Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O bodech nic neříkali, tvrdí muž, který přišel o řidičák. V kraji není sám

  18:54aktualizováno  1. dubna 8:23
I když auto potřebuje jednatřicetiletý muž z Blanska ke svému povolání každý den, jízda v něm se mu za několik měsíců pořádně prodražila. Kvůli dopisu z loňského srpna. "Dopis s pruhem mi oznámil, že mám do pěti pracovních dnů odevzdat řidičský průkaz na městském úřadě," uvedl muž.

Zhruba pětina provinilců za volantem na jižní Moravě přišla o řidičský průkaz kvůli trestným bodům. Ilustrační foto | foto: MDCR

Postižený si nepřeje zveřejnit své jméno, redakce je ovšem zná. Podle jeho slov nebyl předtím nikým varován. "O řidičák jsem přišel kvůli tomu, že jsem nasbíral dvanáct trestných bodů," popisuje.

trestné body

O řidičský průkaz lze přijít kvůli soudem nebo správním úřadem uloženému zákazu řízení (např. za jízdu v opilosti či pod vlivem drog), nebo když řidič dosáhne 12 bodů. Motorista musí průkaz odevzdat do 5 pracovních dnů.
V prvním případě může provinilec zkusit požádat o vrácení řidičského průkazu po půl roce, ve druhém jej získá zpět až po roce, poté, co znovu absolvuje také testy v autoškole.
O počtu získaných bodů úřady informují jen na základě žádosti řidiče – výpis získá na registru řidičů městského úřadu na počkání za poplatek 15 Kč nebo kdekoliv na Czech Pointu za 69 Kč za první stránku a 40 Kč za každou další. (duch)

"Nedokážu si představit, co by se stalo, kdybych se řízením živil. Ke své práci ale i tak auto potřebuji, musel jsem si proto sehnat člověka, který mě každý den vozí, toho si samozřejmě musím zaplatit," popisuje.

"O bodech se nemluvilo"

Osudným se mu přitom staly drobnější dopravní přestupky. "Několikrát zastavila mě hlídka, většinou kvůli tomu, že jsem neměl bezpečnostní pásy, párkrát za rychlost, vše v okolí Blanska. Řekli mi, co jsem udělal a dali mi pokutu. Vždycky jsem to zaplatil na místě, dali mi bloček, o bodech se ale většinou vůbec nemluvilo, natož aby mi přišel nějaký výpis," popisuje mladý muž.

Když řidičský průkaz odevzdával, dozvěděl se, že stav bodů úřady nemají povinnost řidičům hlásit. Každý si totiž stav bodů má hlídat sám.

Komplikace je to i pro celou jeho rodinu. Jeho manželka čeká druhé dítě, rodit má každým dnem. Potrestaný přesto nemá šanci řidičský průkaz získat zpět dřív než v srpnu.

Dvojí metr na řidiče

"Já teď musím rok čekat, není možnost, jak získat řidičský průkaz dřív. Je v tom podle mého pěkný binec, hlavně proto, že ten, komu řidičák vezmou třeba kvůli alkoholu, si může o vrácení požádat po půl roce. To je nespravedlivé," zlobí se jednatřicetiletý řidič.

Podobně jsou na tom tisíce dalších lidí na jižní Moravě. Jen za loňský rok přišlo v kraji o průkaz podle zjištění MF DNES přes šest tisíc lidí.

Zhruba pětina z nich právě kvůli 12 nasbíraným trestným bodům za dopravní přestupky.

Policejní statistiky

Loni policejní hlídky na jižní Moravě odhalily 177 798 přestupků. Vyplývá to ze samostatných statistik dopravní a přestupkové policie, které se MF DNES podařilo získat.

Podle statistik ministerstva dopravy je jižní Morava co do počtu evidovaných přestupků dokonce po Praze nejhorším krajem v zemi. Navíc situace na silnicích se rok od roku příliš nemění.

"Takovým evergreenem je nedodržení předepsané rychlosti, to jen dopravní policisté řešili v téměř 42 tisících případů, pomyslnou dvojkou jsou nezapnuté pásy a nepoužití autosedačky pro děti, zde za loňský rok evidujeme téměř 23,5 tisíce přestupků, ve více než 18 tisících případů jsme řešili i špatný technický stav vozidla, více než v deseti tisících případů pak řidiči telefonovali za jízdy," potvrzuje mluvčí krajské policie Pavel Šváb.

přibudou policejní kontroly

Policisté na to, až řidiči sami začnou jezdit podle předpisů, čekat nehodlají. Kontrol na silnicích proto přibude.

