Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nutíte nás jezdit auty, vyčítali čtenáři iDNES.cz primátorovi

  14:50aktualizováno  12. listopadu 11:37
Je Roman Onderka schopný primátor? Proč sliboval zlevnění městské hromadné dopravy, když jízdenky od prosince v Brně podraží? A jak to bude s fotbalovým či hokejovým stadionem? To byla témata, která čtenáře iDNES.cz při on-line rozhovoru nejvíce pálila. Onderkovi lidé vyčítali především nesmyslné zdražení předplatných jízdenek na hromadnou dopravu.

Primátor Roman Onderka hodnotí se čtenáři iDNES.cz své dva roky v čele Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Zdražení je vzhledem k cenám paliv neopodstatněné a nesociální. Končím s MHD a budu jezdit už jen autem, tím jste velmi pomohl již tak zacpanému Brnu. O kolik byste zdražovali, kdyby ceny ropy nebyly 50, ale 150 dolarů?" ptal se jeden z rozhořčených čtenářů. A vůbec nebyl sám.

"Zdražení MHD bylo od roku 2006 minimální. Spíše docházelo k nastavení dalších slev. Od ledna 2007 byla zavedena bezplatná přeprava pro seniory nad 70 let a pro osoby doprovázející děti do 3 let. Ceny jednorázových jízdenek zůstaly beze změny 4 roky až do roku 2008. Díky této politice má město Brno nejlevnější šedesátiminutové jízdné v celé ČR. Brno hradí rozdíly v této cenové politice ze svého," oponoval primátor.

Odpovědi Romana Onderky čtěte - zde

Podle Onderky hraje ve zdražování svou roli také inflace a zvýšené náklady na provoz městské dopravy. "Vedení města chce zachovat dvouletý cyklus změn jízdného, a proto úprava, která se nyní připravuje na rok 2009, by měla být jedinou v nadcházejícím dvouletém období," ujistil Brňany.

Onderka čtenářům také slíbil, že za vyšší jízdné se dočkají lepšího komfortu a nových vozů. "Letos plánujeme nákup nových autobusů a tramvají, v roce příštím nákup nových tramvají a přípravu výběrového řízení autobusů na plynový pohon. V nejbližším období nás čeká zkvalitnění dopravní infrastruktury do brněnského kampusu v Bohunicích a do nově revitalizovaného území Jižního centra," připomněl primátor.

Popřáli Onderkovi k narozeninám

Čtenáři se ptali i na příjemnější věci. Někteří věděli, že Roman Onderka včera slavil narozeniny a v on-line rozhovoru mu popřáli.

Jiné zajímalo, co je pro primátora v dalších dvou letech prioritou. "Oprava vily Thugendhat, dokončení rekonstrukce páteřní komunikace Husova, fyzické zahájení ŽUB v Brně, rekonstrukce sportovní haly Rondo, demolice starého zimního stadionu za Lužánkami, zahájení rekonstrukce Janáčkova divadla a fotbalového stadionu za Lužánkami, výstavba parkovacích domů na ulici Panenská a před Janáčkovým divadlem, rekonstrukce Zelného trhu a zpřístupnění podzemí a mnoho dalších," vychrlil na Brňany Onderka.

"Kometa postoupí do extraligy"

A pak přišla řeč i na fotbalový a hokejový stánek. "Jak daleko jsou přípravy nového fotbalového stadionu a zda-li bude i nová víceúčelová hala, protože až Kometa postoupí do extraligy, kapacita Ronda nebude zdaleka stačit?" ptal se čtenář Jaromír.

"Projekt rekonstrukce fotbalového stadionu by měl být připraven do konce tohoto měsíce a v příštím roce budeme vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele. Vizi výstavby nové víceúčelové haly pro naše město jsem neopustil a stále se snažím přesvědčit všechny zastupitele o její nutnosti. V postup Komety do extraligy věřím!" odpověděl primátor.

"Co říkáte na krizi 1. FC Brno. Kdo za ni podle vás může? Vedení klubu, hráči, či trenér?" zajímalo čtenáře Fandu. "Bohužel trenér," míní Onderka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz