Předseda brněnské ODS Pavel Blažek

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nový místopředseda ODS Blažek odmítá „stranické čistky“

  • 1
Nový místopředseda ODS, Brňan Pavel Blažek začíná být alergický na slova "změna" a "očista". Ty se staly pro občanské demokraty zaklínadly po jejich nedávném kongresu. "Vymysleli jsme je ale sami a to je to nejhorší," konstatuje Blažek.

Blažek tak mluví o lidech "z příšeří", kteří se snaží řídit ODS a nenesou žádnou politickou odpovědnost.

"Takové praktiky postupně odumírají samy, neboť nemají z čeho žít," myslí si brněnský advokát Pavel Blažek, který se stal po osmnácti letech prvním politikem z jižní Moravy ve vedení ODS.

Nikdy, ani jako brněnský radní, jste nebyl pro politickou funkci uvolněný. Budete i teď dál pracovat jako advokát?
No jasně. Pokud to čas dovolí, a předpokládám, že ano, tak budu. Samozřejmě, že pro zaměstnance advokátní kanceláře to do budoucna znamená ještě větší zátěž než doposud.

V novém místopředsednictvu ODS jsou tři bývalí ministři, Miroslava Němcová je od roku 1998 ve Sněmovně, Pavel Drobil byl vicehejtmanem. Vy jste na rozdíl od nich dost nepolitickým politikem. Mnoho lidí se může teď ptát, kde jste se tam vlastně vzal?
Představte si to jako například městskou radu v Brně, kdy někteří radní, to je primátor a náměstci, jsou uvolnění a ostatní radní nejsou. Kladem tohoto systému je, že do rozhodování o politice města mluví i lidé, kteří jsou na politice nezávislí. Předpokládá se pak, že tito lidé mohou mít větší předpoklad pro znalost života lidí. A totéž si představuji jako svou roli ve vedení ODS.

Po kongresu se psalo, že jste dostal na starost věci spojené s řízením strany. Co to obnáší?
Nedostal. O tom, co bude kdo dělat ve vedení strany, se teprve bude rozhodovat. Zatím zazněla pouze představa Petra Nečase.

A vaše představa je?
Moje představa je, abych měl na starost komunikaci s členskou základnou. To znamená, že vysloveně aktivní politiku ODS navenek budou představovat členové vlády, případně členové vedení parlamentu. Mě spíš čeká neviditelná mravenčí a nejméně oceňovaná práce.

A možná nejméně viditelná.
To se hluboce mýlíte. Jde o práci se stovkami a stovkami lidí.

Když říkáte komunikace s členskou základnou, tak zřejmě právě na vás padne hlavní díl práce na očistě strany, kterou ODS od kongresu avizuje.
To jsou mediální zkratky, které jsme si vymysleli sami, a to je to nejhorší. Odmítám stranické čistky a slovo čištění se už vůbec do politiky nehodí.
Komunikace neznamená, že půjdete se sekyrou tam, kam máte jít podle médií. Komunikace se členskou základnou znamená na místě zjistit situaci a pokusit se dávat lidi dohromady. Ne využívat toho, že se rozeštvávají.

Takže nebudete řešit ani problém údajných velrybářů na Brně-Severu spojených s předsedou husovického sdružení Jiřím Hosem?
Tuto věc řešil smírčí výbor ODS a mně není známo, zda bylo příslušné podání posláno i k celostátnímu smírčímu výboru. Ale to je již konkrétní spor, který má řešit smírčí výbor, nikoli orgány strany typu místopředsedy ODS.

Nicméně máte už nějakou strategii, co byste chtěl v ODS změnit?
Slovo změna je opět marketingový výraz. ODS musí zareagovat na vývoj a musí se vnitřně vyvíjet. To, co se nejvíce kritizuje, je důsledkem vnitřních poměrů v ODS v minulosti a je zjevné, že po kongresu určité praktiky odumírají, neboť nebudou mít z čeho žít.

Jaké praktiky?
To, co říkal Petr Nečas na kongresu. Tedy že stranu se snaží řídit různé osoby z příšeří, aniž mají jakoukoli politickou odpovědnost.

Ještě se vrátím na jižní Moravu. Nezačíná už teď tlak od politiků ODS z jižní Moravy, abyste za ně ve vládě lobboval?
Tlak nemusí být vyvíjen. Beru to jako přirozenou součást mé činnosti ve vedení. Čímž ovšem zdůrazňuji, že mou základní povinností je myslet na ODS jako na celek. Se zvláštním přihlédnutím k potřebám jižní Moravy.