Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obce se bouří proti novým jízdním řádům. Ty prodlouží cestování

  6:41aktualizováno  6:41
Dopravní revoluci zažili obyvatelé řady míst na jižní Moravě, kde se začal zavádět systém sjednocující hromadnou dopravu. Nyní se připravuje na integrovaný dopravní systém (IDS) jihovýchodní oblast kraje. A místní nejsou ze změn v cestování vůbec nadšeni.
Internet, autobus

Internet, autobus | foto: Profimedia.cz

Obce již dostaly návrhy nových jízdních řádů a vyplývá z nich, že lidé budou muset častěji přestupovat. Jízda do zaměstnání, školy nebo k lékaři jim navíc bude veřejnou dopravou trvat často déle než dosud.

"V posledních letech se spoje podařilo doladit. A teď se celý systém zhroutí. Do Břeclavi od nás jede přímý autobus každou hodinu. Ale pak budou muset lidé přestupovat v Lednici nebo ve Valticích a na některé spoje poměrně dlouho čekat. Teď jsou v Břeclavi za dvacet minut, po zavedení IDS stráví na cestě i třičtvrtěhodinku," říká starostka Hlohovce Jana Vlková.

Obává se, že mnohem více lidí začne jezdit automobily, a jelikož Hlohovec leží v Lednicko-valtickém areálu, uškodí to podle ní rozvoji turistického ruchu.

Hustopečští budou muset na cestě do Brna přestupovat v Židlochovicích. "Lidem se to nelíbí, už se ozývají," uvedl hustopečský starosta Luboš Kuchynka a dodal, že jejich námitky zahrnuli do připomínek, které včera probírali na radě.

Přiznal, že nejsou nadšeni ani z toho, že zatímco nyní nemusí na veřejnou dopravu připlácet, zavedení IDS bude hustopečskou pokladnu stát 300 tisíc korun ročně.

Starostům vadí i to, že na připomínky mají málo času. "Nový jízdní řád jsme dostali 3. dubna a do dvacátého se k němu máme vyjádřit. V tak krátkém čase to není možné stihnout," uvedla Vlková.

"V tomto kole jde o to, abychom se dozvěděli základní problémy, které obce vidí. Na vyjasňování dalších podrobností máme ještě asi půl roku," uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která má na starost IDS v Jihomoravském kraji.

Integrovaný dopravní systém se na jihu Moravy rozšiřuje od roku 2004. Loni se zaváděl na Boskovicku a v okolí Náměště nad Oslavou. Letos se k němu koncem června připojí další část Vyškovska a Kyjovska.

Na Hodonínsku a Břeclavsku se jeho spuštění chystá na polovinu prosince a bude se týkat 122 obcí, ve kterých žije kolem 250 tisíc obyvatel. Je to jedno z nejrozsáhlejších území, ve kterém se IDS dosud zavedl. Například na Vyškovsku a Kyjovsku čeká letos změny v cestování "jen" 62 obcí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz