Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna

Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

Obce kolem radaru na Brněnsku chtějí lepší varovný systém

  • 4
Proti radaru NATO u Sokolnice na Brněnsku protestovali někteří lidé několik let. Nyní už radar stojí. A místní alespoň chtějí získat lepší varovný systém v případě ohrožení. Podobný, jako funguje v okolí jaderných elektráren.

"Lidé by se určitě cítili lépe, kdyby věděli, že je okolí radaru nyní pod větším dohledem, a v případě potřeby byli včas varováni," uvedl starosta Sokolnice Jiří Životský.

Větší bezpečnostní opatření obce chtějí hlavně kvůli tomu, že radar bude už brzy uvedený do zkušebního provozu. Podle Moniky Machtové z tiskové a informační služby ministerstva obrany se s jeho zahájením počítá v říjnu.

"Samozřejmě že blízkost radaru v nás vzbuzuje obavy, aby se nestal cílem nějakého útoku. Při válečném konfliktu se přece protistrana snaží především zničit tato zařízení. Slepý nepřítel je poloviční nepřítel," říká starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Uvedl, že se spojili s obcemi v okolí Nepolis v Čechách, kde funguje podobný radar, a snaží se společně tlačit stát nejen na to, aby poskytl nějaké kompenzace, ale zlepšil i ochranu území kolem radaru. - čtěte Armáda dokončuje radar NATO u Nepolis

"Například sirénu u nás v obci sice mohou nyní spustit i v Praze, ale lidé na ni nemusejí reagovat. I varovné SMS se nedostanou ke všem obyvatelům," říká Jiří Životský.

Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna

"Siréna není dostatečným varováním," potvrzuje i Zdeněk Rathauský, vedoucí projektu Centrum pro bezpečný stát. "Když začne houkat, málokdo ví, jestli je to zkušební poplach, nebo opravdu nějaké nebezpečí. Máme pro to krásný příklad. Psal nám turista, že byl na rekreaci a najednou v noci začala houkat siréna. Vyběhl a vůbec nevěděl, co se děje. Jestli má utíkat nebo co má vlastně dělat. Tak šel spát a na druhý den zjistil, že se asi pět kilometrů odtud sirénou svolávali hasiči. Kdyby hlásila vážné nebezpečí, tak by tam zůstal," říká Rathauský.

Mluvící sirény
Podle něho by se rizikové oblasti měly pokrýt takzvanými mluvícími sirénami, aby lidé měli přesnější informaci. V Dukovanech mají například mluvící sirény, bezpečnostní komisi a v každé domácnosti návod, co mají lidé dělat v případě, že dojde k havárii.

"Chápu obavy obcí u Sokolnice. Také jsme bezpečnosti obyvatel věnovali mnoho úsilí, a pokud budou chtít, rádi se s nimi o naše zkušenosti podělíme," uvedl senátor a místostarosta Dukovan Vítězslav Jonáš.

A pomoc slibuje i kraj. "Pokud se na nás obrátí, jednoznačně pomůžeme. Vyvolám pak jednání s ministerstvem obrany, jak by se mohla zvýšit ochrana tohoto území," uvedl tajemník bezpečnostní rady kraje Peter Macko.