O muslimech náš program nemluví, brání se ODS kritice brněnské komunity

  14:58aktualizováno  16:03
Brněnští muslimové kritizovali dlouhodobý program ODS. Nelíbil se jim hlavně způsob, jakým prý dokument pojednává o českých vyznavačích islámu. Podle občanských demokratů však muslimové reagovali na překroucený článek. "Program se okrajově zabývá imigranty, o muslimech tam není ani slovo," tvrdí.

Muslimové v Brně. Ilustrační foto z protestu proti útoku Izraele v Gaze | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kritický komentář za muslimskou komunitu předala organizace Libertas Independent Agency (LIA) straně přímo na sobotní ideové konferenci konferenci. (více o ní si přečtěte zde)

"Nejvíce nám vadí, že se v tomto dokumentu hovoří o muslimech jako o přistěhovalcích a to je nesmysl. Mnozí z nich už žijí v Česku třetí generaci. Jsme občany České republiky, mnozí z nás jsou etnickými Čechy, Moravany, Slezany a pouze přijali islám za svou víru. A když už tedy ODS chystá takovou vizi a v ní argumenty o muslimech, myslím, že je slušnost přinejmenším kontaktovat tu menšinu," uvedl pro MF DNES Lukáš Lhoťan z LIA.

Tiskové oddělení strany požádali o vyjádření občanských demokratů. "Zatím se nikdo neozval," dodal Lhoťan.

Předseda ODS Mirek Topolánek se však proti kritice ohradil. "Až si Vizi 2020 přečtete, tak zjistíte, že tam není ani slovo o muslimech," reagoval.

Bylo to překroucené, míní Filipiová

Na dopis od iniciativy se chystá písemně odpovědět i Daniela Filipiová, která měla téma "Tolerance" na starost. Podle ní reagovali brněnští muslimové na článek, který vyšel v Hospodářských novinách a který byl silně překroucený.

Daniela Filipiová

"Tam vznikl ten problém. V Karlových Varech jsme se bavili obecně, já měla na starost pro Vizi 2020 téma tolerance. Paní redaktorka mi pak volala a ptala se, jak si to představujeme. Říkala jsem, že nechceme žádné nové zákony, budeme jen chtít, aby imigranti, kteří chtějí získat občanství, respektovali zákony, které tady jsou. A v Listině práv a svobod je psáno, že nikdo nemůže být diskriminován. Takže třeba ponižování ženy není v souladu s naším právním řádem," vysvětlila Filipiová.

S ní a vedením ODS si chce dopisovat také předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan Alrawi. Podle něj totiž bývalá ministryně zdravotnictví řekla, že "u cizinců s muslimským vyznáním bychom například netolerovali, aby ženy chodily na ulici několik metrů za mužem."

"To pak budeme svědky toho, jak policie zastaví dva na ulici a změří vzdálenost mezi nimi?" ptá se Alrawi. Podle Filipiové to ale tak myšleno nebylo.

"Toto navíc islám ani nepředepisuje, je to podobný zvyk, jako že muž vchází první do restaurace. Nedává to dobrý signál do naší komunity, která je jednou z nejlépe integrovaných v Evropě. Neměli by vycházet z toho, jak to vypadá někde v Francii, ale jaká je situace tady," dodává Alrawi.

ODS: Je to nedorozumění

Mluvčí Občanské demokratické strany Martin Kupka má za to, že se jedná o velké nepochopení.

"Naše dlouhodobá strategie neobsahuje nic, co by mělo vyvolávat nějaké negativní rekce. O politice přistěhovalectví pojednává okrajově a říká, že přistěhovalci musí počítat s převzetím pravidel a kultury většiny," vysvětluje.

"Ta věta se zcela určitě netýkala muslimské menšiny. ODS je ten poslední, kdo by chtěl negativně proti menšinám působit," dodal.

Šátky nevadí, ponižování ano

Od imigrantů ODS chce, aby respektovali zákony a zvládali jazyk. "Je logické, že když tu někoho přijmeme, budeme požadovat, aby respektoval naše zákony. Jsem taky přesvědčená o tom, že žadatel o občanství by měl znát právní minimum, trochu historie země, také dobře češtinu," míní Filipiová.

Zákony navíc musí být podle Filipiové pro přistěhovalce nadřazené jejich zvyklostem, pokud jsou v rozporu. "V případě, že by se žena vzbouřila proti pravidlům menšiny, pak by měla mít právo hájit se podle českých zákonů. Nikdo jí v tom nesmí bránit," řekla Filipiová.

Mešita nám vůbec nevadí

"Pro mě je nepředstavitelné ponižování ženy. Jestli chce muslimka nosit šátek, ať ho nosí, židům také nezakazujeme jarmulky. Nikoho nepřesvědčujeme, aby se vzdal svého náboženství. Kdyby nám tu chodily ženy zahalené v černých hábitech, svým způsobem bych s tím měla problém, ale pokud by to ostatní členy společnosti neomezovalo, tak bych to respektovala," dodala.

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

Nevadí jí ani plánovaná mešita, která v Brně vzbudila bouřlivé reakce. "Já s tím nemám problém. Křesťané tu mají své kostely, židé tu mají synagogy, no tak tady bude mešita," řekla Filipiová.

Z kapitol Tolerantní společnost a multikulturalismus (Vize 2020)

Tolerance pro nás znamená uznání odlišností i rozdílného životního stylu, zároveň však odmítáme její absolutizaci a zavírání očí před povinnostmi, které každému ukládá zákon. Tolerance pro nás zároveň není vůlí k pozitivní diskriminaci, vynucování si zvláštních výhod na úkor ostatních či ostrakizaci menšinám "nekonformních" názorů, stejně jako benevolencí k porušování svobod druhých. Zákon platí pro každého stejně.

Podporujeme příchod slušných imigrantů, kteří hledají v České republice obživu a zároveň ctí zdejší zákony. Nepřijímáme takové, kteří hodlají porušovat naše zákony a zvyklosti.

Tolerance má své hranice únosnosti. Ne každou myšlenku, každý čin nebo každé chování je možno tolerovat.

Multikulturalismus považujeme za mrtvý koncept. Imigranti se musí integrovat a respektovat demokratické a kulturní hodnoty evropské společnosti.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

VIDEO: Mladíci si kopali s ozdobami z brněnského vánočního stromu

Cizinci si kopali s ozdobami z vánočního stromu

Svou fotbalovou vášeň chtěli nad ránem ukojit tři mladí Španělé, kteří se pohybovali na brněnském náměstí Svobody. Jako...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Najdete na iDNES.cz