Nový ředitel brněnské České televize Jan Souček.

Nový ředitel brněnské České televize Jan Souček. | foto: Česká televize

Brněnské studio České televize má po šesti letech nového ředitele

  • 3
Rada České televize jmenovala do funkce nového ředitele brněnského studia Jana Součka. Jeho mandát bude trvat dva roky. Ve funkci vystřídá Karla Buriana, který byl ředitelem od konce roku 2007 a tento měsíc mu končí pověření.

Souček zvítězil ve výběrovém řízení, které Česká televize vypsala letos v dubnu a do kterého se přihlásilo devatenáct uchazečů. Radní ho poté jmenovali do funkce třinácti hlasy ze čtrnácti.

Součkova koncepce rozvoje brněnského studia

Jan Souček

Narodil se v roce 1974 v Brně, absolvoval tamní právnickou fakultu a svou mediální dráhu odstartoval v roce 1994 jako reportér Televizních novin na Nově.

V uplynulých dvaceti letech prošel řadou výkonných i manažerských pozic v elektronických médiích a komunikačních agenturách.

V televizním studiu Brno působil mimo jiné v letech 2007–2012 jako šéfdramaturg zábavné tvorby.

Vyučuje rozhlasovou žurnalistiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a současně je editorem zpravodajství a publicistiky v Českém rozhlase.

Žije v Brně.

„Do vedení brněnského studia jsme hledali osobnost, která prokáže nejen vysoké odborné znalosti a kompetence, ale přesvědčí nás i o tom, že má skutečné odhodlání a chuť pozdvihnout prestiž studia a zapojit jej do širší spolupráce s ostatními významnými institucemi v regionu,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Souček nyní působí jako editor Českého rozhlasu a externí dramaturg České televize. O funkci šéfa brněnského studia ČT usiloval už v roce 2007 a tehdy se o něm mluvilo jako o favoritovi. Tehdejší generální ředitel ČT Jiří Janeček ovšem nečekaně vyhlásil třetí kolo výběrového řízení, v němž zvítězil Burian.

Užší spolupráce s vysokými školami

„V brněnské televizi je na co navazovat a ještě více je toho možné zlepšit. Chtěl bych brněnskému studiu vrátit ducha hrdého, zodpovědného a respektovaného patriota,“ říká Jan Souček.

Ve své koncepci rozvoje brněnského studia navrhuje například užší spolupráci s vysokými školami a místními renomovanými kulturními institucemi, posilování aktivit v oblasti divadelní a hudební tvorby, tvorby pro děti a mládež, folklóru či etnologie.

Jedním z hlavních úkolů nového ředitele bude také řízení stavby nového televizního studia v Brně-Líšni za necelých tři sta milionů korun. Nyní probíhá výběr dodavatele stavby.

Posledního kola výběrového řízení se spolu s Janem Součkem zúčastnilo dalších pět kandidátů - Radim Jansa, Jiří Králík, Pavel Krumpár, Zuzana Zelinová a Karel Zýka.