Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Investor chce mezi nahuštěné bytovky vmáčknout další. Místní protestují

  7:41aktualizováno  7:41
Rozruch vzbudil záměr investora postavit v žádané brněnské části Žabovřesky novostavbu s jednatřiceti byty. Nahradit má bývalou výměníkovou stanici zezadu obklopenou devítkou vzájemně těsně sousedících bytových kostek. „Situace bude příšerná,“ bojí se místní.

Pětipatrový bytový dům, který má vyrůst v ulici Plovdivská v brněnských Žabovřeskách. | foto: Půdy Brno s.r.o.

Pozemek v Plovdivské ulici, na kterém má bytový dům o sedmi podlažích včetně dvou podzemních vyrůst, koupila společnost Půdy Brno jako investor před dvěma lety od brněnských tepláren.

„Parcelu i prázdný nevyužívaný objekt jsme koupili za nemálo peněz v obálkovém výběrovém řízení. Nabídli jsme cenu za nemovitost územním plánem určenou k bytové zástavbě,“ řekl iDNES.cz jednatel firmy Petr Šustek.

Informace o zahájení územního řízení zveřejněná na úřední desce městské části, však odstartovala poprask. Obyvatelé z okolních domů sepsali proti stavbě petici, pod kterou připojily svůj podpis stovky sousedů. Obávají se mimo jiné zhoršení kvality bydlení a ještě problematičtějšího parkování.

„Je nesmysl postavit takto velký barák bez zajištění parkování. Jedno parkovací místo na byt nestačí. Polovina obyvatel našeho domu jsou důchodci a i ti mají auta dvě. Když přijedu pozdě večer, musím parkovat na sousedním sídlišti,“ popsala obyvatelka jedné z tamních bytovek Jarmila Konvalinová.

Odpůrci se dokonce se svými připomínkami vydali za starostou, který na jejich popud poslal jako účastník řízení stavebnímu úřadu námitky shrnující výčet pravděpodobných negativních dopadů stavby. Na web pak vyvěsil vyjádření, že jako zástupce samosprávy nemá pravomoc se vměšovat do záležitostí úřadu, tudíž víc udělat nemůže.

Investor: Situace není tak tragická, jak ji vykreslují

Na konci dotčené slepé ulice stojí budova mateřské a základní školy. Kromě rodičů dovážejících své potomky tam podle Konvalinové parkují také sportovci, kteří si pronajímají pro různé aktivity školní tělocvičnu.

„Už teď není šance tam zaparkovat. Podle mě je reálné nebezpečí, že s novými obyvateli bude situace skutečně příšerná. Bojíme se, že radnici nároky lidí moc nezajímají, potvrzují to zkušenosti z dřívějška,“ doplnila obyvatelka.

Podle Šustka je projekt v souladu se zákonem i všemi normami a vyhláškami. „Splňujeme nařízení počtu parkovacích míst ve vlastním objektu, garáže budou ve dvou podzemích podlažích a k tomu vybudujeme tři parkovací stání venku určená pro návštěvníky školy a veřejnost, která zůstanou obecní.“

Protesty zabraly. Stavba obřího sídliště v Brně Kaménkách se odkládá

Záměr stavby bytovky před časem schválila stavební komise městské části a rada také za účelem výstavby odsouhlasila prodej úzkého pruhu pozemku. „Odkoupení pozemků pro vstup a vjezd do objektu jsme řešili rok, byli jsme k tomu donuceni kvůli novému občanskému zákoníku,“ doplnil Petr Šustek.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Jindřich Zuziak napsal na stranický Facebook, že si nevzpomíná, že by některá z námitek nyní vznesená starostou směrem ke stavebnímu úřadu z jeho úst zazněla na jednání zastupitelstva během jednání o prodeji. Rýpl si také, že týž investor městské části v minulosti dostával řadu zakázek.

„Investor neměl v tomto volebním období od městské části žádnou stavební zakázku, v minulých letech šlo o finanční objem 3,89 procenta všech stavebních akcí. Tyto zakázky byly v hodnotě 16,8 milionů z celkového sumy 432 milionů,“ bránil se nařčení v diskuzi starosta Pavel Tyralík (ČSSD).

Nahrazení starého cihlového objektu moderní bytovkou podle investora prostory zušlechtí. Projekt dle jeho slov zapadá do okolí výškou i objemem.

„Chápu argumenty a stesky obyvatel nejbližších domů, že už z okna neuvidí stromy. Strůjců protestní kampaně se ale stavba ani bezprostředně nedotýká a situace není až tak tragická, jak ji vykreslují,“ doplnil Šustek. „Můžeme se bavit o detailech, ale diskuze typu, tady se nic stavět nebude, nemá cenu. Zóna je určena pro bydlení, žádné stavební uzávěry tam nejsou. Ať rozhodne stavební orgán, zda jsou splněny všechny zákonné podmínky,“ uzavřel.

Bytovka vyroste na místě již nefunkční výměníkové stanice v ulici Plovdivská.

Bytovka vyroste na místě již nefunkční výměníkové stanice v ulici Plovdivská.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Najdete na iDNES.cz