Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nutíte nás jezdit auty, vyčítali čtenáři iDNES.cz primátorovi

  14:50aktualizováno  12. listopadu 11:37
Je Roman Onderka schopný primátor? Proč sliboval zlevnění městské hromadné dopravy, když jízdenky od prosince v Brně podraží? A jak to bude s fotbalovým či hokejovým stadionem? To byla témata, která čtenáře iDNES.cz při on-line rozhovoru nejvíce pálila. Onderkovi lidé vyčítali především nesmyslné zdražení předplatných jízdenek na hromadnou dopravu.

Primátor Roman Onderka hodnotí se čtenáři iDNES.cz své dva roky v čele Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Zdražení je vzhledem k cenám paliv neopodstatněné a nesociální. Končím s MHD a budu jezdit už jen autem, tím jste velmi pomohl již tak zacpanému Brnu. O kolik byste zdražovali, kdyby ceny ropy nebyly 50, ale 150 dolarů?" ptal se jeden z rozhořčených čtenářů. A vůbec nebyl sám.

"Zdražení MHD bylo od roku 2006 minimální. Spíše docházelo k nastavení dalších slev. Od ledna 2007 byla zavedena bezplatná přeprava pro seniory nad 70 let a pro osoby doprovázející děti do 3 let. Ceny jednorázových jízdenek zůstaly beze změny 4 roky až do roku 2008. Díky této politice má město Brno nejlevnější šedesátiminutové jízdné v celé ČR. Brno hradí rozdíly v této cenové politice ze svého," oponoval primátor.

Odpovědi Romana Onderky čtěte - zde

Podle Onderky hraje ve zdražování svou roli také inflace a zvýšené náklady na provoz městské dopravy. "Vedení města chce zachovat dvouletý cyklus změn jízdného, a proto úprava, která se nyní připravuje na rok 2009, by měla být jedinou v nadcházejícím dvouletém období," ujistil Brňany.

Onderka čtenářům také slíbil, že za vyšší jízdné se dočkají lepšího komfortu a nových vozů. "Letos plánujeme nákup nových autobusů a tramvají, v roce příštím nákup nových tramvají a přípravu výběrového řízení autobusů na plynový pohon. V nejbližším období nás čeká zkvalitnění dopravní infrastruktury do brněnského kampusu v Bohunicích a do nově revitalizovaného území Jižního centra," připomněl primátor.

Popřáli Onderkovi k narozeninám

Čtenáři se ptali i na příjemnější věci. Někteří věděli, že Roman Onderka včera slavil narozeniny a v on-line rozhovoru mu popřáli.

Jiné zajímalo, co je pro primátora v dalších dvou letech prioritou. "Oprava vily Thugendhat, dokončení rekonstrukce páteřní komunikace Husova, fyzické zahájení ŽUB v Brně, rekonstrukce sportovní haly Rondo, demolice starého zimního stadionu za Lužánkami, zahájení rekonstrukce Janáčkova divadla a fotbalového stadionu za Lužánkami, výstavba parkovacích domů na ulici Panenská a před Janáčkovým divadlem, rekonstrukce Zelného trhu a zpřístupnění podzemí a mnoho dalších," vychrlil na Brňany Onderka.

"Kometa postoupí do extraligy"

A pak přišla řeč i na fotbalový a hokejový stánek. "Jak daleko jsou přípravy nového fotbalového stadionu a zda-li bude i nová víceúčelová hala, protože až Kometa postoupí do extraligy, kapacita Ronda nebude zdaleka stačit?" ptal se čtenář Jaromír.

"Projekt rekonstrukce fotbalového stadionu by měl být připraven do konce tohoto měsíce a v příštím roce budeme vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele. Vizi výstavby nové víceúčelové haly pro naše město jsem neopustil a stále se snažím přesvědčit všechny zastupitele o její nutnosti. V postup Komety do extraligy věřím!" odpověděl primátor.

"Co říkáte na krizi 1. FC Brno. Kdo za ni podle vás může? Vedení klubu, hráči, či trenér?" zajímalo čtenáře Fandu. "Bohužel trenér," míní Onderka.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Najdete na iDNES.cz