Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O osudu propuštěných vězňů rozhoduje často prvních 48 hodin

  6:00aktualizováno  6:00
Pro "společensky nepřizpůsobivé" lidi má sociální odbor brněnského magistrátu letos k dispozici 364 lůžek a v pobytových centrech navíc 130 míst k sezení. Zájemci si na Křenové mají možnost vyprat prádlo a v rámci pracovní terapie si jej mohou i vyžehlit. Na Rumišti mají zase k dispozici sprchy a čisté prádlo.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Až třetinu klientely sociálních kurátorů letos tvoří lidé, kteří se vrátili z vězení. O tom, zda se na svobodě uchytí, rozhoduje podle šéfa kurátorů Martina Petříka už prvních osmačtyřicet hodin.

"Ti lidé zažívají mnohdy osobní debakl, často přijdou o rodinu, zaměstnání i bydlení. Dostanou se do spirály, kdy přijdou téměř o všechno a my se ten náraz snažíme různými způsoby ztlumit," popisuje kurátor Petřík.

Na Křenové nabízí magistrát těmto lidem bezplatné sociálně právní poradenství, rychlou tisícovku na první nejnutnější potřeby a podle možností i bydlení.

Život označený cejchem

Jedním z tisícovky klientů, které mají v evidenci sociální kurátoři brněnského magistrátu jako letošní navrátilce z vězení je i Zdeněk František Klečka. Má za sebou 49 let pestrého života, které neplánovaně "vyšperkoval" šesti měsíci za mřížemi. A jak říká, od té chvíle má cejch.

"V mé situaci i vzdor těm nejlepším úmyslům začít znova a jinak nemáte velkou šanci. Po návratu z lochu dnes otevřu každej zámek, odjedu s každým autem - tyhle věci se tam zaručeně naučíte. K řádnému životu na svobodě je vám to ale houby platné," začíná s vyprávěním chlapík sympatického vzezření.

Po revoluci začal podnikat. "Nějak to ale nedopadlo. Ve zběsilém víru života jsem se stačil rozvést, mám dospělého syna. Problém ale začal s bývalou přítelkyní a mladším synem. Ten má sedm let a ještě jsem ho neviděl. Nějak jsem se zadrhl s placením alimentů, jsem s prominutím bordelář - a najednou jsem se vezl, ani nevím jak," pokračuje v líčení.

Nejprve dostal podmínku, šest měsíců s odkladem na tři roky. Platební rituál ovšem nezvládl další tři měsíce po sobě, a tak dostal za neplacení výživného půl roku takříkajíc natvrdo.

Měl fůru času rozmyslet si, jak nasměrovat další život. Teď je zaskočen velikostí handicapu, kterým je záznam v trestním rejstříku. "Když některá firma zjistí, že jste byl trestaný, máte utrum. A je jedno, jestli jste seděl za vraždu, nebo kvůli alimentům. Prostě hotovo."

Jedna z jeho prvních cest vedla na Křenovou ke kurátorům. Do hodiny tam dostal tisícovku do začátků. "Jsou na vás milí, poradí, ale pak začne kolotoč s hledáním práce. Už se ani nedivím, že se tolik lidí do lochu vrací. Tam máte všechno, jídlo, bydlení. Zato venku bojujete o přežití," zachmuřeně medituje Zdeněk František Klečka.

Od začátku října, kdy je venku, se nikde neuchytil natrvalo. "Už mě to nebaví. Zvažuju, jestli se vyplatí mít s tímhle státem ještě něco společného. Táhne mi sice na padesát, ale možná za štěstím vyrazím do ciziny," uvažuje trpce.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Najdete na iDNES.cz