"Nemusíme šetřit banální dopravní nehody, uvolnily se nám ruce. Policisty jsme vyslali na kontroly, speciální hlídky se každý den zaměřují na kritická místa, nejvytíženější úseky silnic, chystáme i specializované akce třeba na přechody, železniční přejezdy nebo místa u škol," uvedl zástupce šéfa dopravní policie Jindřich Secký.

Silnice v kraji také od začátku roku brázdí v neoznačených passatech speciální týmy takzvaných lovců pirátů silnic, teď na jaře k nim přibudou i policisté na motocyklech. (duch)

Podle údajů ministerstva dopravy se na nejvyšší příčky ve všech obvodech obcí s rozšířenou působností dostalo také porušení zákazové nebo příkazové značky.

Řidiče k dodržování pravidel nenutí mnohdy ani fakt, že když za přestupky nasbírají více než 12 trestných bodů, nebudou moci celý rok sednout za volant. Evidentně je to menší hrozba, než zákonodárci předpokládali. Dočasně řídit totiž nesmějí už tisíce lidí.

"Řidičské oprávnění po dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče pozbylo loni na jižní Moravě 1 226 lidí, 4 789 motoristů je pozbylo poté, co jim soud nebo příslušný správní úřad uložily zákaz řízení motorových vozidel," potvrdil Martin Novák z ministerstva dopravy.

O trestných bodech úřady neinformují

Většina provinilců se přitom o tom, že jim hrozí odebrání řidičského průkazu, dozvídá až ve chvíli, kdy jej mají odevzdat úřadům. To už však mnoho nezařídí. Ze zákona totiž musejí řidičák odevzdat do pěti pracovních dnů od doručení oznámení o tom, že 12 bodů nasbírali. Jejich počty si musí každý hlídat sám.

"Člověk musí být aktivní a sám se dotazovat, my nemáme povinnost všechny obesílat, když dostanou nějaký bod. To si ani administrativně nedokážu představit. O přidělených bodech řidiče většinou informují přímo policejní hlídky, které s nimi řeší přestupek, jsou ale případy, že ani ty to neoznamují," vysvětluje Radek Gajdošík, vedoucí blanenského odboru vnitřních věcí, pod který spadá i oddělení dopravněsprávních agend.

"Navíc počty bodů za jednotlivé přestupky jsou stanoveny v zákoně a předpokládá se, že ten každý řidič zná," dodává Gajdošík.

Zjistit, kolik bodů má člověk nasbíráno, lze dvojím způsobem. Buď na úřadu příslušné obce s rozšířenou působností sepíše žádost, předloží doklad totožnosti a za patnáctikorunový poplatek získá výpis z takzvaného bodového hodnocení řidiče na počkání, nebo využije jakýkoliv Czech Point. Tam si ale musí připlatit.

Když už o řidičák kvůli bodům někdo přijde, zpět jej získá nejdřív za rok. Navíc ne automaticky. "Budu si muset napsat žádost o jeho znovuvydání, mít zdravotní prohlídku a pak v autoškole znovu napsat test a udělat i technickou zkoušku a jízdy. Když dvakrát test nenapíšu, budu platit celou autoškolu," popisuje jednatřicetiletý muž z Blanska, jeden z těch, kteří o řidičský průkaz loni přišli.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Řidiči brněnského DP protestovali proti chování vedení
Řidiči MHD v Brně chtějí přidat. Jděte jezdit do Vídně, řekl jim ředitel

Asi padesátka řidičů se ráno sešla před budovou dopravního podniku v Novobranské ulici v Brně. Za jejími okny totiž vedení už popáté jednalo se zástupci odborů...  celý článek

Aplikaci, kterou vymysleli Pavel Müller a Filip Maleňák (zleva), už využívá na...
Jejich aplikace zachraňuje životy v Česku. Brzy bude i v zahraničí

Zmáčknutím jednoho tlačítka v telefonu vytočí linku 155 a zároveň odešle nouzovou zprávu a lokalizuje, kde se volající nachází. Denně si přes aplikaci...  celý článek

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží.
Změny před brněnským hlavním nádražím, Hollan chce omezit tranzitní dopravu

Tisíce aut, tramvají i chodců denně se potkávají na jednom malém místě před brněnským hlavním nádražím. Brněnský magistrát chce co nejvíce aut odtud dostat...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.