Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O kulturní léto se v Brně postará Karel Roden, shakespearovské slavnosti i Hradišťan

  7:54aktualizováno  7:54
Divadelní, hudební a folklorní festivaly, taková je hlavní náplň letošního Brněnského kulturního léta. Mnoho otevřených scén uprostřed města bude fungovat až do září. Letošní novinku, kterou představuje nová scéna na nádvoří Domu pánů z Kunštátu, lze navštívit už dnes.

Ilustrační foto | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

"Jedná se o minifestival Léto hereckých osobností. Diváky čekají známé tváře," poznamenal za pořádající Brněnské kulturní centrum Jan Nováček.

Pod širým nebem se v inscenaci Vše o ženách představí populární herečky Anna Šišková, Jana Krausová a Jitka Schneiderová. Už ve čtvrtek na stejném místě zazáří ve slavné Moliérově komedii Zdravý nemocný herec Karel Roden.

. kultura a zábava na 23. červen 2008 - zde

Ve stejný den – tedy 26. června – začne na Špilberku měsíční cyklus folklorních večerů nazvaný F scéna. Na hlavním nádvoří brněnského hradu Špilberk se uskuteční ve 20:30 velké zahajovací představení, festival posléze pokračuje pravidelnými programy na nádvoří Staré radnice.

Hrát a tančit budou soubory z Česka a ze Slovenska, zlatým hřebem má být ukrajinské těleso Horytsvit, které bude na Staré radnici vystupovat prvních pět červencových večerů.

"Zatím však panuje nejistota, protože Ukrajinci ještě nedostali od naší ambasády víza," uvedl za organizátory F scény Čestmír Komárek. Folklorní večery začínají vždy o půl deváté večer a jsou přístupné zdarma. Na nádvoří radnice se vejde až 350 sedících diváků.

Kulturní půst nebude
"Prázdninové měsíce jsou v Brně kulturně chudší než zbytek roku, také proto je tady Brněnské kulturní léto," poznamenal Nováček. Divadelní prázdniny zkrátí nejen Léto hereckých osobností, ale především Brněnské shakespearovské slavnosti. Na Špilberk mohou zájemci letos o prázdninách vyrazit na představení Bouře, Kupec benátský, Sen noci svatojánské a Komedie omylů.

Posledně dva jmenované tituly budou také letošními novinkami. "O tato představení je velký zájem a lístky jsou už z poloviny pryč," řekl Jan Nováček.

Srpen ve městě oživí také sedmnáctý ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno a tradiční přehlídka pouličního divadla Na prknech, dlažbě i trávě.

Redl i Ulrychovi
Brněnské kulturní centrum dále naplánovalo desítky jednorázových koncertů na Špilberku a Staré radnici. Vystoupí například Vlasta Redl, sourozenci Ulrychovi a Fleret s Jarmilou Šulákovou.

Očekávanou akcí jistě bude také vystoupení taneční skupiny Hradišťan, které se uskuteční 1. července na nádvoří Špilberku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz