Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obce kolem radaru na Brněnsku chtějí lepší varovný systém

  8:51aktualizováno  8:51
Proti radaru NATO u Sokolnice na Brněnsku protestovali někteří lidé několik let. Nyní už radar stojí. A místní alespoň chtějí získat lepší varovný systém v případě ohrožení. Podobný, jako funguje v okolí jaderných elektráren.

Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

"Lidé by se určitě cítili lépe, kdyby věděli, že je okolí radaru nyní pod větším dohledem, a v případě potřeby byli včas varováni," uvedl starosta Sokolnice Jiří Životský.

Větší bezpečnostní opatření obce chtějí hlavně kvůli tomu, že radar bude už brzy uvedený do zkušebního provozu. Podle Moniky Machtové z tiskové a informační služby ministerstva obrany se s jeho zahájením počítá v říjnu.

"Samozřejmě že blízkost radaru v nás vzbuzuje obavy, aby se nestal cílem nějakého útoku. Při válečném konfliktu se přece protistrana snaží především zničit tato zařízení. Slepý nepřítel je poloviční nepřítel," říká starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Uvedl, že se spojili s obcemi v okolí Nepolis v Čechách, kde funguje podobný radar, a snaží se společně tlačit stát nejen na to, aby poskytl nějaké kompenzace, ale zlepšil i ochranu území kolem radaru. - čtěte Armáda dokončuje radar NATO u Nepolis

"Například sirénu u nás v obci sice mohou nyní spustit i v Praze, ale lidé na ni nemusejí reagovat. I varovné SMS se nedostanou ke všem obyvatelům," říká Jiří Životský.

Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna

"Siréna není dostatečným varováním," potvrzuje i Zdeněk Rathauský, vedoucí projektu Centrum pro bezpečný stát. "Když začne houkat, málokdo ví, jestli je to zkušební poplach, nebo opravdu nějaké nebezpečí. Máme pro to krásný příklad. Psal nám turista, že byl na rekreaci a najednou v noci začala houkat siréna. Vyběhl a vůbec nevěděl, co se děje. Jestli má utíkat nebo co má vlastně dělat. Tak šel spát a na druhý den zjistil, že se asi pět kilometrů odtud sirénou svolávali hasiči. Kdyby hlásila vážné nebezpečí, tak by tam zůstal," říká Rathauský.

Mluvící sirény
Podle něho by se rizikové oblasti měly pokrýt takzvanými mluvícími sirénami, aby lidé měli přesnější informaci. V Dukovanech mají například mluvící sirény, bezpečnostní komisi a v každé domácnosti návod, co mají lidé dělat v případě, že dojde k havárii.

"Chápu obavy obcí u Sokolnice. Také jsme bezpečnosti obyvatel věnovali mnoho úsilí, a pokud budou chtít, rádi se s nimi o naše zkušenosti podělíme," uvedl senátor a místostarosta Dukovan Vítězslav Jonáš.

A pomoc slibuje i kraj. "Pokud se na nás obrátí, jednoznačně pomůžeme. Vyvolám pak jednání s ministerstvem obrany, jak by se mohla zvýšit ochrana tohoto území," uvedl tajemník bezpečnostní rady kraje Peter Macko.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz