Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O garážích pod Janáčkovým divadlem rozhodlo Brno bez výběrového řízení

  12:35aktualizováno  12:35
Vedení Brna se dohodlo se soukromou developerskou firmou Tymet, která chce stavět garáže pod Janáčkovým divadlem. Své pozemky jí město pronajme, aniž by hledalo nejlepší nabídku. Takový postup je přitom podle právníků pro Brno nejen nevýhodný, ale může být i nezákonný.
Pod Janáčkovým divadlem v Brně vzniknou garáže (ilustrační snímek).

Pod Janáčkovým divadlem v Brně vzniknou garáže (ilustrační snímek). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Když město rozhoduje o tom, kdo bude provozovat parkovací dům na jeho pozemcích, rozhoduje o dodavateli veřejných služeb. A firma je zvýhodněná tím, že bude podnikat na městském pozemku na výhodném místě. Právě v takových případech se město musí řídit zákonem a vypsat výběrové řízení," upozornil Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které se věnuje transparentnosti veřejné správy.

Garáže pod divadlem

Potřebné pozemky pronajme město firmě Tymet na 20 let za necelé 3 miliony korun ročně nebo na nich zřídí věcné břemeno nejméně za 25 milionů korun.

Firma se na oplátku zaváže k tomu, že pod divadlem vybuduje nejméně 350 veřejných parkovacích míst.

Odhadovaná cena stavby je 300 milionů korun.

Do garáží se bude vjíždět z ulice Milady Horákové.

Nad stavbou obnoví město park i fontánu a vybuduje vchod do garáží přímo z budovy divadla.

Brno si přitom vystačilo s tím, že se s investorem dohodlo za zavřenými dveřmi kanceláře. Na úřední desce pouze zveřejnilo záměr pozemky u divadla pronajmout, na což však nikdo další nereagoval.

"O tom, že vedeme jednání s firmou Tymet, se vědělo. Kdyby chtěl garáže stavět i někdo jiný, rádi s ním budeme také jednat. O nikom takovém jsme se však nedozvěděli," konstatoval náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil, který je odpovědný za městské investice.

Firma složila kauci, čeká už jen na souhlas zastupitelstva

To, že o stavbu garáží nikdo jiný nestojí, si navíc podle něj město ověřilo před třemi roky. Tehdy Brno kvůli stejnému projektu tendr vypsalo, jediného zájemce o stavbu však následně vyloučilo kvůli nedodržení formálních pravidel soutěže.

Oním jediným zájemcem byla firma Brno Parking, kde mělo město třetinový podíl. Ani tak si však město podmínky vlastního tendru neohlídalo.

"Projekt byl navíc tehdy velice nevýhodný. Cena jednoho parkovacího místa byla totiž kolem milionu korun. O nějaké návratnosti investice se tedy dá mluvit jen stěží," upozornil Roman Minarovič, který ve firmě Brno Parking zastupoval druhého akcionáře.

O tom, jak plánuje podmínky parkování nastavit nový investor, nechce garant projektu Karel Wymětal z firmy Tymet zatím mluvit. Připustil jen to, že jeho firma už složila desetimilionovou kauci a nyní čeká, zda pronájem pozemků posvětí zastupitelstvo.

"Zkušenosti z podobných projektů máme, naše firma je podepsaná například pod parkovištěm v obchodním centru IBC," ujistil Wymětal. Definitivní potvrzení projektu by se firma měla dočkat zřejmě už příští týden na zasedání zastupitelstva.

Kdo firmu vlastní, vlastně nikdo neví

Opozici se však pronájem pozemků bez tendru nelíbí a hodlá o něm na zastupitelstvu diskutovat.

"Kromě absence výběrového řízení je podezřelé například také to, že o firmě Tymet nemáme žádné reference a její vlastníci jsou anonymní. Dosavadní postup města je tak velice riskantní. Mohlo by se totiž snadno stát, že budeme mít před Janáčkovým divadlem na dlouhou dobu staveniště, kterého se nebude možné zbavit bez následných enormních nákladů z městského rozpočtu," upozornil například Martin Ander ze Strany zelených.
Nejčtenější

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...

Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Bývalý elitní voják dostal za napadení trojice mužů šestiletý trest

Dušan Faltýnek dělal poradce iráckému ministrovi obrany. Jako elitní voják...

Šestiletý trest vězení za těžké ublížení na zdraví dostal u Krajského soudu v Brně bývalý elitní voják Dušan Faltýnek....

Nejen silák, ale i vlastenec. Kocourek se nebál převrátit policejní auto

Franta Kocourek jako zápasník

Loni natočil Jiří Vondrák vzpomínkový dokument Král železa a smíchu o siláku a recesistovi Frantovi Kocourkovi. Po jeho...

Další z rubriky

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Necelé tři týdny po napadení v jednom z brněnských barů je herec Ján Sedal mimo ohrožení života. Po několika operacích...

U Hodonína bourala tři auta. K nehodě letěl vrtulník

Silnici u Hodonína zablokovala nehoda tří aut.

Silnici I/55 u Hodonína dnes krátce před polednem zablokovala nehoda tří osobních aut. Řidiče jednoho z vozidel musel...

Brno zveřejnilo ceník rezidentního parkování. Systém spustí v září

O parkování v centru Brna je velký boj. Magistrát chce situaci vyřešit...

Brněnští radní dnes odsouhlasili ceník rezidentního parkování, které začne v centru města platit od 1. září. Rezident...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz