Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O byt radního Šifaldy se zajímá policie

  5:52aktualizováno  5:52
Už dva roky vzbuzuje velké emoce památkářů, úředníků i obyčejných nájemníků. Řeč je o plánované půdní nástavbě krajského radního Miloše Šifaldy (ODS). Teď se jeho bytem v Údolní ulici dokonce zabývá policie. A také úřad městské části Brno–střed.

Dům v Údolní ulici. O půdní vestavbu radního Šifaldy se zajímá policie | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Zástupci zdejší opozice, zelení a lidovci, totiž podali v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. "V současné době to vyšetřujeme," potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Další podrobnosti nechtěl sdělit.

Krajský radní Miloš Šifalda, který s MF DNES poté, co na problém redakce upozornila, o bytu nekomunikoval, se včera poprvé vyjádřil. "O trestním oznámení jsem slyšel, ale podrobnosti neznám," komentoval nejnovější vývoj.

Chtějí také hlavu šéfky stavebního úřadu
Opoziční zastupitelé se rozhodli do případu "vrtat" i oficiálně. Podle nich totiž došlo při povolení stavby mezonetového bytu v chráněné budově k sérii úředních přehmatů a porušení zákona.

"Kvůli nim budou v soukromé půdní vestavbě investovány miliony z veřejných peněz. Tomu jsme chtěli zabránit," vysvětlil důvody podání trestního oznámení zastupitel Svatopluk Bartík (SZ).

Zastupitelé v souvislosti s případem zároveň požádali starostu Brna–středu Libora Šťástku (ODS) o odvolání šéfky Odboru výstavby a územního rozvoje Brna-střed Vlasty Kiliánové.
 
"E-mail pana Bartíka považuji za agresivní až výhrůžný. Věci, o kterých spekuluje, samozřejmě nechám prověřit, ale není možné někoho odvolávat jen na základě něčích argumentů," reagoval Šťástka.

Na domě s číslem 13 v Údolní ulici, který je kulturní památkou, se už v současnosti pracuje. Zatím stavbaři pod střechou dělají sondy, bez nichž nástavba nemůže začít. "Navíc se nejprve musí sanovat strop. Je tam jen technický a stavební dozor," uvedl Šifalda.

Na stavbu dostal povolení. Památkářům, kteří s ní nesouhlasí, se ale stejně nevyhne. "V tom povolení jsou dané další podmínky, za kterých můžu stavět. A ty musím plnit v souladu s pokyny památkového ústavu," vysvětlil radní.

Vyhýbat se podle vlastních slov nechtěl ani budoucím sousedům. Nájemníkům, kteří proti nástavbě bojují, nabízel schůzku buď se svým právníkem nebo ombudsmanem. Odmítli. "Bez svědků se s nimi ale potkat nechci," podotkl Šifalda.

Podle něj půjdou vztahy urovnat těžko, protože problémy mají kořeny v minulosti. "Teď už mi to chtějí nandat," řekl politik. Své tvrzení staví na tom, že pod střechou v Údolní se staví dva byty. "Ale problémy mám jen já. Co si o tom mám myslet?" dodal.

Současní nájemníci se však opírají o vyjádření statika a Národního památkového ústavu, kteří se několikrát postavili proti mezonetovému bytu s terasami. Úředníci z odboru památkové péče brněnského magistrátu i přesto vydali závazný souhlas k přestavbě.

Další problém stavebního úřadu?
Opozici z Brna–středu se nelíbí ani další problém, který má podle nich na svědomí stejný stavební úřad v čele s Vlastou Kiliánovou a který byl součástí žádosti o její odvolání.

Nové garáže u domu v Novobranské ulici 20, tedy naproti autobusovému nádraží u Grandu, totiž stojí bez platného stavebního povolení. Garáže a opěrné zdi, stejně jako další stavební úpravy, je sice v roce 2005 dostaly, jenže majitelka bytu naproti stavbě požádala o takzvané přezkumné řízení. Brněnský magistrát to zamítl.

Žena se proto obrátila na krajský soud. A ten loni stavební povolení zrušil. Už hotová stavba se tak rázem změnila v černou. "Úředníci z radnice Brno-střed měli tři možnosti, jak zakročit, ale ani jednou to neudělali. První se jim naskytla, když zjistili, že někdo podal žalobu, druhou potom po rozsudku," tvrdí Bartík.

Letos v březnu pak nabylo rozhodnutí soudu právní moci. "V tu chvíli měli dokonce povinnost konat," tvrdí opoziční zastupitel. Úřad městské části si mezitím na rozsudek stěžoval u Nejvyššího správního soudu takzvanou kasační stížností. Ten ale zatím nerozhodl.

"Prověřím to," reagoval na informaci starosta Brna-střed Šťástka. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry ale není hotová stavba bez stavebního povolení ojedinělá. "Takové případy se dějí. Odpovědnost nese příslušný stavební úřad," uvedl Žára.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz