Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O nevidomé z chrlického zámku se v případě krize postaráme, nabídl kraj

  10:50aktualizováno  10:50
Jihomoravští radní nabídli, že pokud to bude nutné, bude se o chrlický ústav pro zrakově postižené starat kraj. Snaží se tak zklidnit situaci, kdy se klienti a vedení ústavu obávají, že současné plány ministerstva práce a sociálních věcí, které ústav zřizuje, mohou znamenat jeho zánik.

Jihomoravský kraj se nabídl, že se v případě potřeby postará o ústav pro zrakově postižené v brněnských Chrlicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Je to krajní řešení, ale dáváme tak signál, že nechceme ústav nechat padnout. Pokud se ukáže, že nebude možná jiná cesta, tak vedení Jihomoravského kraje je připraveno jednat s ministerstvem o podmínkách převodu," zdůvodnil krok krajských radních hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Samotná změna zřizovatele je zatím ale podle všeho hodně daleko. "K žádným jednáním prozatím nedošlo. V nejbližší době ani ministerstvo o převedení na jiného zřizovatele neuvažuje," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Mnozí klienti by se o sebe nepostarali ani s pomocí rodiny

A co vůbec vedlo kraj k tomu, že s nabídkou na převzetí přišel? Na konci prosince sepsali klienti ústavu - tedy lidé nevidomí, mající většinou ještě další postižení - petici proti plánovaným změnám, které chtělo ministerstvo zavést. Petici už podepsalo přes čtyři tisíce lidí.

Ústav sociální péče v Brně-Chrlicích

- V roce 1921 koupil Spolek péče o slepé arcibiskupský zámeček v Chrlicích.

- V roce 1948 byl znárodněn a fungoval i jako domov pro důchodce.

- Od roku 1990 je opět formálně ústavem pro zrakově postižené.

- V posledních letech byl zámek opraven za 200 milionů korun.

- Je jediný svého druhu v Česku.

- V současnosti na zámku žije přes sto nevidomých.

Takzvaná transformace sociálních služeb má přesunout co největší množství klientů pryč z ústavů. Do rodin nebo třeba do vlastního bydlení s asistenty.

Této myšlenky, která může jinde dobře fungovat, se ale v Chrlicích obávají. Tamní klienti jsou totiž těžce postižení lidé - například i hluchoslepí - kteří se na Chrlický zámek dostali právě proto, že se venku o sebe postarat nedovedli. A mnohdy ani s pomocí rodiny.

Klienti i vedení se tak obávali, že by zamýšlené změny znamenaly zánik ústavu. To ale vytrvale popíralo ministerstvo s tím, že protestováním Chrličtí zbytečně šíří poplach. Spor vyústil až v situaci, kdy byla dlouholetá a u klientů oblíbená ředitelka Danuše Křiváková odvolána bez udání důvodu.

I kvůli tomu by v ústavu uvítali, kdyby je převzal kraj. "Je to podle mě větší záruka toho, že ústav přežije," říká dnes již bývalá ředitelka Křiváková. Jako příklad uvádí ústav pro tělesně postižené v Habrovanech na Vyškovsku, který zřizuje kraj a kde plánované změny na základě protestů klientů odvolali.

Aby se tomu tak stalo i na kraji Brna, se prozatím Chrličtí snaží v nově založeném občanském sdružení Chrlický zámek nevidomým. Jeho členy jsou sami nevidomí klienti, ale i osobnosti z veřejného života. Například chrlická starostka Ivana Telecká.

Předsedkyní je potom odvolaná ředitelka Křiváková. "Sdružení jsme založili kvůli tomu, aby mohli klienti prosazovat své názory. Na ty doteď nikdo nebral ohled," zdůvodnila vznik Křiváková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz