Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O kulturní léto se v Brně postará Karel Roden, shakespearovské slavnosti i Hradišťan

  7:54aktualizováno  7:54
Divadelní, hudební a folklorní festivaly, taková je hlavní náplň letošního Brněnského kulturního léta. Mnoho otevřených scén uprostřed města bude fungovat až do září. Letošní novinku, kterou představuje nová scéna na nádvoří Domu pánů z Kunštátu, lze navštívit už dnes.

Ilustrační foto | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

"Jedná se o minifestival Léto hereckých osobností. Diváky čekají známé tváře," poznamenal za pořádající Brněnské kulturní centrum Jan Nováček.

Pod širým nebem se v inscenaci Vše o ženách představí populární herečky Anna Šišková, Jana Krausová a Jitka Schneiderová. Už ve čtvrtek na stejném místě zazáří ve slavné Moliérově komedii Zdravý nemocný herec Karel Roden.

. kultura a zábava na 23. červen 2008 - zde

Ve stejný den – tedy 26. června – začne na Špilberku měsíční cyklus folklorních večerů nazvaný F scéna. Na hlavním nádvoří brněnského hradu Špilberk se uskuteční ve 20:30 velké zahajovací představení, festival posléze pokračuje pravidelnými programy na nádvoří Staré radnice.

Hrát a tančit budou soubory z Česka a ze Slovenska, zlatým hřebem má být ukrajinské těleso Horytsvit, které bude na Staré radnici vystupovat prvních pět červencových večerů.

"Zatím však panuje nejistota, protože Ukrajinci ještě nedostali od naší ambasády víza," uvedl za organizátory F scény Čestmír Komárek. Folklorní večery začínají vždy o půl deváté večer a jsou přístupné zdarma. Na nádvoří radnice se vejde až 350 sedících diváků.

Kulturní půst nebude
"Prázdninové měsíce jsou v Brně kulturně chudší než zbytek roku, také proto je tady Brněnské kulturní léto," poznamenal Nováček. Divadelní prázdniny zkrátí nejen Léto hereckých osobností, ale především Brněnské shakespearovské slavnosti. Na Špilberk mohou zájemci letos o prázdninách vyrazit na představení Bouře, Kupec benátský, Sen noci svatojánské a Komedie omylů.

Posledně dva jmenované tituly budou také letošními novinkami. "O tato představení je velký zájem a lístky jsou už z poloviny pryč," řekl Jan Nováček.

Srpen ve městě oživí také sedmnáctý ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno a tradiční přehlídka pouličního divadla Na prknech, dlažbě i trávě.

Redl i Ulrychovi
Brněnské kulturní centrum dále naplánovalo desítky jednorázových koncertů na Špilberku a Staré radnici. Vystoupí například Vlasta Redl, sourozenci Ulrychovi a Fleret s Jarmilou Šulákovou.

Očekávanou akcí jistě bude také vystoupení taneční skupiny Hradišťan, které se uskuteční 1. července na nádvoří Špilberku.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Najdete na iDNES.cz