Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O byt radního Šifaldy se zajímá policie

  5:52aktualizováno  5:52
Už dva roky vzbuzuje velké emoce památkářů, úředníků i obyčejných nájemníků. Řeč je o plánované půdní nástavbě krajského radního Miloše Šifaldy (ODS). Teď se jeho bytem v Údolní ulici dokonce zabývá policie. A také úřad městské části Brno–střed.

Dům v Údolní ulici. O půdní vestavbu radního Šifaldy se zajímá policie | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Zástupci zdejší opozice, zelení a lidovci, totiž podali v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. "V současné době to vyšetřujeme," potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Další podrobnosti nechtěl sdělit.

Krajský radní Miloš Šifalda, který s MF DNES poté, co na problém redakce upozornila, o bytu nekomunikoval, se včera poprvé vyjádřil. "O trestním oznámení jsem slyšel, ale podrobnosti neznám," komentoval nejnovější vývoj.

Chtějí také hlavu šéfky stavebního úřadu
Opoziční zastupitelé se rozhodli do případu "vrtat" i oficiálně. Podle nich totiž došlo při povolení stavby mezonetového bytu v chráněné budově k sérii úředních přehmatů a porušení zákona.

"Kvůli nim budou v soukromé půdní vestavbě investovány miliony z veřejných peněz. Tomu jsme chtěli zabránit," vysvětlil důvody podání trestního oznámení zastupitel Svatopluk Bartík (SZ).

Zastupitelé v souvislosti s případem zároveň požádali starostu Brna–středu Libora Šťástku (ODS) o odvolání šéfky Odboru výstavby a územního rozvoje Brna-střed Vlasty Kiliánové.
 
"E-mail pana Bartíka považuji za agresivní až výhrůžný. Věci, o kterých spekuluje, samozřejmě nechám prověřit, ale není možné někoho odvolávat jen na základě něčích argumentů," reagoval Šťástka.

Na domě s číslem 13 v Údolní ulici, který je kulturní památkou, se už v současnosti pracuje. Zatím stavbaři pod střechou dělají sondy, bez nichž nástavba nemůže začít. "Navíc se nejprve musí sanovat strop. Je tam jen technický a stavební dozor," uvedl Šifalda.

Na stavbu dostal povolení. Památkářům, kteří s ní nesouhlasí, se ale stejně nevyhne. "V tom povolení jsou dané další podmínky, za kterých můžu stavět. A ty musím plnit v souladu s pokyny památkového ústavu," vysvětlil radní.

Vyhýbat se podle vlastních slov nechtěl ani budoucím sousedům. Nájemníkům, kteří proti nástavbě bojují, nabízel schůzku buď se svým právníkem nebo ombudsmanem. Odmítli. "Bez svědků se s nimi ale potkat nechci," podotkl Šifalda.

Podle něj půjdou vztahy urovnat těžko, protože problémy mají kořeny v minulosti. "Teď už mi to chtějí nandat," řekl politik. Své tvrzení staví na tom, že pod střechou v Údolní se staví dva byty. "Ale problémy mám jen já. Co si o tom mám myslet?" dodal.

Současní nájemníci se však opírají o vyjádření statika a Národního památkového ústavu, kteří se několikrát postavili proti mezonetovému bytu s terasami. Úředníci z odboru památkové péče brněnského magistrátu i přesto vydali závazný souhlas k přestavbě.

Další problém stavebního úřadu?
Opozici z Brna–středu se nelíbí ani další problém, který má podle nich na svědomí stejný stavební úřad v čele s Vlastou Kiliánovou a který byl součástí žádosti o její odvolání.

Nové garáže u domu v Novobranské ulici 20, tedy naproti autobusovému nádraží u Grandu, totiž stojí bez platného stavebního povolení. Garáže a opěrné zdi, stejně jako další stavební úpravy, je sice v roce 2005 dostaly, jenže majitelka bytu naproti stavbě požádala o takzvané přezkumné řízení. Brněnský magistrát to zamítl.

Žena se proto obrátila na krajský soud. A ten loni stavební povolení zrušil. Už hotová stavba se tak rázem změnila v černou. "Úředníci z radnice Brno-střed měli tři možnosti, jak zakročit, ale ani jednou to neudělali. První se jim naskytla, když zjistili, že někdo podal žalobu, druhou potom po rozsudku," tvrdí Bartík.

Letos v březnu pak nabylo rozhodnutí soudu právní moci. "V tu chvíli měli dokonce povinnost konat," tvrdí opoziční zastupitel. Úřad městské části si mezitím na rozsudek stěžoval u Nejvyššího správního soudu takzvanou kasační stížností. Ten ale zatím nerozhodl.

"Prověřím to," reagoval na informaci starosta Brna-střed Šťástka. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry ale není hotová stavba bez stavebního povolení ojedinělá. "Takové případy se dějí. Odpovědnost nese příslušný stavební úřad," uvedl Žára.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz