Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O Úrazovce poslanci rozhodnou až v květnu

  16:38aktualizováno  16:38
Jestli parlamentní zdravotnický výbor doporučí, nebo odmítne návrh zákona o převodu Úrazové nemocnice na město Brno, bude jasné až v květnu. Toto téma totiž odložil. Poslanci chtějí počkat, až bude hotová připravovaná koncepce zdravotní péče v Jihomoravském kraji.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Ta má být hotová do konce dubna a připravuje ji kraj ve spolupráci s městem. "Debata o Úrazové nemocnici byla bouřlivá, ale dohodli jsme se na odložení," potvrdil předseda výboru a stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Na jednání výboru se totiž dostavili i poslanci za ODS a prosazovali úplné zamítnutí návrhu. "Ale to neprošlo," řekl Rath.

Zástupce Brna
Jednání se zúčastnil také zástupce města Brna, radní a ředitel městské Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský.

"Vysvětloval jsem, že převod požadujeme proto, aby se nemocnice zachránila. Není totiž jistota, že traumatým nebude rozpuštěn a jeho zázemí zničeno," popsal návštěvu Rychnovský.

Seznámil také výbor se svým plánem: postavit pro Úrazovou nemocnici úplně novou budovu "na zelené louce". A kritizoval přípravu rekonstrukce budovy Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, kam se má část Úrazovky přesunout.

"Neexistuje komunikace s traumatýmem a odborníky. Žádal jsem proto, aby se o problematice vytvořil speciální dokument pro Sněmovnu," podotkl Rychnovský. V něm by mělo zaznít, jak bude organizována péče o traumatologické pacienty.

Úrazová nemocnice totiž zajišťuje tuto péči nejen pro Jihomoravský kraj, ale i pro Vysočinu a část Zlínského kraje. "Musí se konkrétně popsat, kde budou kteří pacienti léčeni, jaké budou kde kapacity, počty lůžek, jaké bude vybavení a které úrazy se budou léčit v okresních nemocnicích a které bude řešit traumatým," popsal Rychnovský.

Úrazovou nemocnicí se proto bude zdravotnický výbor zabývat na svém květnovém jednání, kde by měl zamítnout, nebo poslancům doporučit návrh zákona.

Poslanci by na závěr měli brát ohled při druhém čtení návrhu zákona. V prvním návrh prošel. Na to, aby platil, však potřebuje projít nejen druhým, ale i třetím kolem.

Se zrušením Úrazové nemocnice přišel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) loni v březnu, je to součást jeho reformy zdravotnictví. Proti se otevřeně postavilo téměř padesát tisíc lékařů i pacientů, kteří podepsali petici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz