Obce porušují pořádáním zabijaček zákony

  9:01aktualizováno  9:01
Tak trochu z nostalgie se v posledních letech v jihomoravských vesnicích oživily zabijačky. Nejsou už však domácí, ale obecní. Ale kdo ví, jak to s nimi bude dál. Starostové všech obcí v kraji totiž nyní dostali varování, že jejich pořádáním porušují hned několik zákonů.

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dopis s varováním, že s obecní zabijačkou mohou tvrdě narazit, jim v těchto dnech rozeslala kancelář hejtmana, kterou o to požádala Krajská veterinární správa v Brně.

A veterinářům teď kvůli zabijačkám drnčí každou chvíli telefon. "Starostové reagují jako vy, diví se, co nám na nich tak vadí," říká zástupce ředitele Krajské veterinární správy Vladimír Čermák.

Přiznal, že k rozeslání varování je přiměla stížnost, kterou nyní řeší. Netýká se však obecní zabijačky.

"Prasata zabíjejí nehumánně"

"Dostali jsme stížnost na jednoho občana z jižní Moravy. Že doma zabíjí prasata, prodává je a dělá to nehumánním způsobem. Jestli je oprávněná, to teprve šetříme. Uvědomili jsme si však přitom, že i obecní zabijačky mohou někde probíhat jinak, než by měly, a proto jsme poslali dál zprávu, kterou k nim nyní vydal mluvčí Státní veterinární správy," řekl Čermák.

"Jen chceme lidi upozornit, aby s obecními zabijačkami neměli problémy," dodal.

"Ještě jsem ten dopis nečetl, ale vzdát se jich určitě nechceme. Obecní zabijačky pořádáme již několik let a lidé si je velmi oblíbili. Vepře kupujeme z kontrolovaných chovů, před lidmi je nezabíjíme a když budou veterináři chtít, ať nás klidně přijedou zkontrolovat," říká místostarosta Holubic na Vyškovsku Stanislav Přibyl.

I veterinární lékaři přiznávají, že podnětů, aby se zabývali veřejnými zabijačkami, mnoho neměli. "Jen před několika lety jsme ho řešili na Rohlence, kde se pořádala korida a prase se zabíjelo na místě," uvedl Vladimír Čermák.

Proti zabijačkám jsou ochránci zvířat

Se zabijačkami, a to nejen na veřejných místech, mají však problémy i někteří ochránci zvířat. Například v Mošnově na Novojičínsku to došlo tak daleko, že Ochránci hospodářských zvířat natočili na video obecní zabijačku a pak organizátory obvinili, že zvíře špatně omráčili a při umírání trpělo. Úřady pak šetřily, zda prase netýrali.

Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata přiznala, že se zabijačkami zatím nezabývali, ale ani jim se nelíbí.

Když slyším slovo zabijačka, tak mi běhá mráz po zádech. A že se u toho lidé baví, beru jako oslavu zabíjení, chybí mi u toho pokora a úcta k životu. A když se navíc odehrává na veřejnosti, jako bychom tím podporovali týrání zvířat a brutalitu," říká Dita Michaličková.

Zdeněk Závodný z Brna, který se zabijačky účastní na vesnici jako chalupář, v tom však nic špatného nevidí.

"Je pravda, že se tam prase zabíjí na návsi, ale nikdo z toho potěšení nemá, bere se to jen jako věc, která patří k venkovskému životu. Dělá to vždy jen ten, kdo to opravdu umí a i ti nejotrlejší chlapi si dají štamprli na kuráž," říká.

České právo obecní zabijačku nezná

České zákony se však na obecní zabijačku dívají jinak. "Tento pojem ani neznají a proto by ani neměly existovat," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Upozornil, že prasata a další hospodářská zvířata mohou chovatelé sice porazit sami, ale jen doma a pro svoji potřebu. Že veřejné usmrcování není atrakce a může být považováno za týrání zvířete.

A zabijačkové speciality, které se dále prodávají, se mohou vyrábět jen na jatkách nebo v řeznictví a prodávat na místech, která schválí veterináři.

"Kde ale není žalobce, není soudce a když si všichni utřou mastnou pusu, je po nebezpečí," přiznává i Josef Duben. Ani on si však nemyslí, že s obecními zabijačkami by měl být konec a doporučuje domluvit se na jejich pořádání s veterináři.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Šofér autobusu nadýchal dvě promile, přiznal sedm piv a šest vodek

Policisté kontrolovali řidiče autobusů.

Řidiče linkového autobusu, který sedl za volant opilý, přistihli policisté ve Znojmě. Muž byl v tu dobu už dvě hodiny...

Další z rubriky

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Jižní Morava tloustne, nemocnice musejí pořizovat dražší operační stoly

Ilustrační snímek

Problém s kilogramy navíc řeší přes polovinu Jihomoravanů. Ze statistických dat indexu tělesné hmotnosti vyplývá, že...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Najdete na iDNES.cz