Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unikátní přístroj lékařům v Brně napoví, kdy dostane pacient infarkt

  18:51aktualizováno  18:51
Ve Fakultní nemocnici Brno použili lékaři nový přístroj, který jim zblízka ukáže, jak moc ucpané tepny má vyšetřovaný pacient. Díky tomu pak lépe stanoví způsob léčby. Přístrojů jako je ten brněnský je zatím jen sedm na světě.

Fakultní nemocnice Brno je jedním ze sedmi míst na světě, kde mohou lékaři díky novému přístroji změřit množství tuku v srdeční tepně.

Průměrný věk pacientů s infarktem myokardu se v České republice pohybuje kolem 63 let. Danovi z Brna je teprve 41. Přesto minulý týden ve čtvrtek už příznaky infarktu sám pocítil. "Bolelo mě na prsou a pálily mě ruce," popsal v úterý muž, který se naštěstí včas dostal do nemocnice.

Tam lékaři jeho obavy potvrdili. Stihli ho však zachránit před smrtí. Kromě toho ho navíc vybrali jako prvního pacienta, k jehož dalšímu vyšetření použijí unikátní novou metodu vyvinutou americkými lékaři.

"Ta nám pomůže přesně určit množství tuku v cévních stěnách a tím pádem předpovědět riziko dalšího akutního srdečního infarktu," uvedl kardiolog Petr Kala z Fakultní nemocnice Brno.

Právě tato nemocnice má nyní nový přístroj k dispozici jako jediná v Česku. "Ve světě je těchto přístrojů zatím sedm, v Evropě ho mají kromě nás jen v Nizozemí," upřesnil Kala.

Zákrok pomůže ročně desítkám pacientů a také výzkumu

Nová metoda proto zatím nemá ani český název. Brněnští kardiologové ovšem plánují, že ročně tímto způsobem vyšetří zhruba tři desítky pacientů. Výsledky těchto vyšetření navíc pomohou výzkumu, takže lékařům usnadní péči i o ostatní nemocné.

"Zákrok je ideální pro pacienty, kteří prodělali akutní infarkt myokardu a mají postižených více srdečních tepen. My nejprve ošetříme ty tepny, které působí největší potíže. Míru zúžení těch ostatních pak posoudíme podle této nové metody," vysvětlil Kala.

Co přesně se tedy při novém zákroku s pacientem děje? V první řadě je při vědomí a nepodstupuje riziko spojené s anestezií. "Krátce po vyšetření proto může odejít po svých," upřesnil Kala.

Dan, který byl prvním takto vyšetřeným pacientem v Česku, jeho slova potvrdil. "Cítím se dobře, ani to nebolelo. Je úžasné, že se doktoři takto snadno dostanou až k srdci. Dříve by člověk s zemřel, nyní už mu umí pomoct," zhodnotil jen pár minut poté, co lékaři dokončili jeho vyšetření.

Vyšetření v přímém přenosu

Při něm mu přes tepnu v zápěstí zavedli do těla katetr, který jim umožnil nahlédnout až do ústí věnčité tepny.

Kromě důkladné prohlídky množství tuku v tepnách mohou lékaři navíc pacientovi vložit do tepny takzvaný stent. Tedy drobnou kovovou výstuž tepny, která brání jejímu dalšímu zužování a ze které se navíc mohou uvolňovat i léky. "To byl i případ Dana. Věříme, že nyní už nebude mít žádné problémy," doufá Kala.

Vyšetřování prvního českého pacienta přihlížel i profesor Gary Mintz ze Spojených států amerických, který je jedním z tvůrců této nové metody. A Danovo srdce si z blízka prohlíželi i lékaři z mnoha dalších nemocnic.

Zákrok byl totiž přenášen do brněnského hotelu Voroněž, kde se tento týden sešlo přes 150 kardiologů nejen z České republiky. "Na setkání intervenčních kardiologů přijeli i lékaři ze Slovenska, Polska, Belgie, Velké Británie či Spojených států amerických," upřesnila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Brno jako Dubaj? Radní chtějí mít ve městě bez sněhu krytou sjezdovku

(ilustrační snímek)

Mohla by být v Brně sjezdovka, i když po většinu zimy ve městě není vůbec sníh? Žádný problém, řekli si brněnští radní...

Lidé nám vyčítali, že jsme jim ukradli nápad, vzpomíná šéf stánků s kávou

Igor Slavík několik let učil češtinu a tělocvik. V roce 2008 rozjel v Brně...

K centru Brna v České ulici dnes už neodmyslitelně patří stánek s kávou Kofi Kofi. Za devět let existence se pojízdné...

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

FENIX PERSONAL s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR OBROBNY

FENIX PERSONAL s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz