Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O „zelené“ dotace stojí nejvíc Jihomoravané

  • 0
Nejvíc zájemců z celé republiky o dotace na zateplení domu nebo ekologické vytápění z programu Zelená úsporám je z Jihomoravského kraje. Regionální pracoviště Státního fondu životního prostředí zatím přijalo sedmnáct žádostí.

Podávají je hlavně majitelé rodinných domků. "Je to třetina ze všech žádostí. Největší zájem v kraji je o celkové zateplení domu," řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Lidé chtějí nejčastěji investovat do izolace domu, nové zateplené fasády nebo výměny oken. Podstatně menší zájem je o solární kolektory na ohřev vody či kotle na biomasu.

I tak je žádostí na to, s jakým počátečním nadšením se státní podpora ekologického bydlení setkala, málo. "Poslední dubnový týden, kdy lidé mohli o dotaci začít žádat, se na nás obrátilo s prosbou o informace několik stovek lidí. Většinou však zůstalo jen u toho," potvrdila Jana Závodníková z brněnského pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Zájem o dotace

- o dotace z programu Zelená úsporám zatím projevilo zájem 53 žadatelů, z toho 17 z jihu Moravy
kompletní žádosti sbírají od července pobočky pěti bank:
Česká spořitelna
ČSOB a její Poštovní spořitelna
Komerční banka
LBBW Bank
UniCredit

Systém poskytování dotací se totiž ukázal jako složitý a pro případné zájemce spíš nevýhodný. "Podmínky jsou nastavené moc přísně a vyžadují velkou investici," míní Josef Kavalec, spolumajitel brněnské stavební firmy Stavoprogres, která se zabývá zateplováním fasád.

Nediví se proto tomu, že to lidi odrazuje. "Sami jsme chtěli zateplit bytový dům a využít přitom dotace z programu. Když jsme si to spočítali, nevyšlo to výhodně. Abychom dosáhli maximální dotace, museli bychom dát kolektory na střechu, ale ty by projekt zbytečně prodražily," uvedl. Podle něj by na dosažení požadované energetické úspory stačilo zateplení a výměna oken.

Podle odborníků by lidé měli vyčkat na zmírnění podmínek. Ministerstvo životního prostředí o nových pravidlech rozhodne do srpna.

Brněnská firma Renards, která se zaměřuje na dotační poradenství, připravila pro vládu návrh případných změn. V současné době má rozpracovaných asi patnáct projektů pro majitele rodinných domků nebo bytových domů.

"Většina projektů končí na tom, že pro získání maximální padesátiprocentní úspory se musí se snížit tepelná spotřeba v domě o čtyřicet procent. To ale znamená několikanásobně větší investici. Většina domácností by se přitom spokojila s o něco nižší energetickou úsporou, pěticentimetrovým polystyrenem na fasádě a výměnou oken," řekl spolumajitel poradenské firmy Dušan Fibingr.

Výše investice je podle něj nepřiměřeně vysoká výslednému efektu.

Podmínky jsou příliš tvrdé

Podnikatel navrhuje zvýšení dotace na zateplení domu na šedesát procent celkových nákladů a zmírnění požadavků na kombinace úsporných opatření. "Bylo by lepší, kdyby byly nastaveny různé úrovně dotací tak, aby si každý mohl svobodně vybrat, kolik do projektu investuje a jestli chce vyšší nebo nižší dotaci," dodal Fibingr.

Pokud se přece jen někdo rozhodne o dotaci zažádat, musí se obrnit trpělivostí, protože ho čeká náročný proces a jednání s úřady. Vyřízení všech potřebných dokumentů může trvat pár měsíců. Vyplnění žádosti je přitom podle specialistů to nejmenší.

"Při zateplování nebo stavbě pasivního domu je potřeba doložit projektovou dokumentaci, odborný posudek od znalců o energetické náročnosti objektu a možných úsporách a výpis z katastru nemovitostí," uvedla Veronika Schořová z firmy Renards.

Od července žádosti od zájemců o dotace přijímají regionální pobočky České spořitelny, ČSOB a její Poštovní spořitelny, Komerční banky, LBBW Bank a UniCredit. Dříve bylo k dispozici jedno kontaktní místo, a to krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí v Brně. Cestu k dotacím ale stejně neusnadní.

"Majitel rodinného domku musí s projektovou dokumentací stejně na úřad do Brna, kde mu dají razítko, že projekt splňuje technické podmínky a pošlou ho s kupičkou dokumentů do banky," popisuje Schořová.