Obyčejná láska může být nebezpečná, říká autorka knihy o Monyové

  7:45aktualizováno  7:45
Rodina zavražděné brněnské spisovatelky Simony Monyové už brzy vydá knihu vzpomínek na zesnulou matku tří dětí, která s otcem posledního syna zřejmě zažila roky domácí tyranie. Boris Ingr už byl z její smrti obviněn a čeká na verdikt Krajského soudu v Brně.

Brněnská novinářka Jiřina Veselá pracuje na knize o životě a díle zavražděné spisovatlky Simony Monyové. (Ilustrační snímek) | foto: Eliška Kolínková, MF DNES

Necelé tři měsíce po vraždě čtyřiačtyřicetileté autorky ženských románů loni v srpnu vyšly dva "zlatokopecké" životopisy o jejím životě a smrti. Tragický osud spisovatelky Simony Monyové sestavila z webových údajů historička umění a výtvarnice Michaela Košťálová.

A dále stejně pokleslý spisek sepsal údajný přítel Monyové, bulvární novinář Richard Sacher. Nazval jej Simona Monyová, Život a smrt.

Na knize podle vzpomínek a archivních materiálů rodiny Monyové teď už měsíce pracuje brněnská novinářka Jiřina Veselá. "Knížka bude doplněná fotkami z rodinného archivu i archivu známých a přátel. Předpokládám, že ji vydá rodina prostřednictvím Simonina nakladatelství," řekla Veselá.

Autorka nové knihy nechce v textu spekulovat o tragédii. "Simoninu smrt kniha samozřejmě reflektuje, ale ne tak, že bych spřádala spekulace o tom, co se vlastně mezi Borisem a Simonou stalo. Poslední chvíle strávili sami, Boris Ingr dosud mlčel a Simona už nepromluví, takže podrobnosti vraždy se nedozví nikdy nikdo," naznačila novinářka.

Simona Monyová

Bez posledního dne Simonina života se však kniha neobejde. "Jedná se o chvíle před vraždou - kdo a proč vlastně v domě byl, co se tam odehrávalo, co našli policisté a záchranáři... Jádro knížky pak tvoří jakási rekapitulace jejího celého života a logicky i toho, jak asi vypadalo její manželství s Borisem," naznačila Veselá.

Velký prostor dostanou nejbližší zesnulé spisovatelky. "Tato knížka je knížkou vzpomínek jejích nejbližších - synů, bratra, švagrové, prvního manžela, maminky - a přátel. Strávili jsme spolu desítky hodin, všichni byli opravdu velmi vstřícní a myslím, že i upřímní," popsala autorka.

Podle Veselé nikdo se zúčastněných do textu nemluvil, všichni však dostali text k autorizaci. "Zpočátku jsem měla obavy, aby z toho Simona Monyová nevyšla jako světice, ale přestože o ní všichni mluvili hezky, nikdo taky nic netajil a přiznávali třeba i její "horší" stránky nebo povahové rysy," vysvětlila.

Autorka nové knihy o Simoně Monyové řešila i otázku, proč si nechala tak dlouho od svého muže ubližovat. "Rozumím tomu, že odejít od muže a rozvést se pro ni jednoduché nebylo a že s tím dlouho bojovala, i když jí ubližoval. A o tom se mi v noci zdá, jak nebezpečná může být obyčejná láska a důvěra, s níž se druhému vydáte všanc. A že pokud člověk nechce sám, nemůže mu skutečně nikdo pomoci, i kdyby se snažil sebevíc," uvedla Veselá.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Místo grafitti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz