Jako před sto lety. Lidé z Brněnska byli tři dny bez proudu, vody a tepla

  8:59aktualizováno  8:59
My z konce světa se mohli nazývat lidé na Brněnsku. Tam totiž byly některé obce odstřižené od elektřiny až do středečního odpoledne. V obcích směrem z Tišnova na Velkou Bíteš to v první polovině tohoto týdne vypadalo, jako by se vrátily v čase minimálně o sto let.

Největší trable. Hasiči teď nejvíc ze všeho zápasí s popadanými stromy a větvemi, které nezvládly těžkou a silnou námrazu. Ve středu odpoledne zatarasily silnici mezi Tišnovem a Deblínem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Zastavili nám vodu, takže jsme s ní museli šetřit na záchod a aspoň na nějakou hygienu. Hráli jsme s dětmi karty, protože co bychom jiného měli dělat. Když se nedívají na televizi, jdou na počítač. A šli jsme si dřív lehnout,“ vypráví Marcela Hálová z Úsuší.

Náhlý mráz v pondělí před čtvrtou hodinou odpolední způsobil výpadek elektřiny. Popadané stromy okolo silnice v náhodném návštěvníkovi vyvolávaly dojem, že se ocitl na konci světa. Tak to vypadalo do středy odpoledne.

Fotogalerie

Děti nešly do školy, dospělí do práce.

„Dva dny jsem nemusel do školy. Svítili jsme svíčkami. První den to byla romantika, pak už ne. Topili jsme dřevem, takže zimu jsme naštěstí neměli,“ doplňuje Hálovou její třináctiletý syn Petr. Náhlé prázdniny mu udělaly velkou radost. To děti rodiny Sojkových z vedlejších Čížek se tak dobře neměly.

„Škola nefungovala v Deblíně, ale naše děti jezdí do Tišnova a do Brna. Tam žádné ohledy nebrali. Dcera, která je v šesté třídě, přijíždí domů za tmy. U svíčky, jak to dělali dříve, se moc učit nedá, tak manžel napojil na žárovku autobaterii a tou jsme si svítili v kuchyni,“ popisuje Renata Sojková, jak se se ztíženými podmínkami poprali u nich doma.

Stromy blokují v kraji šest silnic

Šest lokálních komunikací na jižní Moravě je uzavřeno kvůli hrozbě pádu stromů a námraze, která z nich opadává. Většina silnic je ale sjízdná bez omezení. Region se přitom v uplynulých třech dnech potýkal s ledovkou. Sněhový poprašek ale na většině míst kraje již roztál, sdělili pracovníci dispečinku jihomoravské správy a údržby silnic.

Na Brněnsku jsou uzavřeny silnice Omice - Radostice, Rosice - Litostrov, Velká cena - Žebětín. Na Břeclavsku je neprůjezdná místní silnice ve Smolíně. Na Znojemsku silničáři uzavřeli komunikace Šumná - Vranovská Ves a Moravský Krumlov - Jezeřany.

Zdroj: ČTK

Pro ni největší problém představovala zastavená voda, lednička a mrazák. „Ledničku jsem vyskládala ven na balkon a mrazák jsem ještě radši neotevřela,“ směje se. Vzhledem k tomu, že elektřina nešla ani v blízkém Deblíně, kde Sojková pracuje, v úterý měla volno. Ve středu ráno do práce zkusila vyjet, kvůli stromům spadaným do cesty se musela zase vrátit.

Výpadek, který způsobila pondělní námraza na elektrickém vedení, zkomplikoval život dalšímu obyvateli Čížek Ladislavovi, jenž redakci MF DNES odmítl sdělit své příjmení. Znemožnilo mu to práci v dílně, a když se v úterý vypravil autem do Tišnova, spadl před ním strom.

V úterý v noci se podařilo proud na chvíli nahodit, po deseti minutách zase vypadl. Stalo se tak vlivem pádu větví a ulámaných stromů do elektrického vedení.

Modlitba, a elektřina naskočila

Situace ztížila práci také sestrám v Domově sv. Alžběty pro seniory v Žernůvce. Jelikož hodně jejich klientů je odkázáno na speciální zdravotní zařízení na elektřinu, pro takové případy, jako je tento, mají svůj vlastní elektrický generátor.

„Spíše jsem se bála, že kvůli popadaným stromům se personál nedostane do práce. Kdyby nebyli lidi, to by byl teprve problém,“ uvedla ředitelka domova Jana Hutařová.

Náhradní zdroj elektřiny vypadlý proud však nedokázal plně nahradit. Důchodce upoutané na lůžko v domově přepravují pomocí zvedáků na dobíjecí baterii. Ve středu kolem poledne už začínali mít obavy, že se jim brzy vybijí. ¨

Nefungovaly ani zvonky, kterými si nemocní přivolávají sestry do svých pokojů. Proto ošetřovatelky nechávaly otevřené dveře a ten, kdo je potřeboval, musel na ně prostě pořádně nahlas zavolat.

Ve středu ve tři čtvrtě na jednu odpoledne si všichni v žernůveckém domově oddychli. Žárovky se rozsvítily, přístroje se rozhučely, proud zase jel. Těsně poté, co se jedna ze sester pomodlila k Bohu, aby jim elektřinu vrátil.

Takové štěstí ale nemělo ještě ve středu večer 21 jihomoravských obcí, které zůstaly i nadále ponořené ve tmě.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Po řediteli jihomoravské záchranky odchází i šéf odborářů. Napětí končí

Nastupují ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

Odboráři jihomoravské záchranky v lednu ukončí stávkovou pohotovost, která začala v roce 2016. Věří, že si s novou...

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Najdete na iDNES.cz