Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O osudu propuštěných vězňů rozhoduje často prvních 48 hodin

  6:00aktualizováno  6:00
Pro "společensky nepřizpůsobivé" lidi má sociální odbor brněnského magistrátu letos k dispozici 364 lůžek a v pobytových centrech navíc 130 míst k sezení. Zájemci si na Křenové mají možnost vyprat prádlo a v rámci pracovní terapie si jej mohou i vyžehlit. Na Rumišti mají zase k dispozici sprchy a čisté prádlo.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Až třetinu klientely sociálních kurátorů letos tvoří lidé, kteří se vrátili z vězení. O tom, zda se na svobodě uchytí, rozhoduje podle šéfa kurátorů Martina Petříka už prvních osmačtyřicet hodin.

"Ti lidé zažívají mnohdy osobní debakl, často přijdou o rodinu, zaměstnání i bydlení. Dostanou se do spirály, kdy přijdou téměř o všechno a my se ten náraz snažíme různými způsoby ztlumit," popisuje kurátor Petřík.

Na Křenové nabízí magistrát těmto lidem bezplatné sociálně právní poradenství, rychlou tisícovku na první nejnutnější potřeby a podle možností i bydlení.

Život označený cejchem

Jedním z tisícovky klientů, které mají v evidenci sociální kurátoři brněnského magistrátu jako letošní navrátilce z vězení je i Zdeněk František Klečka. Má za sebou 49 let pestrého života, které neplánovaně "vyšperkoval" šesti měsíci za mřížemi. A jak říká, od té chvíle má cejch.

"V mé situaci i vzdor těm nejlepším úmyslům začít znova a jinak nemáte velkou šanci. Po návratu z lochu dnes otevřu každej zámek, odjedu s každým autem - tyhle věci se tam zaručeně naučíte. K řádnému životu na svobodě je vám to ale houby platné," začíná s vyprávěním chlapík sympatického vzezření.

Po revoluci začal podnikat. "Nějak to ale nedopadlo. Ve zběsilém víru života jsem se stačil rozvést, mám dospělého syna. Problém ale začal s bývalou přítelkyní a mladším synem. Ten má sedm let a ještě jsem ho neviděl. Nějak jsem se zadrhl s placením alimentů, jsem s prominutím bordelář - a najednou jsem se vezl, ani nevím jak," pokračuje v líčení.

Nejprve dostal podmínku, šest měsíců s odkladem na tři roky. Platební rituál ovšem nezvládl další tři měsíce po sobě, a tak dostal za neplacení výživného půl roku takříkajíc natvrdo.

Měl fůru času rozmyslet si, jak nasměrovat další život. Teď je zaskočen velikostí handicapu, kterým je záznam v trestním rejstříku. "Když některá firma zjistí, že jste byl trestaný, máte utrum. A je jedno, jestli jste seděl za vraždu, nebo kvůli alimentům. Prostě hotovo."

Jedna z jeho prvních cest vedla na Křenovou ke kurátorům. Do hodiny tam dostal tisícovku do začátků. "Jsou na vás milí, poradí, ale pak začne kolotoč s hledáním práce. Už se ani nedivím, že se tolik lidí do lochu vrací. Tam máte všechno, jídlo, bydlení. Zato venku bojujete o přežití," zachmuřeně medituje Zdeněk František Klečka.

Od začátku října, kdy je venku, se nikde neuchytil natrvalo. "Už mě to nebaví. Zvažuju, jestli se vyplatí mít s tímhle státem ještě něco společného. Táhne mi sice na padesát, ale možná za štěstím vyrazím do ciziny," uvažuje trpce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz