Na týrání sedmiletého chlapce z Brna se zřejmě mohlo přijít dříve, policie se případem zabývala již v roce 2008

Na týrání sedmiletého chlapce z Brna se zřejmě mohlo přijít dříve, policie se případem zabývala již v roce 2008 | foto: Policie ČR

O týrání školáka úřady věděly od roku 2008, rodina měla být pod dozorem

  • 39
Týraní sedmiletého chlapce z Brna, kterého rodiče trápili hladem, bili a nutili běhat po připínáčkách, nemuselo zřejmě trvat tak dlouho. Týrání podle Práva hlásili sousedé už před dvěma roky. Sociálka však nereagovala a na vše se přišlo až po změně bydliště.

Chlapec je od loňského dubna, kdy se případem začala policie zabývat, v dětském domově. Rodině byl odebrán 14 dní poté, co jeho spis dostaly sociální pracovnice v Brně-Židenicích.

"V dubnu loňského roku u nás chlapec nastoupil do základní školy. Asi po týdnu, co do ní chodil, nás kontaktovala ředitelka," popsal vedoucí odboru sociálních věcí v Židenicích Milan Trávníček.

Podle něj začala sociální pracovnice rodinu prověřovat. "Během dalšího týdne byl rodině chlapec odebrán," dodal Trávníček.

Úřady měly na rodinu více dohlédnout

I přes práci židenických úředníků však mohlo chlapcovo utrpení skončit už dřív. Podezřením na týrání se totiž policie začala zabývat už dva roky před tím, ještě v době, kdy rodina bydlela na Brně-středu.

"Oznámení jsme prošetřovali už v roce 2008, nakonec to bylo odloženo. Státním zastupitelstvím byl určen kolizní opatrovník, orgán sociálně-právní ochrany dítěte, kterého jsem o vyšetřování informovali," potvrdil iDNES.cz policejní mluvčí Petr Nečesánek.

"Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," řekla Právu žena, která žila v sousedství.

Pochybení sociálních pracovníků nevylučuje ani Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí. Dva starší chlapce ve věku 10 a 11 let už totiž úřady rodině odebraly dříve. "Je divné, že rodiče, kteří mají starší děti v ústavní péči, nejsou pod drobnohledem," kritizuje.

Podle mluvčího Brna-středu Romana Buriána vykonávala radnice městské části sociálně-právní ochranu až do dubna 2010. "Dotyčná úřednice u nás už nepracuje. Na svoji žádost podala výpověď, která je platná od 1. února," dodal Burián. 

Rodičům hrozí 8 let za mřížemi

Minulé pondělí se týráním začal zabývat brněnský městský soud. Oba rodiče jsou obžalováni z týrání svěřené osoby, za což jim hrozí až osm let vězení. Svou vinu popírají, další jednání je naplánováno na 28. února.

Zda-li bude za úřední postup stíhána i bývalá úřednice městské části Brno-střed, se zatím neví. "Státní zastupitelství se zabývá případným vyvozením poznatků, které by vedly ke stíhání úřednice sociálního odboru," konstatoval mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

,