V Brně se pro řidiče otevřel parkovací dům Domini Park v Panenské ulici v...

V Brně se pro řidiče otevřel parkovací dům Domini Park v Panenské ulici v sousedství hotelu International s přístupem z Husovy ulice. Lidé tam ve všední den zaplatí 30 korun za hodinu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nový dům přidá parkovací místa, kontroly stání v centru Brna přitvrdí

  • 52
Dalších 361 míst pro auta a deset pro motorky mohou využít řidiči v centru Brna. Ti, kteří placené garáže nevyužívají, se ale nyní musejí mít o to víc na pozoru. Strážníci totiž při kontrolách v centru města výrazně přitvrdí.

Nová místa k odstavení motorových vozidel od úterka nabízí čerstvě otevřený parkovací dům v Panenské ulici v těsném sousedství hotelu International a budovy Moravské galerie. Za čtvrt miliardy korun ho nechala postavit městská firma Brněnské komunikace.

S extra místy na parkování se však zvýší také aktivita strážníků.

„Přestože kapacity parkovacích domů v Brně rostou a zůstávají částečně nevyužité, řada lidí v historickém jádru i nadále nechává svá auta na místech, kde je to nevhodné a nebezpečné,“ říká mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

„S otevřením dalších garáží v Panenské ulici postupně zesílíme dohled nad dodržováním dopravních předpisů v městské části Brno-střed,“ dodal.

Městští policisté se dosud zaměřovali především na řidiče, kteří parkovali svá auta v křižovatkách, před přechody pro chodce nebo neoprávněně vjížděli do pěší zóny. Další motoristé podle nich však páchali přestupky, protože „objektivně neměli kde zaparkovat“.

Jenže s tímto odůvodněním už nyní u strážníků nepochodí. „Počet kontrol sice zůstane zhruba stejný, budou však důslednější,“ upřesnil první náměstek ředitele městské policie Luboš Oprchal.

Třítýdenní doba hájení, pak začne přísnější režim

Strážníci řidičům umožní, aby si na novinku v dopravě zvykli. „Poskytneme jim přibližně třítýdenní dobu hájení, tedy zhruba do poloviny října, než přísnější dohled začne platit,“ podotkl Ghanem.

Parkovací domy v centru

  • Domini Park v Panenské ulici: 361 míst, 30 Kč za hodinu ve všední dny
  • Pinki Park v Kopečné ulici: 88 míst, 30 Kč za hodinu
  • Rozmarýn v Kounicově ulici: cca 200 míst (po přestavbě), 25 Kč za hodinu
  • Parkovací garáže u Janáčkova divadla: 390 míst, 30 Kč za hodinu
  • Velký Špalíček v Mečové ulici: 200 míst, 30 Kč za hodinu
  • V těsné blízkosti historického centra řidiči využívají i Vaňkovku (1 000 míst, 1. hodina zdarma, pak 20 či 25 Kč), parkovací dům IBC v ulici Příkop (500 míst, 30 Kč za hodinu) a hotel Slovan v Lidické ulici (140 míst, 24 Kč za hodinu).
  • Příští rok otevře parkovací dům ve Veselé ulici (191 míst), v plánu je i podzemní parkování poblíž hlavního vlakového nádraží (dvě varianty – 500 / 2 000 míst).

Lidem, kteří do centra dojíždějí, se novinka nelíbí.

„Zpoplatněný parkovací dům pro mě není alternativa, protože často potřebuju auto nechat někde blíž, třeba když pospíchám na schůzku. Nevidím důvod, proč by měli být ti, kterým parkovací domy nevyhovují, přísněji trestáni,“ uvedl například Pavel Doležel.

Důraznější kontroly strážníků však přicházejí ve chvíli, kdy díky novým garážím s přístupem z Husovy ulice má Brno v historickém jádru celkovou kapacitu bezmála 1 300 míst v pěti parkovacích domech. Jsou přitom i ve všední dny většinou vytížené maximálně ze dvou třetin.

„Máme 400 míst, ale běžně jich alespoň 150 zůstává volných. Větší zájem je jen v závislosti na různých akcích nebo podle divadelních představení. To je pak obsazenost domu i 90 procent,“ sdělil za parkovací dům pod Janáčkovým divadlem Radim Otruba.

Parkovací domy se zaplní, věří náměstek

V domě v Kopečné ulici je kapacita jen 88 míst, ale ani ta nejsou zcela zaplněna.

„Silnější dny jsou vždy začátkem týdne, tedy od pondělí do středy. O prázdninách je potom viditelný mírný pokles. Třeba v srpnu u nás v průměru parkovalo 32 aut, v předešlých měsících to bylo okolo 40,“ poznamenala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Ostatně také kvůli nevyužité kapacitě nyní dělníci dokončují přestavbu čtyř nadzemních podlaží na kanceláře v parkovacím domě Rozmarýn na kraji Kounicovy ulice.

Situace by se měla změnit už na jaře příštího roku, kdy město hodlá v centru postupně zavádět rezidentní parkování. Upřednostní řidiče, kteří v dané lokalitě trvale bydlí, případně podnikatele, již tam mají firmu či provozovnu (více čtěte zde).

„Ve chvíli, kdy zavedeme rezidentní zóny, parkovací domy se, stejně jako záchytná parkoviště typu park and ride, zaplní,“ věří investiční náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO).

U nádraží může přibýt až dva tisíce míst

Město chce řidiče nalákat zvýhodněným vstupným v parkovacích domech oproti stání v ulicích.

„Myslíme si totiž, že místa na povrchu by měla spíše sloužit rezidentům nebo jako krátkodobé parkování těm, kteří si potřebují něco vyřídit. Pro dlouhodobé stání jsou tu právě parkovací domy,“ dodal Mrázek.

Jejich počet navíc není konečný. Další pro 191 aut otevře do konce příštího roku na rohu Veselé a Besední ulice na místě budoucího Janáčkova kulturního centra.

V plánech města je ještě dům u hlavního vlakového nádraží - ve dvou variantách pro pět set nebo až dva tisíce míst.

„Je jasné, že místa u nádraží chybí. Parkoviště tam sice z druhé strany je, ale není úplně komfortní. Přemýšlíme o tom, že by mohlo vzniknout nové podzemní pod slepou kolejí v podstatě za autobusovým nádražím před hotelem Grand,“ oznamuje Mrázek.

„Pozemky ale nepatří městu, takže jednání určitě nebudou na chvíli. Na povrchu by byl park. Parkoviště pod ním je plánované jako velkokapacitní, takže v historickém jádru by pak nebyl důvod přidávat další místa pro auta,“ uvedl Mrázek.