O muslimech náš program nemluví, brání se ODS kritice brněnské komunity

  14:58aktualizováno  16:03
Brněnští muslimové kritizovali dlouhodobý program ODS. Nelíbil se jim hlavně způsob, jakým prý dokument pojednává o českých vyznavačích islámu. Podle občanských demokratů však muslimové reagovali na překroucený článek. "Program se okrajově zabývá imigranty, o muslimech tam není ani slovo," tvrdí.

Muslimové v Brně. Ilustrační foto z protestu proti útoku Izraele v Gaze | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kritický komentář za muslimskou komunitu předala organizace Libertas Independent Agency (LIA) straně přímo na sobotní ideové konferenci konferenci. (více o ní si přečtěte zde)

"Nejvíce nám vadí, že se v tomto dokumentu hovoří o muslimech jako o přistěhovalcích a to je nesmysl. Mnozí z nich už žijí v Česku třetí generaci. Jsme občany České republiky, mnozí z nás jsou etnickými Čechy, Moravany, Slezany a pouze přijali islám za svou víru. A když už tedy ODS chystá takovou vizi a v ní argumenty o muslimech, myslím, že je slušnost přinejmenším kontaktovat tu menšinu," uvedl pro MF DNES Lukáš Lhoťan z LIA.

Tiskové oddělení strany požádali o vyjádření občanských demokratů. "Zatím se nikdo neozval," dodal Lhoťan.

Předseda ODS Mirek Topolánek se však proti kritice ohradil. "Až si Vizi 2020 přečtete, tak zjistíte, že tam není ani slovo o muslimech," reagoval.

Bylo to překroucené, míní Filipiová

Na dopis od iniciativy se chystá písemně odpovědět i Daniela Filipiová, která měla téma "Tolerance" na starost. Podle ní reagovali brněnští muslimové na článek, který vyšel v Hospodářských novinách a který byl silně překroucený.

Daniela Filipiová

"Tam vznikl ten problém. V Karlových Varech jsme se bavili obecně, já měla na starost pro Vizi 2020 téma tolerance. Paní redaktorka mi pak volala a ptala se, jak si to představujeme. Říkala jsem, že nechceme žádné nové zákony, budeme jen chtít, aby imigranti, kteří chtějí získat občanství, respektovali zákony, které tady jsou. A v Listině práv a svobod je psáno, že nikdo nemůže být diskriminován. Takže třeba ponižování ženy není v souladu s naším právním řádem," vysvětlila Filipiová.

S ní a vedením ODS si chce dopisovat také předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan Alrawi. Podle něj totiž bývalá ministryně zdravotnictví řekla, že "u cizinců s muslimským vyznáním bychom například netolerovali, aby ženy chodily na ulici několik metrů za mužem."

"To pak budeme svědky toho, jak policie zastaví dva na ulici a změří vzdálenost mezi nimi?" ptá se Alrawi. Podle Filipiové to ale tak myšleno nebylo.

"Toto navíc islám ani nepředepisuje, je to podobný zvyk, jako že muž vchází první do restaurace. Nedává to dobrý signál do naší komunity, která je jednou z nejlépe integrovaných v Evropě. Neměli by vycházet z toho, jak to vypadá někde v Francii, ale jaká je situace tady," dodává Alrawi.

ODS: Je to nedorozumění

Mluvčí Občanské demokratické strany Martin Kupka má za to, že se jedná o velké nepochopení.

"Naše dlouhodobá strategie neobsahuje nic, co by mělo vyvolávat nějaké negativní rekce. O politice přistěhovalectví pojednává okrajově a říká, že přistěhovalci musí počítat s převzetím pravidel a kultury většiny," vysvětluje.

"Ta věta se zcela určitě netýkala muslimské menšiny. ODS je ten poslední, kdo by chtěl negativně proti menšinám působit," dodal.

Šátky nevadí, ponižování ano

Od imigrantů ODS chce, aby respektovali zákony a zvládali jazyk. "Je logické, že když tu někoho přijmeme, budeme požadovat, aby respektoval naše zákony. Jsem taky přesvědčená o tom, že žadatel o občanství by měl znát právní minimum, trochu historie země, také dobře češtinu," míní Filipiová.

Zákony navíc musí být podle Filipiové pro přistěhovalce nadřazené jejich zvyklostem, pokud jsou v rozporu. "V případě, že by se žena vzbouřila proti pravidlům menšiny, pak by měla mít právo hájit se podle českých zákonů. Nikdo jí v tom nesmí bránit," řekla Filipiová.

Mešita nám vůbec nevadí

"Pro mě je nepředstavitelné ponižování ženy. Jestli chce muslimka nosit šátek, ať ho nosí, židům také nezakazujeme jarmulky. Nikoho nepřesvědčujeme, aby se vzdal svého náboženství. Kdyby nám tu chodily ženy zahalené v černých hábitech, svým způsobem bych s tím měla problém, ale pokud by to ostatní členy společnosti neomezovalo, tak bych to respektovala," dodala.

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

Nevadí jí ani plánovaná mešita, která v Brně vzbudila bouřlivé reakce. "Já s tím nemám problém. Křesťané tu mají své kostely, židé tu mají synagogy, no tak tady bude mešita," řekla Filipiová.

Z kapitol Tolerantní společnost a multikulturalismus (Vize 2020)

Tolerance pro nás znamená uznání odlišností i rozdílného životního stylu, zároveň však odmítáme její absolutizaci a zavírání očí před povinnostmi, které každému ukládá zákon. Tolerance pro nás zároveň není vůlí k pozitivní diskriminaci, vynucování si zvláštních výhod na úkor ostatních či ostrakizaci menšinám "nekonformních" názorů, stejně jako benevolencí k porušování svobod druhých. Zákon platí pro každého stejně.

Podporujeme příchod slušných imigrantů, kteří hledají v České republice obživu a zároveň ctí zdejší zákony. Nepřijímáme takové, kteří hodlají porušovat naše zákony a zvyklosti.

Tolerance má své hranice únosnosti. Ne každou myšlenku, každý čin nebo každé chování je možno tolerovat.

Multikulturalismus považujeme za mrtvý koncept. Imigranti se musí integrovat a respektovat demokratické a kulturní hodnoty evropské společnosti.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Další z rubriky

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Najdete na iDNES.cz