Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obchodníkům z uzavřených ulic klesly tržby. Ušlý zisk budou chtít od Brna

  13:05aktualizováno  13:05
Už přes měsíc okupuje brněnské ulice Husovu a Pekařskou místo dopravy stavební technika a všudypřítomný prach. A z obou konců ulice se na plotě skví cedule s nápisem Průchod stavbou zakázán. Obchodníci za nimi mají otevřeno, ale jsou bez práce. S odlivem zákazníků chtějí bojovat i peticí a po městě, které je investorem stavby, budou požadovat ušlé zisky.

Husova ulice v Brně je na 14 měsíců uzavřená. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"V jakém stadiu ta petice je, bych vám teď nerada říkala. Je ještě brzy. Zatím jsem obešla několik obchodníků a je to tak půl na půl, někteří by do toho šli, jiní zase ne," uvedla organizátorka petiční akce Miroslava Ullmannová, která na Pekařské provozuje tři obchody s obuví. A doplnila, že zatím nemá ani stanoven termín, kdy by s peticí chtěla oslovit město.

Místní obchodníci se shodují na tom, že jim stavební práce na Pekařské přidělávají vrásky na čele.

"Lidí k nám chodí asi tak o šedesát procent méně. Co nás drží, jsou zdejší usedlíci. Ti sem ještě přijdou. Ale náhodní kolemjdoucí a lidé, co tudy jenom procházejí, o nás ani nezavadí," popsala Martina Urbancová z trafiky v horní části ulice.

Náměstek Macek: Je to zkrátka stinná stránka stavby
Šance, že krachující obchodníci ztráty vymohou na městě, ale nejsou vysoké. Náměstek primátora Ladislav Macek sice rozhořčené a naštvané obchodníky chápe, tvrdí ale, že jim nemůže pomoci. "Není to tak, že bychom si tam stavbu jen tak vymysleli, je zkrátka potřeba. A ano, může mít i stinné stránky," uvedl.

"Díval bych se spíš do budoucnosti. Až bude Pekařská spravená, zákazníci zase přibudou. A mohlo bych jich být i o dost více než před zavřením ulice. A takové peníze navíc nám tamní podnikatelé určitě do městské pokladny neodvedou," dodal.

Případnou peticí se podle něj město bude samozřejmě zabývat. "Jako každé takové podání i toto bude řešit městská rada. Její rozhodnutí ale předjímat neumím, takže nevím, jak moc velkou šanci na úspěch ti lidé mají," řekl náměstek Macek.

Provozovatelé obchodů na uzavřených ulicích doufají, že se část klientů vrátí alespoň po začátku školního roku.

"Přece jenom jsou teď prázdniny, a to jsou prodeje slabší. I když nepamatuju si, že bychom tady takhle stáli v prázdném obchodě. To se nedělo," tvrdí Lenka Růžičková z obchodu s textilem.

A její kolegyně z lahůdek dodává, že si snad raději ani nepředstavuje, co bude dělat, pokud se situace nezlepší. Pekařskou totiž mají dělníci opravovat až do konce příštího léta, rekonstrukce se protáhne na čtrnáct měsíců.

Řadu obchodníků, zvlášť těch, kteří prodávají zboží pro každodenní potřebu a jejichž zákazníci mohou jít jinam, by to mohlo zlikvidovat. "To by bylo na zavření. Tržby se mi propadly z dvaceti tisíc denně na pět. Tenhle měsíc jsem v minusu a musela jsem provozovnu zadotovat. Vzhledem k tomu, že mne ten obchod živí, opravdu netuším, co bych dělala," svěřila se Monika Jerešová.

A myslet na budoucnost nechtěl před časem ani majitel prodejny sýrů Pavel Tomek. "Lidi si sem cestu najdou a zatím neprodělávám, jak to ale bude dál, to neodhadnu," řekl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: peníze, obuv, Petice

Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Najdete na iDNES.cz