Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj proti těžbě písku semkl desítky obcí, bojí se zničení pitného zdroje

  15:47aktualizováno  15:47
Několik let trvající spor o plánovanou těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu nedaleko Moravského Písku graduje. Lidi z Hodonínska, Břeclavska a částečně i Kroměřížska totiž rozhořčilo rozhodnutí ministerstva životního prostředí, jež s těžbou v krajině nemá problémy.

ilustrační snímek | foto: AP

A to ani přesto, že tu leží zdroj pitné vody pro oblast se zhruba 140 tisíci obyvateli. Opírá se o studii EIA vlivu na životní prostředí, podle které by těžba neměla vadit podzemním vodám, kvalitě místního pitného zdroje ani životnímu prostředí.

Spor ještě vyostřila nedávná schůzka zástupců těžařské firmy s místními lidmi, na jejichž stranu se postavily Vodovody a kanalizace Hodonín a krajská hygiena.

„Budeme se bránit,“ říká starostka Moravského Písku Hana Habartová. „Dohromady se dalo 57 obcí, vodaři a hygienici. Máme pocit, že všechno, co se děje, směřuje k těžbě, takže chceme vstoupit do připravovaného správního řízení s báňským úřadem v Brně. Pomoc nám slíbil i hejtman Michal Hašek,“ dodala.

Právě on podle ní přednese problém na radě kraje a ta by měla požádat ministerstvo životního prostředí o přezkum procesu EIA. „Mělo by vysvětlit, jak došlo k názoru, že těžba podzemní vody neohrozí, když existují odborná stanoviska s opačnými závěry,“ vysvětluje Habartová. Vlastní posudek zadá a zaplatí i Jihomoravský kraj.

Jako když stáhnete kůži z těla, líčí vodohospodář

Ve svém úsilí však nepoleví ani těžaři. „Jsme rádi, že jsme se s lidmi sešli a mohli jim říci své argumenty a oni nám řekli své. Námitky vodohospodářů posoudíme a případně zohledníme, ale to nás v našem postupu nezastaví,“ komentuje Pavel Josefus, konzultant v oblasti životního prostředí, jenž pro těžaře shromažďuje podklady k žádosti na báňský úřad v Brně. Tam by měla doputovat v řádech týdnů nebo měsíců.

Soukromá firma z Lázní Toušeň, která má po Česku už několik provozoven na těžbu štěrkopísku, chce těžit na svých i na pronajatých pozemcích o rozloze kolem 24 hektarů a po dobu 16 let si chce každoročně odvézt kolem 200 tisíc tun suroviny.

„To je strašlivé, když uvážíme, že v těsné blízkosti leží zásadní prameniště Bzenec-komplex. To může těžba nenávratně poškodit,“ míní starostka Moravského Písku.

„Pro nás to znamená i obrovskou zátěž z hlediska dopravy. Má přes nás jezdit nějakých 45 nákladních aut denně. To je spousta hluku a prachu. Už teď tu máme dopravu značně přetíženou,“ doplňuje.

Zásadně proti jsou i vodohospodáři. „Zatím jsou podzemní vody zakryté vrstvou zeminy, která je přirozeně chrání, jakmile ji však těžaři odhrnou, otevřou je všem vlivům. Jako když strhnete kůži z těla,“ vysvětluje náměstek Vodovodů a kanalizací Hodonín Pavel Zabadal.

Je to nafouknutá bublina, říká zástupce těžařů

„Havárie strojů a únik ropných látek si firma třeba ohlídá, ale neohlídá povodně, které se tudy prohnaly už dvakrát a víme, co s sebou nesou,“ popisuje.

„Je to jen nafouknutá bublina,“ oponuje Josefus. „V celé řadě případů funguje těžba vedle zdrojů pitné vody a není problém, například v Tovačově na Přerovsku z jezera po těžbě odebírají pitnou vodu, a dokonce nějaký čas obě činnosti fungovaly souběžně. V Zaječí je pískovna také v blízkosti pitného zdroje,“ dodává.

Konečné slovo ve věci má Český báňský úřad (ČBÚ). Ten jediný může těžbu povolit.

„Firma si dosud nepodala ani žádost o vymezení dobývacího prostoru. Pak musí ještě podat žádost o povolení k hornické činnosti. To jsou dva procesy, do kterých mohou vstupovat obce a další dotčené strany se svými námitkami,“ informuje mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek. Všechny připomínky i podmínky ministerstva životního prostředí k těžbě musí být do povolení zabudované.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Zábradlí se neosvědčilo, chodce u nádraží v Brně budou chránit přechody

Dělníci zahradili průchod od tramvají k hlavnímu nádraží

Pouze měsíc a půl po instalaci zábradlí u brněnského hlavního nádraží rozhodli městští radní o jeho odstranění. Zábrany...

Šance pro následovníky Kiwi. Kraj plánuje pro firmy vytvořit nové zázemí

Technologický park v brněnském Králově-Poli

Pomohli ke zrodu třeba prodejci letenek Kiwi.com, jehož hodnota se dnes pohybuje v miliardách korun. Jihomoravské...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Najdete na iDNES.cz