Nový územní plán Blanska omezil stavební parcely, platit začne letos

  12:03aktualizováno  12:03
Blanenští zastupitelé schválili nový územní plán města, který začne platit ještě před Vánocemi. Znatelně ubylo ploch pro výstavbu rodinných nebo bytových domů. Stavebních míst je ale podle radních i tak dost. Nejvíc jich zůstalo v Češkovicích.

Blansko | foto: Radek Miča, MAFRA

"Takzvané návrhové plochy se seškrtaly zhruba na polovinu," potvrdil hlavní architekt Blanska Jiří Kouřil. Podle úředníků ale není důvod k panice, místa, kde lze postavit dům, lze najít i nyní.

"Redukce návrhových ploch byla opravdu výrazná, ale je třeba si uvědomit, že šlo o pozemky, které byly neaktivní, chybělo zasíťování, dopravní obslužnost, dlouhodobě byly nevyužitelné. Navíc v plánu z roku 1998 bylo stavebního místa zhruba na padesát let," uklidňoval vedoucí stavebního úřadu Petr Rizner.

Kde se může stavět

  • Nový územní plán Blanska nabízí oproti svému předchůdci zhruba o polovinu méně pozemků určených k výstavbě domů.
  • Hlavní lokality, kde lze stavět, jsou v Zahradním městě, Lesním městě na Češkovicích a v Těchově. Plán počítá s přestavbou hotelu Dukla i novým využitím areálu bývalého Adastu v centru města.
  • Platit bude od 23. 12. po dobu čtyř až osmi let.

Z plánů tak vypadly hlavně návrhové plochy na zemědělské půdě, například i rozlehlá lokalita Luhy mezi Blanskem a Horní Lhotou, kde se město ani developeři nedokázali několik let dohodnout na výkupu pozemků se stávajícími vlastníky. Nový územní plán počítá s výstavbou jen tam, kde jsou pro ni nachystané podmínky.

Upraví se sídliště, Dukla i Adast

Zachované zůstaly stavební plochy v Češkovicích, ale i místa v prolukách v současné zástavbě v Blansku, Hořicích, Obůrce, Dolní Lhotě a dalších integrovaných obcích, jichž se územní plán také týká. Část původních návrhových ploch navíc zůstala v rezervách, kdyby se ukázalo, že pozemků je málo, mohou je úředníci znovu zaktivovat.

Jinak nový plán s velkými stavbami či rozšiřováním města nepočítá. Proměnit by se měla třeba sídliště, která neodpovídají současným potřebám, hlavně pokud jde o dopravu a parkování.

Přestavby by se měl dočkat i hotel Dukla, který město letos vydražilo za 30,5 milionu korun, i někdejší areál Adastu. Ten by se měl změnit v nákupní a klidovou zónu. "Připravovat se budou studie využitelnosti, město musí říci, co zde chce, z toho mohou vyjít ekonomické kalkulace či hledání strategického partnera a investora," věří šéf stavebního úřadu.

Za čtyři roky budou úředníci řešit, zda je právě schválený plán třeba doplnit či změnit, dalšího se blanenští dočkají nejpozději za osm let.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Najdete na iDNES.cz