí to posoudit sami čtenáři," vysvětlil Ryška.

Snahu ekologických aktivistů přirovnával k náboženství
Brezina v textu Kdo se bojí jádra přirovnával tažení ekologických aktivistů proti jaderné elektrárně Temelín k protiatomovému náboženství, mluvil o každoročním zaříkávání jádra a zmínil i to, že podle studie 200 vědců z 25 zemí ani pět let po havárii jaderné elektrárny v Černobylu nezjistili nárůst leukémie.

O Davidu Stráském zase tvrdil, byť nejmenovitě, že proti elektrárně začal brojit až poté a kvůli tomu, že jej nepřijali na pozici operátora v elektrárně. Hnutí Duha pak jeho výroky označilo za odborně směšné a lživé. A Brezina podal obžalobu.

"Od začátku je žaloba jen důkaz ješitnosti žalobce. Sám si pohrál se slovy, odborníci tvrdili, že ani pět let nestačí na to, aby se plně projevily všechny následky výbuchu v počtu onemocnění leukémií a dalších forem rakoviny, on to obrátil, že za pět let se nic nezjistilo. Navíc dává dva pravdivé výroky, že Stráský nebyl přijat na operátora a že bojuje proti Temelínu do souvislosti, která mezi nimi není, v tom je nepravda," zlobil se navíc u soudu právní zástupce Hnutí Duha Jiří Machourek.

I když jeho klient vyhrál, spor ještě nekončí. "Od začátku jsme v kauze střídavě vyhrávali, zkusíme se po poradě s klientem zřejmě znovu obrátit na Vrchní soud. I když je ochrana novináře snížena, nelze o jeho výrocích beztrestně tvrdit, že jsou lživé," uvedla Brezinova advokátka Pospíšilová.