Blansko

Blansko | foto: Radek Miča, MAFRA

Nový územní plán Blanska omezil stavební parcely, platit začne letos

  • 1
Blanenští zastupitelé schválili nový územní plán města, který začne platit ještě před Vánocemi. Znatelně ubylo ploch pro výstavbu rodinných nebo bytových domů. Stavebních míst je ale podle radních i tak dost. Nejvíc jich zůstalo v Češkovicích.

"Takzvané návrhové plochy se seškrtaly zhruba na polovinu," potvrdil hlavní architekt Blanska Jiří Kouřil. Podle úředníků ale není důvod k panice, místa, kde lze postavit dům, lze najít i nyní.

"Redukce návrhových ploch byla opravdu výrazná, ale je třeba si uvědomit, že šlo o pozemky, které byly neaktivní, chybělo zasíťování, dopravní obslužnost, dlouhodobě byly nevyužitelné. Navíc v plánu z roku 1998 bylo stavebního místa zhruba na padesát let," uklidňoval vedoucí stavebního úřadu Petr Rizner.

Kde se může stavět

  • Nový územní plán Blanska nabízí oproti svému předchůdci zhruba o polovinu méně pozemků určených k výstavbě domů.
  • Hlavní lokality, kde lze stavět, jsou v Zahradním městě, Lesním městě na Češkovicích a v Těchově. Plán počítá s přestavbou hotelu Dukla i novým využitím areálu bývalého Adastu v centru města.
  • Platit bude od 23. 12. po dobu čtyř až osmi let.

Z plánů tak vypadly hlavně návrhové plochy na zemědělské půdě, například i rozlehlá lokalita Luhy mezi Blanskem a Horní Lhotou, kde se město ani developeři nedokázali několik let dohodnout na výkupu pozemků se stávajícími vlastníky. Nový územní plán počítá s výstavbou jen tam, kde jsou pro ni nachystané podmínky.

Upraví se sídliště, Dukla i Adast

Zachované zůstaly stavební plochy v Češkovicích, ale i místa v prolukách v současné zástavbě v Blansku, Hořicích, Obůrce, Dolní Lhotě a dalších integrovaných obcích, jichž se územní plán také týká. Část původních návrhových ploch navíc zůstala v rezervách, kdyby se ukázalo, že pozemků je málo, mohou je úředníci znovu zaktivovat.

Jinak nový plán s velkými stavbami či rozšiřováním města nepočítá. Proměnit by se měla třeba sídliště, která neodpovídají současným potřebám, hlavně pokud jde o dopravu a parkování.

Přestavby by se měl dočkat i hotel Dukla, který město letos vydražilo za 30,5 milionu korun, i někdejší areál Adastu. Ten by se měl změnit v nákupní a klidovou zónu. "Připravovat se budou studie využitelnosti, město musí říci, co zde chce, z toho mohou vyjít ekonomické kalkulace či hledání strategického partnera a investora," věří šéf stavebního úřadu.

Za čtyři roky budou úředníci řešit, zda je právě schválený plán třeba doplnit či změnit, dalšího se blanenští dočkají nejpozději za osm let.