Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O osudu propuštěných vězňů rozhoduje často prvních 48 hodin

  • 0
Pro "společensky nepřizpůsobivé" lidi má sociální odbor brněnského magistrátu letos k dispozici 364 lůžek a v pobytových centrech navíc 130 míst k sezení. Zájemci si na Křenové mají možnost vyprat prádlo a v rámci pracovní terapie si jej mohou i vyžehlit. Na Rumišti mají zase k dispozici sprchy a čisté prádlo.

Až třetinu klientely sociálních kurátorů letos tvoří lidé, kteří se vrátili z vězení. O tom, zda se na svobodě uchytí, rozhoduje podle šéfa kurátorů Martina Petříka už prvních osmačtyřicet hodin.

"Ti lidé zažívají mnohdy osobní debakl, často přijdou o rodinu, zaměstnání i bydlení. Dostanou se do spirály, kdy přijdou téměř o všechno a my se ten náraz snažíme různými způsoby ztlumit," popisuje kurátor Petřík.

Na Křenové nabízí magistrát těmto lidem bezplatné sociálně právní poradenství, rychlou tisícovku na první nejnutnější potřeby a podle možností i bydlení.

Život označený cejchem

Jedním z tisícovky klientů, které mají v evidenci sociální kurátoři brněnského magistrátu jako letošní navrátilce z vězení je i Zdeněk František Klečka. Má za sebou 49 let pestrého života, které neplánovaně "vyšperkoval" šesti měsíci za mřížemi. A jak říká, od té chvíle má cejch.

"V mé situaci i vzdor těm nejlepším úmyslům začít znova a jinak nemáte velkou šanci. Po návratu z lochu dnes otevřu každej zámek, odjedu s každým autem - tyhle věci se tam zaručeně naučíte. K řádnému životu na svobodě je vám to ale houby platné," začíná s vyprávěním chlapík sympatického vzezření.

Po revoluci začal podnikat. "Nějak to ale nedopadlo. Ve zběsilém víru života jsem se stačil rozvést, mám dospělého syna. Problém ale začal s bývalou přítelkyní a mladším synem. Ten má sedm let a ještě jsem ho neviděl. Nějak jsem se zadrhl s placením alimentů, jsem s prominutím bordelář - a najednou jsem se vezl, ani nevím jak," pokračuje v líčení.

Nejprve dostal podmínku, šest měsíců s odkladem na tři roky. Platební rituál ovšem nezvládl další tři měsíce po sobě, a tak dostal za neplacení výživného půl roku takříkajíc natvrdo.

Měl fůru času rozmyslet si, jak nasměrovat další život. Teď je zaskočen velikostí handicapu, kterým je záznam v trestním rejstříku. "Když některá firma zjistí, že jste byl trestaný, máte utrum. A je jedno, jestli jste seděl za vraždu, nebo kvůli alimentům. Prostě hotovo."

Jedna z jeho prvních cest vedla na Křenovou ke kurátorům. Do hodiny tam dostal tisícovku do začátků. "Jsou na vás milí, poradí, ale pak začne kolotoč s hledáním práce. Už se ani nedivím, že se tolik lidí do lochu vrací. Tam máte všechno, jídlo, bydlení. Zato venku bojujete o přežití," zachmuřeně medituje Zdeněk František Klečka.

Od začátku října, kdy je venku, se nikde neuchytil natrvalo. "Už mě to nebaví. Zvažuju, jestli se vyplatí mít s tímhle státem ještě něco společného. Táhne mi sice na padesát, ale možná za štěstím vyrazím do ciziny," uvažuje trpce.