Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unikátní přístroj lékařům v Brně napoví, kdy dostane pacient infarkt

  18:51aktualizováno  18:51
Ve Fakultní nemocnici Brno použili lékaři nový přístroj, který jim zblízka ukáže, jak moc ucpané tepny má vyšetřovaný pacient. Díky tomu pak lépe stanoví způsob léčby. Přístrojů jako je ten brněnský je zatím jen sedm na světě.

Fakultní nemocnice Brno je jedním ze sedmi míst na světě, kde mohou lékaři díky novému přístroji změřit množství tuku v srdeční tepně.

Průměrný věk pacientů s infarktem myokardu se v České republice pohybuje kolem 63 let. Danovi z Brna je teprve 41. Přesto minulý týden ve čtvrtek už příznaky infarktu sám pocítil. "Bolelo mě na prsou a pálily mě ruce," popsal v úterý muž, který se naštěstí včas dostal do nemocnice.

Tam lékaři jeho obavy potvrdili. Stihli ho však zachránit před smrtí. Kromě toho ho navíc vybrali jako prvního pacienta, k jehož dalšímu vyšetření použijí unikátní novou metodu vyvinutou americkými lékaři.

"Ta nám pomůže přesně určit množství tuku v cévních stěnách a tím pádem předpovědět riziko dalšího akutního srdečního infarktu," uvedl kardiolog Petr Kala z Fakultní nemocnice Brno.

Právě tato nemocnice má nyní nový přístroj k dispozici jako jediná v Česku. "Ve světě je těchto přístrojů zatím sedm, v Evropě ho mají kromě nás jen v Nizozemí," upřesnil Kala.

Zákrok pomůže ročně desítkám pacientů a také výzkumu

Nová metoda proto zatím nemá ani český název. Brněnští kardiologové ovšem plánují, že ročně tímto způsobem vyšetří zhruba tři desítky pacientů. Výsledky těchto vyšetření navíc pomohou výzkumu, takže lékařům usnadní péči i o ostatní nemocné.

"Zákrok je ideální pro pacienty, kteří prodělali akutní infarkt myokardu a mají postižených více srdečních tepen. My nejprve ošetříme ty tepny, které působí největší potíže. Míru zúžení těch ostatních pak posoudíme podle této nové metody," vysvětlil Kala.

Co přesně se tedy při novém zákroku s pacientem děje? V první řadě je při vědomí a nepodstupuje riziko spojené s anestezií. "Krátce po vyšetření proto může odejít po svých," upřesnil Kala.

Dan, který byl prvním takto vyšetřeným pacientem v Česku, jeho slova potvrdil. "Cítím se dobře, ani to nebolelo. Je úžasné, že se doktoři takto snadno dostanou až k srdci. Dříve by člověk s zemřel, nyní už mu umí pomoct," zhodnotil jen pár minut poté, co lékaři dokončili jeho vyšetření.

Vyšetření v přímém přenosu

Při něm mu přes tepnu v zápěstí zavedli do těla katetr, který jim umožnil nahlédnout až do ústí věnčité tepny.

Kromě důkladné prohlídky množství tuku v tepnách mohou lékaři navíc pacientovi vložit do tepny takzvaný stent. Tedy drobnou kovovou výstuž tepny, která brání jejímu dalšímu zužování a ze které se navíc mohou uvolňovat i léky. "To byl i případ Dana. Věříme, že nyní už nebude mít žádné problémy," doufá Kala.

Vyšetřování prvního českého pacienta přihlížel i profesor Gary Mintz ze Spojených států amerických, který je jedním z tvůrců této nové metody. A Danovo srdce si z blízka prohlíželi i lékaři z mnoha dalších nemocnic.

Zákrok byl totiž přenášen do brněnského hotelu Voroněž, kde se tento týden sešlo přes 150 kardiologů nejen z České republiky. "Na setkání intervenčních kardiologů přijeli i lékaři ze Slovenska, Polska, Belgie, Velké Británie či Spojených států amerických," upřesnila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Najdete na iDNES.cz