Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novomanželé si řekli ano čtyři metry pod hladinou, vytvořili rekord

  13:49aktualizováno  19:18
Pod vodou se začíná pomalu míhat několik stínů, nevěsta Kateřina Šrajerová ale zatím stále sedí na okraji bazénu koupaliště Dobrák a srovnává si potápěčské brýle. Je několik minut po jedenácté, přípravy na první českou podvodní svatbu vrcholí. Bílé svatební šaty doplňuje potápěčská bomba a žluté ploutve.

První česká svatba pod vodou se odehrála v Brně | foto: Daniela Koteková

To ženich Jiří Štancl do vody skáče bez zaváhání a rovnou. A své nastávající do ní ohleduplně pomáhá. O chvíli později se oba vydávají z metr a půl hlubokého bazénu do ještě větší hloubky - do čtyř metrů. Právě tam totiž čeká oddávající místostarosta i svědci.

Jenomže i z břehu to vypadá, že se svatebčanům na hlubokou vodu moc nechce. A ustupují do menší hloubky. Vrací se snad na hladinu a celá svatba bude klasičtější? "Přece jenom se nevěsta těch čtyřech metrů zalekla a začala na nás gestikulovat, že se chce vynořit. Takže jsme jí museli uklidnit, vrátit se na menší hloubku a nechat ji celou situaci prodýchat," vysvětlil, co se pod vodou dělo, svědek ženicha a aktivní potápěč Josef Habrovec.

Po zhruba pěti minutách je tu druhý pokus. A tentokrát úspěšný. Oba snoubenci si tak mohou z velkých cedulí přečíst věty, které normálně oddávající vyslovuje a poté terčíky ukázat slůvko ano.

Terčíky měly z druhé strany i zamítavou variantu. "Nevěsta se chvíli rozmýšlela, nakonec ale ukázala tu správnou stranu. A pod nátlakem to rozhodně nebylo," žertoval oddávající René Pelán. A doplnil, že ženich s nevěstou dokázali pod vodou svůj závazek i podepsat. "Měli k tomu speciální tabulku a tužku. Aby ale svatba byla platná, musí připojit ještě jeden podpis i do matriční knihy," řekl Pelán.

Ještě pod vodou došlo i na svatební přípitek šampaňským. "Ne každý ale ví, jak se to správně dělá, takže si mnozí místo šampusu lokli vody z bazénu," usmál se Habrovec. Nevěsta po obřadu vypadala šťastně a spokojeně. "Už jsem úplně klidná i tak mám ale radost, že je to za mnou," oddechla si. A začala přijímat gratulace.

Svou svatbou vytvořili Šrajerová s Štanclem nový český rekord. "Ano, můžu potvrdit, že dnešní akce bude zapsána do české knihy rekordů jako první tuzemská podvodní svatba," uvedl Aleš Rafaj z agentury Dobrý den.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz