Umělci a brněnští členové ODS podpořili obviněnou Dagmar Hrubou

Umělci a brněnští členové ODS podpořili obviněnou Dagmar Hrubou | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

O návratu do funkce starostky po kauze Wilson neuvažuji, říká Dagmar Hrubá

  • 3
V čele radnice Brna-středu nevydržela Dagmar Hrubá ani celé jedno volební období. Z funkce starostky odstoupila loni v červnu kvůli obvinění v takzvané kauze Wilson. V úterý ji brněnský městský soud zprostil obžaloby. Hrubá podle něj pouze podepsala smlouvy, neměla ale v úmyslu zákon porušit.

Bývalá starostka si oddechla. "Doufala jsem, že to skončí takhle. Beru to jako opožděnou mikulášskou nadílku a předčasný, ten úplně největší dárek na Vánoce," uvedla Dagmar Hrubá bezprostředně po verdiktu soudu. - o verdiktu soudu čtěte více zde

Čekala jste, že soud dopadne takhle?
Musím říci, že jsem v to celou dobu doufala. Šla jsem do toho s tím, že jsem se ničím, co bylo v žalobě uvedeno, neprovinila.

Byl nějaký okamžik, kdy jste se obávala, že by vše mohlo skončit odsuzujícím rozsudkem?
Ne, nebyl. Asi je to tím, že věřím ve spravedlnost. Doufala jsem a nevěřila, že to skončí jinak.

Jak si tedy vysvětlujete, že vyšetřování skončilo obžalobou a soudem?
Myslím, že je to souhrn řady okolností. Že to u soudu trvalo takovou dobu, bylo podle mého názoru dáno tím, že se předseda senátu snažil vyvrátit všechna tvrzení obžaloby a bral to velmi důkladně.

Má podle vás tato kauza politické zákulisí?
Dalo by se říci, že nádech zpolitizování celé záležitosti tam byl. Ten pocit měla i řada dalších lidí, nejen z mého politické spektra, i nestraníci. Ale samozřejmě pro to nemám v rukou konkrétní důkazy.

Jednání před soudem trvalo skoro rok. To asi nebylo moc příjemné.
To je pravda. Vše začalo už v lednu. Pro mě to byla úplně nová zkušenost, nikdy jsem se k soudnímu projednávání nedostala. I když myslím, že jsem jí mohla být ušetřena a nebylo to podle mého názoru nutné. Dalo mi to hodně. Třeba v tom, že jsem poznala řadu zajímavých lidí.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy.

Nemrzí vás teď, že jste se vzdala funkce starostky?
Odešla jsem sama, aby nikdo neřekl, že svou funkci zneužívám. Pro mě je to ale teď už jiná kapitola. Můj nástupce se osvědčil, věkově jsem stejně na tom byla tak, že bych dříve či později bývala odešla. I když je pravda, že jsem chtěla odejít trošičku jinak.

Takže o návratu do funkce starostky už neuvažujete?
Ne. Jsem řadový člen zastupitelstva, mám svou práci v komisích i prostor na moje hobby, což je oddávat snoubence. To mě baví.

Žádné politické ambice tedy opravdu nemáte?
Nejbližší budoucnost je limitovaná volbami, že bych byla znovu starostkou, to si nedovedu představit. Ráda ale budu dělat podporu komukoliv, kdo tam bude.

Jak se díváte na to, že pozemek na Kraví Hoře stále stojí ladem?
V Masarykově čtvrti bydlím od malička, na ulici mě potkávají i neznámí lidé a popisují mi, jak je mrzí, že tam ten dům nestojí a že už podepsali i petici. Je to škoda.

Nebojíte se, že se státní zástupce odvolá a kauza se dál potáhne?
Proti tomu nemůžu vůbec nic udělat. Po dnešním výroku ale nemám strach, věřím ve spravedlnost.

Kauza Wilson

V roce 2003 ministerstvo vnitra bezúplatně převedlo Brnu pozemky bývalých kasáren na Kraví Hoře pod podmínkou, že je město 10 let nevyužije ke komerčním účelům.
V srpnu 2006 ale městská část Brno-střed podepsala smlouvu s firmou Wilson Properity, která zde měla postavit víceúčelový dům. Smlouvu stvrdila Dagmar Hrubá coby starostka.
Ministerstvo pak městu vyměřilo pokutu 10 milionů korun. Brno ji zaplatilo, i přes to, že i podle úředníků z ministerstva šlo vše řešit i jinak.
V červnu 2008 Hrubá kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele odstoupila z funkce. V lednu 2009 se případ dostal k soudu. Hrubé hrozil trest 3 až 10 let vězení.